Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPierwsze dary z regionu wyruszą na Ukrainę. Transport ma odbyć się jeszcze dzisiaj
02.03.2022 | 11:36

Pierwsze dary z regionu wyruszą na Ukrainę. Transport ma odbyć się jeszcze dzisiaj

Na zdjęciu: Konferencja wojewody Mikołaja Bogdanowicza odbyła się przy punkcie informacji dla Ukraińców na bydgoskim Dworcu PKP.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ponad pięćset osób z Ukrainy ma pobyt w województwie kujawsko-pomorskim. Jak informował podczas środowej (2 marca) konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, ta liczba może się zwiększyć.

Konferencja wojewody odbyła się na dworcu PKP Bydgoszcz Główna, na którym niedawno powstał punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w województwie kujawsko-pomorskim. W punkcie informacyjnym przebywają zarówno pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego KPUW, służb mundurowych oraz WOT. Jak mówił Mikołaj Bogdanowicz, punkt jest czynny przez całą dobę. Drugi z punktów uruchomiony jest w Toruniu.

Z ostatnich danych z godzin porannych, 509 osób mamy zakwalifikowanych w województwie kujawsko-pomorskim, które mają tutaj pobyt. Ta liczba może się zwiększyć jeszcze dzisiaj do 700 – dodawał wojewoda i precyzował, że w całym regionie są dwadzieścia cztery obiekty, które są wytypowane do tego, aby przyjąć Ukraińców. – Jesteśmy gotowi na 8 – 10 tysięcy miejsc dla osób, które dotrą tutaj autobusami, samochodami czy pociągami, co się zdarza coraz częściej – zapewniał. Na teraz gotowych jest około dwóch tysięcy miejsc.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Bydgoszcz solidarna z Ukrainą. Wtorkowa pikieta na Starym Rynku

Bogdanowicz wspominał też o pomocy humanitarnej dla Ukraińców. Jak dodał, centralny magazyn znajduje się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. – Prosimy, aby wszyscy, którzy chcą zaoferować swoją pomoc, zgłaszali się do punktów w samorządach – apelował przedstawiciel rządu w terenie. Zbiórki organizowane są także w punktach w gminach i miastach regionu.

Z czym Ukraińcy najczęściej zwracają się o pomoc? – Te osoby przekroczyły granicę 24 lutego, najczęściej nie mając ze sobą dokumentów – przyznał wojewoda. Osoby, które przekroczyły granicę po tym terminie są zarejestrowane przez Straż Graniczną w systemie. Mikołaj Bogdanowicz zaznaczał, że codziennie w sprawie pomocy dla Ukraińców spotyka się z prezydentami (jeszcze dzisiaj po południu spotka się w Toruniu z Michałem Zaleskim, po którym to spotkaniu ma odbyć się konferencja) oraz samorządowcami.

Pierwsze transporty darów są przygotowywane na granicę. – Jeszcze dzisiaj pierwsze dary wyjadą – słyszymy od Mikołaja Bogdanowicza, który doprecyzował, co zostanie z magazynów dostarczone w pierwszej kolejności. – To przede wszystkim śpiwory, koce, ciepłe ubrania, świece, latarki. To są rzeczy, które są oczekiwane – wyliczał.

OBSERWUJ: Bydgoszcz pomaga Ukrainie. Wszystkie informacje o darach, zbiórkach i akcjach

Pierwsze dary z regionu wyruszą na Ukrainę. Transport ma odbyć się jeszcze dzisiaj
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments