Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŻywa szopka i kanapa z przesłaniem papieża
23.12.2016 | 09:08

Żywa szopka i kanapa z przesłaniem papieża

To będzie już 24. odsłona fordońskiej żywej szopki bożonarodzeniowej.

Na zdjęciu: Żywa szopka

Fot. nadesłane

Żywy żłóbek tradycyjnie pojawi się w Wigilię i święta Bożego Narodzenia w Sanktuarium Królowej Męczenników w Fordonie. Obok niego stanie kanapa z „zakazem siadania” i wyczynowe buty, o których mówił Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Żywą szopkę przygotowują młodzi z Duszpasterstwa Martyria z Fundacją Wiatrak, z pomocą ludzi z parafii Matki Bożej Królowej Męczenników i wielu innych spoza niej. Łącznie w inicjatywę zaangażowanych jest około 100 osób.

W tym roku nowością będzie współczesna dekoracja towarzysząca szopce. W kościele stanie też kanapa, a obok niej wielki znak „zakaz siadania” oraz wyczynowe buty. To nawiązanie do słów papieża Franciszka, który podczas ŚDM w Krakowie przestrzegał młodych przed myleniem szczęścia z wygodą i namawiał ich, by zamienili kanapę na wyczynowe buty.

Świętą Rodzinę po raz pierwszy zagrają Justyna i Andrzej Szczepańczyk ze wspólnoty absolwentów Martyrii, małym Jezusem będzie ich 1,5-miesięczny synek Antoś. W aniołów i pasterzy wcielą się GPS-y, czyli wolontariusze Wiatraka (nazwa GPS pochodzi od imienia polskiego papieża w jęz. włoskim – Giovanni Paolo Secondo), a także uczestnicy ŚDM i ludzie z parafii. Porządku pilnować będą panowie z Towarzystwa Św. Wojciecha.

– Wszystko będzie wkomponowane w liturgię: Maryja przeczyta pierwsze czytanie, Józef – drugie, anioł zaśpiewa Psalm, pasterze czytać będą komentarze i Modlitwę Powszechną – zapowiada ks. Krzysztof Buchholz, szef Fundacji Wiatrak.

Tradycyjnie w stajence nie zabraknie zwierząt – będą dwa osły z gospodarstwa agroturystycznego Krystyny Drzewieckiej „Pola” w Mochlu, kozy i owce z Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku, dwa kuce z gospodarstwa Jacka Saja w Fordonie oraz kuce i koń z gospodarstwa Leonarda Gwita w Strzelcach Dolnych.

W kościele przy ul. Bołtucia mężczyźni z różnych wspólnot budują szopkę z pomocą więźniów z zakładu karnego w Fordonie. Trwa też budowa obory na zewnątrz świątyni. We wszystkim bardzo pomaga firma Gotowski oraz firma Aman, która dostarczyła niezbędne materiały.

– W żywej szopce tradycyjnie chodzi nam o to, by prawdę o tym, że Bóg stał się człowiekiem pokazać na żywo, a nie w postaci sztucznych figurek – mówi ks. Buchholz. – Stanie w naszym kościele już po raz 24.

Żywy żłóbek pojawi się w Sanktuarium Królowej Męczenników przy ul. Bołtucia w Wigilię na Pasterkach o godz. 22 i 24, a potem w pierwsze i drugie święto Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) oraz 6 i 8 stycznia na mszach św. o godz. 13.

 


Powiązane treści