Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kujawsko-Pomorscy Terytorialsi na ćwiczeniach w USA. Wojskowa współpraca zacieśni się

Dodano: 19.07.2023 | 08:18

Na zdjęciu: Żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej po raz pierwszy wzięli udział w ćwiczeniach "Ridge Runner", które organizują amerykańskie siły specjalne.

Fot. 8 KP WOT / materiały prasowe

Żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z regionu wzięli udział w ćwiczeniach, które organizowali wojskowi z amerykańskich sił specjalnych. – Nasza współpraca ze stroną amerykańską ma bardzo ważne znaczenie – nie ukrywają przedstawiciele WOT.

To pierwszy raz, kiedy żołnierze z kujawsko-pomorskiej brygady WOT wzięli udział w ćwiczeniu „Ridge Runner”. – To prawie dwutygodniowe, międzynarodowe szkolenie, w którym w ostatnim czasie uczestniczyło blisko 500 żołnierzy z 16 krajów – wyjaśnia rzecznik prasowa 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady WOT ppor. Julia Rozworowska-Wolańska i precyzuje, że wśród naszych wojskowych, udział w ćwiczeniach brali udział m.in. sojusznicy z Azji, Australii i Europy.

Żołnierze z KP WOT nie ukrywają, że dwutygodniowe ćwiczenia były niezwykle intensywne, a nie każdy chętny mógł wyjechać do Stanów Zjednoczonych. – Wcześniej przechodziliśmy intensywną selekcję, a następnie jako drużyna, zgrywaliśmy swoje umiejętności – mówi jeden z uczestników ćwiczenia z ramienia kujawsko-pomorskiej brygady i zapewnia przy tym: – Byliśmy równie dobrze przygotowani, jak uczestnicy z innych państw.

Dowódca pododdziału ćwiczącego, ppłk Leszek Giergielewicz zaznacza, że te ćwiczenia są organizowane po to, aby żołnierze WOT wspólnie z sojusznikami z USA i innych państw doskonalili umiejętności prowadzenia działań taktycznych w specyficznym środowisku. – Terytorialsi mają za zadanie rozwijanie współpracy i wypracowywanie wspólnych technik i procedur na wypadek prowadzenia działań w ramach konfliktu hybrydowego – podkreśla dowódca. 


ZOBACZ ZDJĘCIA: „Trenuj z wojskiem”. Bydgoszczanie szkolili się pod okiem wojskowych z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej


Ćwiczenia odbyły się w amerykańskim stanie West Virginia, którego ludność cywilna również była w nie zaangażowana. – Dzięki współpracy ludności cywilnej, która aktywnie bierze udział w symulacji konfliktu, jest możliwość wypracowania alternatywnej rzeczywistości zbliżonej do realiów współczesnego konfliktu zbrojnego – mówią wojskowi. Dla polskiej strony, współpraca między Wojskami Obrony Terytorialnej i amerykańską Gwardią Narodową ma bardzo ważne znaczenie, bo to na współpracę z amerykańskimi partnerami kładziono szczególny nacisk, gdy formowały się pierwsze jednostki „Terytorialsów”. Obecnie – jak słyszymy – ta współpraca ma głównie charakter doradczy oraz szkoleniowy. – Współpraca z Gwardią Narodową stanu West Virginia, a szczególnie z gen. Wiliamem E. Crane’em rozpoczęła się jeszcze w czasie mojej służby w wojskach specjalnych – mówi dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz, który ze swoim amerykańskim odpowiednikiem spotkał się ostatnio w dowództwie WOT. – Współpraca w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej skupia się na innych obszarach, niż te doskonalone przez wojska specjalne, ale wszystkie one zawierają się w obszarze operacji niekonwencjonalnych. Stąd kontynuacja współpracy w ramach WOT, ale również otwarcie nowych kierunków – dodaje. 

Współpraca polskich i amerykańskich wojsk zacieśni się jeszcze bardziej, bo w tym tygodniu na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, podpisane zostanie porozumienie między CSWOT a amerykańskim 129 Regional Training Institute ze Springfield. – Podpisanie porozumienia umożliwi w przyszłości znaczący rozwój oferty kursowej realizowanej we współpracy z amerykańskimi instruktorami dla polskich Terytorialsów, co zostanie dokładnie omówione w czasie czwartkowego wydarzenia – mówi rzecznik CSWOT ppor. Krzysztof Wójcik i nadmienia, że w uroczystości udział wezmą zarówno dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz, jak i zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Stanu Illinois gen. Rodney Boyd.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments