Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Zwierciadła”, czyli młodzieżowy przekaz teatralny [ZDJĘCIA]

Dodano: 15.03.2017 | 11:10

Spektakle były bardzo różnorodne - od klasyki po formy bardzo współczesne, żeby nie powiedzieć wręcz kontrowersyjne.

Na zdjęciu: Dzisiaj prezentują się recytatorzy.

Fot. Stanisław Gazda

Kujawsko-Pomorskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła”. Już po raz szósty ta impreza odbywa się na terenie naszego województwa. 13, 14 i 15 marca na scenie V Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy prezentują się grupy z całego kujawsko-pomorskiego.

„Zwierciadła”, to przeglądy teatrów amatorskich organizowane w ramach ruchu „Spotkajmy się teatralnie”, prowadzonego przez Fundację Team Teatrikon. Organizatorem Kujawsko-Pomorskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” jest Rada Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy.

Celami przedsięwzięcia nad którym patronat objął m.in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego są: edukacja kulturalna lokalnej młodzieży; zwiększenie zainteresowania teatrem; budowanie współpracy między miejskimi placówkami oświatowymi i kulturalnymi; integracja lokalnej młodzieży; kształtowanie praktycznych umiejętności organizacyjnych wśród uczniów szkoły; promowanie twórczości artystycznej szczególnie uzdolnionych uczniów; rozwijanie talentów wśród lokalnej młodzieży; propagowanie konstruktywnych form spędzania czasu; zmotywowanie lokalnej młodzieży do podejmowania działań animacyjnych, artystycznych i kulturalnych; wsparcie w procesie samorealizacji młodych ludzi; promowanie wizerunku szkoły i miasta.

Podczas spotkań młodzi pasjonaci teatru mają okazję zaprezentowania swoich umiejętności przed szeroką publicznością i walczyć o nagrody, poddając się krytyce profesjonalnego jury, w którym zasiadają: aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Mieczysław Franaszek, dziennikarz, twórca filmowy, współpracownik Miejskiego Centrum Kultury – Adam Gajewski oraz kulturoznawczyni, coach Beata Hanuszek.

Przez pierwsze dwa dni prezentowały się grupy teatralne. Było ich trzynaście i przedstawiły bardzo różnorodną tematykę – od klasyki po spektakle bardzo współczesne, żeby nie powiedzieć wręcz kontrowersyjne. Często grupy teatralne wspierały się multimediami. Dziś trwa konkurs recytatorski. Podczas konkursowych dni, była też okazja do podszlifowania formy w trakcie prowadzonych warsztatów aktorskich.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe oraz zostaną uhonorowani możliwością wystąpienia na uroczystej gali zakończeniowej „Zwierciadeł”. Najlepsza grupa pojedzie na finał do Lublina.

A oto wynik obrad jury:

Wyróżnienia:
1.      Dla Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy za twórcze i mądre użycie multimediów.
2.      Dla Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy za zamanifestowanie dystansu i konwencję groteski.
3.      Za rolę Chinki w spektaklu „Nasza władza” (Grupa teatralna Winda).

III miejsce:
Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 za spektakl „Nuda.”
Teatr Meandry z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie za spektakl „Między nami dobrze jest.”

II miejsce:
Grupa teatralna „Azyl” z II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu za spektakl „Zielona gęś.”

I miejsce: Teatr Remus z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 za spektakl „Oto Człowiek”.