Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacje30 lat Centrum Onkologii. Nowa pracownia i uroczysta gala [ZDJĘCIA]
15.05.2024 | 21:17

30 lat Centrum Onkologii. Nowa pracownia i uroczysta gala [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Tomasz Czachorowski, KPUW

Centrum Onkologii w Bydgoszczy świętuje 30 lat funkcjonowania. Wczoraj (14 maja) w placówce otwarto pracownię wyposażaną w najnowocześniejsze urządzenie, a w Operze Nova odbyła się uroczysta gala jubileuszowa. 

Powstające od 1983 roku Centrum Onkologii – początkowo planowane jako część „kombinatu szpitali” zostało uruchomione 26 marca 1994. Od tego czasu rozbudowuje swój kompleks w Fordonie o kolejne obiekty i inwestuje w najnowocześniejsze technologie diagnostyczne i terapeutyczne. – Centrum Onkologii budowało się powoli. Z niebytu stało się perełką na arenie naszego kraju – podkreśla w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski, który wczoraj został odznaczony złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanym przez marszałka województwa.

Podczas uroczystej gali jubileuszowej w Operze Nova przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich dziękowali pracownikom centrum za profesjonalizm, troska o pacjenta i ofiarność. – W całym województwie nie ma takiej sali, a nawet stadionu, który pomieściłby wszystkich wdzięcznych pacjentów centrum. W imieniu ich wszystkich dziękuję – mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że zarząd województwa traktuje potrzeby służby zdrowia z uwagą i troską. – Zespół szpitala tworzą stale doskonalący swoją wiedzę lekarze, dobrze wyszkolony personel wyższy i średni. I, co najważniejsze, ma ten zespół swojego lidera, świetnego menedżera, lekarza światowej klasy – dodał zwracając się do prof. Janusza Kowalewskiego.

W obchodach jubileuszu wziął udział również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel. – 30 lat minęło jak jeden dzień. Ale jeszcze bardziej jak dziesiątki tysięcy udanych operacji i uratowanych pacjentów. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich pracowników medycznych i niemedycznych Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy – podkreśla przedstawiciel rządu w terenie. W imieniu Miasta Bydgoszczy wyróżnienia wręczyła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz; w gali uczestniczyła też przewodnicząca rady miasta Monika Matowska.


CZYTAJ TAKŻE: Jubileusz “szpitala nadziei”. Jak 30 lat temu otwierano Centrum Onkologii


Centrum Onkologii składa się obecnie z 10 oddziałów, 15 zakładów i 23 poradni specjalistycznych, posiada własny kompleks rehabilitacyjno-sportowy (Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu) i hotel. Kilka lat temu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uruchomiła filię we Włocławku. Obecnie zatrudnia 1500 pracowników, w tym 10 profesorów, sześciu doktorów habilitowanych i 113 osób z tytułem doktora, co sprawia, że jest też liczącym się ośrodkiem akademickim. 300 zatrudnionych tu pielęgniarek i położnych legitymuje się tytułem magistra pielęgniarstwa i uzyskaną w toku kształcenia podyplomowego specjalizacją.

We wtorek na terenie szpitala otwarto również pracownię radioterapii adaptacyjnej. Centrum Onkologii, jako pierwszy ośrodek w kraju i czwarty w Europie zakupiło specjalistyczny sprzęt akcelerator MR, umożliwiający jeszcze dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych. – Pozwoli on jeszcze dokładniej zogniskować strumień promieniowania terapeutycznego w guzie, nawet wówczas, gdy będzie on zmieniał swój kształt oraz pozycję. Zawężenie obszaru napromieniania wyłącznie do guza umożliwia w uzasadnionych przypadkach podanie jednorazowo znacznie wyższej dawki promieniowania, co przełoży się na zauważalne skrócenie łącznego czasu radioterapii – wyjaśniał dr Janusz Winiecki, szef Zakładu Fizyki Medycznej CO. Uroczystego otwarcia dokonali m.in. zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski i bydgoscy parlamentarzyści: Norbert Pietrykowski, Włodzisław Giziński i Iwona Karolewska.

WESPRZYJ WYDANIE DRUKOWANE PUBLIKACJI „JAK POWSTAWAŁ NOWY FORDON” – KLIKNIJ TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments