Zwycięstwa Baumgart-Witan i Lewandowskiego we Francji. Młodzież z medalami w Toruniu

Dodano: 11.02.2019 | 11:49

Na zdjęciu: Marcin Lewandowski (z lewej) i Iga Baumgart wygrali w swoich konkurencjach w niedzielnym mityngu we Francji.

W niedzielnym mityngu Hauts-de-France Pas-de-Calais rozegranym w hali w Lievin polscy lekkoatleci odnieśli dwa zwycięstwa. Autorami obu triumfów byli zawodnicy z Bydgoszczy

Iga Baumgart-Witan okazała się najlepsza w biegu na 400 metrów, uzyskując w swojej serii czas 52.87. Za przedstawicielką BKS-u Bydgoszcz uplasowały się Holenderka Lisanne de Witte i Justyna Święty-Ersetic (52,97). Mimo zwycięstwa pochodząca z Koronowa biegaczka nie jest już liderką światowych list. Straciła prowadzenie na rzecz Rosjanki Antoniny Krivoshapki, która podczas mityngu w Moskwie uzyskała czas 51,86, czyli o 5 setnych lepszy niż rekordowy bieg Baumgart-Witan.

Marcin Lewandowski jako jedyny pokonał dystans 800 m poniżej jednej minuty i 48 sekund, uzyskując dokładnie 1:47.90. Drugi był Tunezyjczyk Abdessalem Ayouni (1:48.22), a czwarte miejsce zajął kolejny Polak – Mateusz Borkowski. W Lievin startowali też inni Polacy. Warto wspomnieć o drugim miejscu Piotra Liska (5,71 w drugiej próbie) i czwartym Damiana Czykiera na 60 m ppł.

Młodzież z medalami w Toruniu

W miniony weekend w Toruniu odbyły się lekkoatletyczne halowe mistrzostwa Polski U18 i U20. W piątek pierwszy medal dla Zawiszy zdobył Mateusz Kołodziejski, który okazał się najlepszy w skoku wzwyż (do lat 18), pokonując wysokość 2,04 m. W ten sposób ustanowił swój rekord życiowy.

Drugiego dnia rywalizacji kolejny złoty krążek dla bydgoskiego klubu dołożyła Dominika Małkowska, pokonując 60 metrów (U18) w czasie 7,66, czyli również najlepszym w karierze. Tego samego dnia brązowy medal w pchnięciu kulą poniżej lat 20 zdobył Oskar Kokoszewski, osiągając wynik 18,17 (także rekord życiowy) i ustępując jedynie Kornelowi Warszawskiemu (Agros Zamość) i Wojciechowi Marokowi (Orkan Środa Wlkp.).

Najwięcej medali zawiszanie zdobyli w niedzielę – najpierw Patrycja Banach została wicemistrzynią kraju w pchnięciu kulą U18, osiągając wynik 13,47. Następnie na podium stawali też: Amelia Nieruszewicz (trzecia w biegu na 200 m U18; 25,53 – rekord życiowy), Gracjan Wiśniewski (drugi w skoku wzwyż U-20; 2,05 – wyrównanie rekordu życiowego), Julia Koralewska (druga na 2000 m U-18; 6:16.91 – rekord życiowy) i w ostatniej konkurencji mistrzostw, czyli biegu na 400 metrów do lat 20 – Ryszard Piasecki z najlepszym w życiu czasem 49,26.

Z dorobkiem ośmiu medali (2-3-3) Zawisza zajął drugie miejsce w tabeli medalowej, ustępując AZS AWF Warszawa, który na swoim koncie zapisał tylko trzy złote medale, ale wszystkie złote.

Jeden krążek na swoim koncie – za sprawą Kingi Gackiej – zapisał BKS Bydgoszcz. Zawodniczka rywalizująca w biegu na 200 metrów poniżej lat 20 zajęła drugie miejsce, wyrównując rekord życiowy 24,40 s.