Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

29-latek zaczął tonąć. Podczas patrolu w Chorwacji ratował go policjant z Bydgoszczy

Dodano: 19.07.2023 | 11:06

Na zdjęciu: Podkom. Marcin Czyż (z prawej) z komendy w Bydgoszczy i mł. asp. Piotr Filar, podczas służby w Chorwacji, uratowali 29-letniego mężczyznę, który zaczął się topić.

Fot. Komenda Główna Policji / materiały prasowe

Bydgoski policjant podkom. Marcin Czyż wraz z drugim polskim funkcjonariuszem, mł. asp. Piotrem Filarem uratowali w Chorwacji 29-letniego mężczyznę, który w pewnym momencie zaczął się topić. 

Polscy policjanci, wzorem lat wcześniejszych, także i w tym roku pełnią służbę w patrolach międzynarodowych nad wybrzeżem chorwackiego Adriatyku, a wszystko w ramach akcji „Bezpieczny sezon wakacyjny”. – Ten rodzaj służby z pozoru wydaje się mieć charakter ściśle prewencyjny – mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Wczoraj (18 lipca) o poranku, służbę we wspólnym patrolu międzynarodowym w rejonie odpowiedzialności komisariatu policji w Makarskiej (policyjny okręg Splitsko-Dalmatinska) pełnili podkom. Marcin Czyż (na co dzień funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, który jest koordynatorem policyjnych wodniaków) i mł. asp. Piotr Filar (służbę pełni w komisariacie w Rabce-Zdroju). Podczas spaceru deptakiem wzdłuż Adriatyku usłyszeli krzyk kobiety, która wołała o pomoc. – Zauważyli w w odzie około stu metrów od linii brzegowej, niestrzeżonej jeszcze o tej godzinie plaży, dwójkę ludzi – opisuje Chlebicz i dodaje: – Młoda kobieta krzycząc i machając rękami wołała o pomoc, zaś mężczyzna raz po raz znikał pod lustrem wody.


CZYTAJ WIĘCEJ: Żołnierze z brygady 8 KP WOT na ćwiczeniach w USA. Organizowali je amerykańscy specjalsi


Polski patrol nie wahał się ani chwili i funkcjonariusze od razu pobiegli w kierunku morza, a po drodze użyczyli także pompowanej deski SUP  i wskoczyli do wody, kierując się w stronę pary. – Okazało się, że rosły 29-letni Chorwat doznał urazu lewego barku – dodaje Chlebicz i precyzuje dalej: – Z powodu ograniczenia ruchu oraz bólu, tracąc siły, nie miał możliwości samodzielnie dopłynąć do brzegu, z kolei filigranowa kobieta nie mogła skutecznie mu pomóc.

Policjanci, używając technik ratowniczych oraz deski, wydobyli 29-latka z wody i przetransportowali go na brzeg, a tam już czekały służby medyczne pobliskiego kompleksu hotelowego. Wstępne badania wykazały, że mężczyzna doznał na tyle poważnego urazu, że będzie musiał przejść operację w szpitalu. Zarówno pokrzywdzeni, jak i chorwaccy „przełożeni”, podziękowali polskim policjantom za ich postawę określając ją mianem „wielkiej sprawy”.  – Gratulując naszym policjantom postawy, życzymy im, jak i przede wszystkim turystom, aby nie mieli więcej okazji podejmować takich interwencji – kończy rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments