Bydgoszcz
-5C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H -4 • L -6
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzpital w Grudziądzu będzie funkcjonował jako jednoimienny zakaźny. W innych trwa uzupełnianie sprzętu
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny_ Floriańska Bydgoszcz - SF (4)
13.03.2020 | 11:18

Szpital w Grudziądzu będzie funkcjonował jako jednoimienny zakaźny. W innych trwa uzupełnianie sprzętu

Na zdjęciu: Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy zakupi zestaw do oksydacji zewnątrzustrojowej i respirator oraz ambulans.

Fot. Szymon Fiałkowski

Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim przygotowują się na wzrost liczby zakażonych koronawirusem.

Od poniedziałku funkcjonować będą jednoimienne szpitale zakaźne. Oddziały w nich działające zachowają swoje profile, ale będą na nie trafiali tylko pacjenci zarażeni koronawirusem i mający inne obciążenia zdrowotne. Dotyczy to na przykład kobiet w ciąży. Szpitale będą finansowane przez NFZ.

[MetropoliaBydgoska.PL do waszej dyspozycji. Oddajemy nasze powierzchnie walce z koronawirusem]

Zgodnie z zapowiedzią ministra Łukasza Szumowskiego, w całej Polsce powstanie 19 takich szpitali. W województwie kujawsko-pomorskim wybrano placówkę w Grudziądzu. Szpital rozpoczął już relokację pacjentów i wstrzymał przyjmowanie nowych.- To placówka o dużym potencjale – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski dodaje: Będziemy zabezpieczać ponad dwa miliony osób. Jest to dla nas wyzwanie, jednak wiem, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest szczególna i wymaga szczególnych rozwiązań.

Na mocy specustawy lecznice będące w stanie podwyższonej gotowości otrzymały dodatkowe środki z budżetu państwa. Pieniądze, blisko 5 milionów złotych, są przeznaczone na aparaturę używaną w intensywnej terapii, urządzenia i odczynniki do diagnostyki laboratoryjnej, środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i zakażonych pacjentów – m.in. maski z zestawem filtrów i kombinezony – oraz środki dezynfekcyjne.

[Czytaj więcej informacji w serwisie specjalnym na temat koronawirusa dla bydgoszczan]

Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy kupi m.in. respirator transportowy, zestaw do oksydacji zewnątrzustrojowej, urządzenie do terapii nerkozastępczej i pulmonologiczną karetkę transportową. Zestaw do oksydacji zewnątrzustrojowej i respirator oraz ambulans zakupi też Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy.

Według danych na czwartek, 12 marca, w województwie kujawsko-pomorskim 15 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Poddanych kwarantannie zostało 69 osób, a 451 objęto czynnym nadzorem epidemiologicznym.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści