Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacje40 lat od Bydgoskiego Marca 1981. Uroczystości w urzędzie wojewódzkim i przy Dworcowej 87 [ZDJĘCIA]
16.03.2021 | 21:35

40 lat od Bydgoskiego Marca 1981. Uroczystości w urzędzie wojewódzkim i przy Dworcowej 87 [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

We wtorek (16 marca) rozpoczęły się obchody 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. 

Pierwsza część uroczystości odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, gdzie zorganizowane zostało webinarium „O wieś polską wolną, niezależną, samorządną”. Jednocześnie IPN zawarł porozumienie o współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Dokument podpisali prezes instytutu dr Jarosław Szarek oraz przewodniczący rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich przy prezydencie i wiceprzewodniczący rady programowej instytutu Jan Krzysztof Ardanowski.

W urzędzie wojewódzkim odbyła się także debata na temat wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. O znaczeniu tego wydarzenia mówili: prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor gdańskiego oddziału instytutu dr Mirosław Golon, wicewojewoda Józef Ramlau, historyk prof. Wojciech Polak i dr Katarzyna Maniewska z bydgoskiej delegatury IPN.

Odprawiono także mszę świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli na placu Kościeleckich, a po południu złożono wieńce przy pamiątkowej tablicy na Dworcowej 87 w Bydgoszczy. Jan Rulewski zaapelował w swoim krótkim wystąpieniu o to, aby w piwnicach budynku przy Dworcowej 87 utworzyć izbę pamięci o tamtych wydarzeniach.

Okolicznościowe odznaczenia i nagrody wręczono także podczas uroczystości zorganizowanej przez rolniczą Solidarność w Operze Nova.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
2 lat temu

A czy komuchów z PZPR uczestników tamtych wydarzeń też zaproszono ?