[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

5 najpopularniejszych zawodów w IT

Dodano: 13.09.2021 | 15:55

Na zdjęciu: Jednym z najpopularniejszych zawodów w IT jest także web developer.

Fot. nadesłane

Branża IT jest bardzo zróżnicowana, a wśród najpopularniejszych zawodów znajdą coś dla siebie zarówno juniorzy, jak i bardziej doświadczeni specjaliści. W tym sektorze rynku szczególnym zainteresowaniem cieszy się profesja programisty, web developera, administratora baz danych i networkera. Na atrakcyjne propozycje pracy mogą także liczyć specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.

Programista – najpopularniejszy zawód w IT

Obecnie programista należy do najczęściej poszukiwanych zawodów związanych z IT. W tej profesji niezbędna jest biegła znajomość konkretnego języka programowania, jak chociażby C++, Java czy Python. Wśród kluczowych obowiązków zawodowych należy wymienić tworzenie nowych programów oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie już istniejących systemów.

Web Developer – czym się zajmuje?

Jednym z najpopularniejszych zawodów w IT jest także web developer. Osoba na tym stanowisku zajmuje się tworzeniem stron internetowych oraz nowoczesnych aplikacji na potrzeby konkretnych portali. Musi dbać o prawidłowe funkcjonowanie danej witryny oraz wdrażać rozwiązania usprawniające jej działanie. W tym zawodzie bardzo ważna jest znajomość konkretnych technologii, takich jak na przykład HTML, CSS czy JavaScript. Web developer musi wykazać się nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale również kreatywnością. Nierzadko zajmuje się również graficzną odsłoną danej strony, starając się stworzyć witrynę funkcjonalną i zarazem atrakcyjną wizualnie.

Administrator baz danych – na czym polega praca?

Coraz większym zainteresowaniem na rynku pracy cieszą się także specjaliści ds. baz danych. Przykładem może być stanowisko Analityka Database, na które co roku wzrasta zapotrzebowanie. W tym zawodzie kluczowym obowiązkiem jest zarządzania danymi i wdrażanie odpowiednich rozwiązań ułatwiających ich przechowywanie oraz przetwarzanie.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – oferty pracy

Obecnie bardzo popularnym zawodem jest również profesja specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa. Osoba na tym stanowisku zajmuje się tworzeniem systemów chroniących dane, aby nikt niepowołany nie miał do nich dostępu. Warto podkreślić, że aktualnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na ten zawód, a specjaliści mogą znaleźć zatrudnienie w różnych branżach. Nowoczesne systemy ochrony danych są wykorzystywane między innymi w sektorach handlu, bankowości czy nieruchomości. Pracę oferują również różne instytucje, w tym szpitale, ośrodki zdrowia, uczelnie czy szkoły.

Networker – czy ten zawód jest przyszłościowy?

Wśród popularnych zawodów związanych z IT warto także wyróżnić networkera. Jest on odpowiedzialny za kompleksową obsługę środowiska sieciowego, w tym wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, likwidację usterek oraz konserwację bieżących systemów. Ta profesja nierzadko wiąże się z nieregularnym trybem pracy – networking nierzadko obejmuje usługi świadczone całodobowo.