Bydgoszcz
3C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 3 • L 3
10C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleZwrot w sprawie wyłudzeń zaproszeń dla obywateli Iraku. Jeden z oskarżonych dobrowolnie poddał się karze
Rafał S._ proces w Sądzie Rejonowym Bydgoszcz- SF
10.09.2018 | 13:44

Zwrot w sprawie wyłudzeń zaproszeń dla obywateli Iraku. Jeden z oskarżonych dobrowolnie poddał się karze

Rozprawa odbyła się w poniedziałek w bydgoskim Sądzie Rejonowym.

Na zdjęciu: Rafał S. zaproponował dla siebie karę sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i zapłacenie grzywny w wysokości 500 złotych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Jeden z dwóch mężczyzn, którzy zostali oskarżeni o wyłudzanie zaproszeń dla obywateli Iraku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, dobrowolnie poddał się karze. Wobec Hawara M. będzie prowadzone osobne postępowanie.

Poniedziałkowa rozprawa w bydgoskim Sądzie Rejonowym miała dość niespodziewany przebieg. Na ławie oskarżonych zasiadł jeden z dwóch oskarżonych – Rafał S. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zaproponował on dla siebie karę sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i zapłacenie grzywny w wysokości 500 złotych, za czyny które popełnił. Na ten wniosek przystała prokurator oraz sędzia Agnieszka Sługocka-Kalinowska. S. był pytany przez sędzię, czy będzie składał wyjaśnienia. Mężczyzna zgodził się, ale zadeklarował że zrobi to w późniejszym toku postępowania.

A w nim osobno prowadzona będzie sprawa Hawara M. Holender pochodzenia irackiego dzisiaj w sądzie był nieobecny, tłumacząc to ważnymi sprawami osobistymi. Mężczyźnie grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Zdaniem śledczych, Hawar M. był organizatorem procederu, który polegał na wyłudzaniu fikcyjnych zaproszeń dla obywateli Iraku, którzy następnie mieli przekraczać polską granicę, by kierować się do krajów zachodnich. Mężczyzna wpadł w ręce pograniczników na początku roku.

Łącznie w sprawie zatrzymano jedenaście osób, przy czym dziewięć w toku prowadzonego śledztwa zgodziło się na dobrowolne poddanie się karze. Śledczy z bydgoskiej Prokuratury Okręgowej prowadzili w tej sprawie postępowanie od marca ubiegłego roku. Grupa miała wyłudzić w urzędzie około 60 zaproszeń, na podstawie których polski konsulat w Irbilu wydał obywatelom Iraku 22 wizy. W sprawie badany jest również wątek przedkładania fałszywych i niepełnych dokumentów.


Powiązane treści