Bydgoszcz
12C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 12 • L 12
5C
Sob
5C
Nd
8C
Pon
12C
Wt
9C
Sr
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa dostała 24 miliony złotych. Ma zaprojektować nowoczesne metro
Bdg_Pesa_1_02-2014
01.03.2016 | 15:48

Pesa dostała 24 miliony złotych. Ma zaprojektować nowoczesne metro

Projekt Pesy zyskał aprobatę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Na zdjęciu: Pesa otrzymała dofinansowanie na zaprojekotwanie metra.

Fot. Pit1233/ wikipedia (wolna licencja)

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu dla dużych firm w tzw. szybkiej ścieżce. Wsparcie w wysokości ponad 24 mln zł otrzyma PESA Bydgoszcz.

Konkurs został ogłoszony we wrześniu ubiegłego roku, a projekty były oceniane m.in. pod kątem innowacyjności w skali globalnej. Spośród 140 wniosków wybrano 12 najlepszych, które otrzymają łączne dofinansowanie o wartości prawie 165 mln zł. Trzy wyróżnione firmy pochodzą z województwa małopolskiego, po dwie z mazowieckiego i wielkopolskiego, a po jednej z lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego.

Pesa otrzymała drugą pod względem wysokości kwotę dofinansowania. Bydgoska firma zgłosiła projekt „Energooszczędne metro o podwyższonym poziomie komfortu i bezpieczeństwa”, którego koszt całkowity to 60 mln zł. Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ma wynieść 24 mln zł.

Najwyższe wsparcie – ponad 31 mln zł – otrzymało General Electric Company Polska na opracowanie prototypu sprężarki o znacząco ulepszonych parametrach technicznych, co ma być pierwszym krokiem do stworzenia w Polsce silnika turbośmigłowego nowej generacji. Dofinansowanie otrzymał również Newag, który dostanie 15 mln zł na pierwszą na świecie rodzinę autonomicznych, rekonfigurowanych, bimodalnych pojazdów trakcyjnych przeznaczonych do ruchu pasażerskiego międzyregionalnego, regionalnego i aglomeracyjnego.

Powiązane treści