Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

5 powodów, dlaczego trzeba zmieniać opony na zimowe

Dodano: 22.11.2022 | 10:40

Na zdjęciu: Jazda na zimówkach w letnich warunkach wiązałaby się ze zwiększonym zużyciem paliwa.

Fot. nadesłane

Opony mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przede wszystkim powinny one być w dobrym stanie. Dlatego powinno regularnie sprawdzać się, czy nie mają uszkodzeń lub ubytków, które mogą mocno wpływać na ich funkcjonalność. Ważne jest także to, aby ogumienie było dopasowane do warunków atmosferycznych. Dlatego późną jesienią warto zmienić opony na zimowe. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto takiej wymiany dokonać.

1. Opony zimowe zaprojektowane są z myślą o zimowych warunkach

Zimowe opony to nie wymysł koncernów, które w głowie mają tylko zarobek. Ogumienie przeznaczone do jazdy w zimowych warunkach zostało opracowane w ten sposób, aby lepiej się w nich spisywać. To, co widać na pierwszy rzut oka, to różnica w bieżniku między oponami zimowymi i letnimi. Kolejna ważna różnica to tworzywo, z jakiego powstały.

2. Krótsza droga hamowania

Opony zimowe mają większe opory toczenia. Jazda na zimówkach w letnich warunkach wiązałaby się ze zwiększonym zużyciem paliwa. Jednak zimą droga hamowania na zimowych oponach jest znacznie krótsza niż na letnich. To bardzo ważne szczególnie sytuacji awaryjnej, kiedy będziesz chciał uniknąć kolizji. Jeśli hamujący przed Tobą samochód będzie jechał na oponach zimowych, a Ty na letnich, to możesz nie zdążyć wyhamować i doprowadzisz do wypadku.

3. Lepsza przyczepność w zimowych warunkach

Opony zimowe, dzięki zastosowaniu miększej mieszanki i innego rodzaju bieżnika, mają lepsza przyczepność w zimowych warunkach. Dzięki nim możesz więc uniknąć np. wypadnięcia z drogi na ostrym zakręcie.

4. Lepsze przyspieszenie

Ta zaleta będzie szczególna ważna w mieście, podczas ruszania ze świateł i w innych sytuacjach, gdzie potrzebne jest dobre przyspieszenie. Wszędzie tam, gdzie trzeba zdążyć, przejechać na zielonym czy włączyć się do ruchu na jakiejś mocno uczęszczanej drodze, ważny będzie czas reakcji zarówno samochodu, jak i kierowcy. Jadąc na zimowych oponach w określonych warunkach pogodowych, szybciej osiągnie się docelową prędkość. Innymi słowy – samochód po prostu lepiej przyśpiesza na zimówkach.

5. Zimowe opony są trwalsze

Opony przeznaczone do jazdy zimą są bardziej odporne na trudne warunki pogodowe. Istnieje dużo mniejsze ryzyko tego, że element ogumienia po prostu odpadnie lub ulegnie uszkodzeniu. Taki ubytek opony może mieć bardzo poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa na drodze dla Ciebie i innych uczestników ruchu.

Czy zmiana opon jest obowiązkowa?

Nie, w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon. Jednak każdy, kto na co dzień jeździ na oponach letnich, powinien zmienić ogumienie na późnojesienne i zimowe miesiące, aby było ono lepiej przystosowane do jazdy po deszczu, śniegu czy lodzie. To kwestia bezpieczeństwa. Jazda na letnich oponach zimą to dużo mniejsza kontrola nad samochodem. Dlatego wymiana opon na zimowe powinna znaleźć się w kalendarzu każdego kierowcy.

Wymiana opon na zimowe – kiedy jej dokonać?

Jak wspomnieliśmy, zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, a więc nie ma także żadnej daty granicznej, która nakazywałaby wymianę ogumienia. Przyjęło się jednak, że gdy temperatura spada poniżej 7 stopni C na dłużej, czas na wizytę u wulkanizatora. W czasie wykonywania takiej usługi fachowy mechanik będzie mógł także sprawdzić stan wszystkich opon i w razie potrzeby dokonać wulkanizacji, czyli naprawy, lub zaoferować nowy komplet opon, jeśli poprzedni nie będzie nadawał się już do użytku.

Gdzie i jak wymienić opony? Rób to w profesjonalnym serwisie. Najlepszą ofertę znajdziesz na Motointegrator.com.

Wulkanizatorzy w Bydgoszczy: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-177-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-bydgoszcz