Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
0C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRatusz zbadał potrzeby bydgoskich seniorów. Czego im brakuje?
24.11.2021 | 07:23

Ratusz zbadał potrzeby bydgoskich seniorów. Czego im brakuje?

Na zdjęciu: Tak mają wyglądać wnętrza Bydgoskiego Centrum Seniora.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd miasta przedstawił wyniki diagnozy potrzeb i potencjału seniorów w Bydgoszczy. Z badań wynika, że osobom z grupy wiekowej 60+ brakuje miejsca do spędzania czasu. Odpowiedzią na ich oczekiwania ma być Bydgoskie Centrum Seniora, które powstanie na ulicy Dworcowej.

Szczegóły dotyczące diagnozy potrzeb najstarszych grup wiekowych przedstawiono na wtorkowej (23 listopada) konferencji prasowej. Zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz stwierdziła, że miasto przywiązuje dużą wagę do działań na rzecz seniorów, czego dowodem było stworzenie Bydgoskiej Rady Seniorów oraz programów społecznych, takich jak „złota rączka” czy Teleopieka. – Odpowiedzą na ich potrzeby jest też utworzenie Bydgoskiego Centrum Seniora – dodała.

Aby lepiej poznać potrzeby i potencjał starszych bydgoszczan, ratusz przeprowadził badania ankietowe. Ich wyniki mają jeszcze precyzyjniej wskazać obszary, w których miasto powinno przeprowadzić niezbędne działania. Waszkiewicz przyznała jednak, że samorząd nie jest w stanie rozwiązać wszystkich bolączek seniorów. – Nie mamy wpływu na emerytury czy służbę zdrowia. Jest jednak sporo pomysłów i postulatów, które będziemy w stanie zrealizować – zapewniła zastępczyni prezydenta.

Z przeprowadzonych na zlecenie urzędu miasta badań wynika, że większość bydgoskich emerytów nie czuje się wykluczona z życia społecznego. – Bydgoszcz, zdaniem seniorów, jest prekursorem różnych nowych pomysłów i rozwiązań seniorów. To daje nam siłę i energię do dalszych działań – podkreśliła Waskiewicz. W diagnozie wzięło udział ponad 1200 osób; poza ankietą, z 15 osobami przeprowadzono wywiad pogłębiony.

Badani seniorzy przyznali, że w Bydgoszczy zauważalne są liczne bariery architektoniczne – i to mimo przystosowania licznych urzędów czy instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Z diagnozy wynika również, że wrażliwość społeczna na ich potrzeby nie jest na oczekiwanym poziomie, choć jedną ze wskazywanych przyczyn tego stanu rzeczy była izolacja spowodowana pandemią. Respondenci dobrze lub bardzo dobrze ocenili działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Badanie pokazało jednak, że seniorzy oczekują wsparcia w sferze finansowej: dofinansowania leków czy prywatnych wizyt lekarskich. Chcą też poszerzenia opieki środowiskowej i wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie oraz utworzenia domu dziennego pobytu dla seniorów. Taka placówka miałaby podnosić ich kompetencje, zwłaszcza cyfrowe, a także umożliwiać zaspakajanie potrzeby wypełnienia czasu wolnego.

Odpowiedzią na potrzeby osób w wieku 60+ ma być planowane Bydgoskie Centrum Seniora. Karolina Kallas, koordynatorka działającego w strukturach Urzędu Miasta Bydgoskiego Biura Seniora podkreśliła, że w lokalu przy ulicy Dworcowej 3 powstanie dwukondygnacyjna przestrzeń, służąca rozwijaniu aktywności bydgoszczan w wieku 60+.

Na parterze przewidziane zostały kawiarnia, wypożyczalnia książek, punkt obsługi interesantów oraz toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na I piętrze znajdować się będzie sala konferencyjna do 50 osób, salka szkoleniowa dla 15 osób, wielofunkcyjny korytarz i siedziba Bydgoskiego Biura Seniora. Bezpieczne i komfortowe przedostanie się na piętro zapewni winda. Obecnie miasto prowadzi przetarg na wykonanie prac budowlanych – złożono w nim dwie oferty, z których najkorzystniejsza wynosi prawie 2,2 miliona złotych. Nowa przestrzeń dla seniorów ma być gotowa za rok.

ZOBACZ WIZUALIZACJE BYDGOSKIEGO CENTRUM SENIORA

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści