Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

50 lat kampusu Politechniki Bydgoskiej w Fordonie na wystawie. Uczelnia wspomina, ale też planuje inwestycje

Dodano: 13.02.2024 | 21:53

Na zdjęciu: Budowa obiektów dla ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej. Miała być to pierwsza część wielkiego Ośrodka Szkół Wyższych - okazała się pierwszą, ale i ostatnią.

Fot. Piotr Cyprys

19 lipca 1974 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę kampusu Politechniki Bydgoskiej w Fordonie. Była to pierwsza wielka inwestycja na przyłączonych do Bydgoszczy ziemiach świeżo anektowanego miasta. Po 50 latach uczelnia przygotowała wystawę upamiętniającą etapy realizacji kampusu, jak i makietę przedstawiającą wielkie plany z lat 70. XX wieku. Władze Politechniki nie tylko przypominają o półwiecznej historii, ale też kreślą plany na najbliższe pięć lat.

Pod koniec lat 60. XX wieku powstała w 1951 roku Wieczorowa Szkoła Inżynierska pilnie potrzebowała nowych obiektów – te w centrum Bydgoszczy okazały się być niewystarczające dla dynamicznie rozwijającej się uczelni. Ratunkiem dla pękających w szwach gmachów przy Grodzkiej czy Seminaryjnej miała być rozbudowa uczelni na terenach wojskowych na Błoniu (pomiędzy Szubińską, Koszarową, Wysoką i Seminaryjną), ale tę koncepcję zastąpiono jednak nową – budowy Ośrodka Szkół Wyższych.

30 maja 1969 roku odbyła się w Bydgoszczy narada z udziałem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego oraz władz państwowych i administracyjnych, na której podjęta została ostateczna decyzja o lokalizacji bydgoskiego Ośrodka Szkół Wyższych. Wybrano i zatwierdzono do realizacji wariant budowy Ośrodka na terenach między Bydgoszczą a Fordonem. Pod Ośrodek Szkół Wyższych przeznaczono teren o powierzchni 120 ha, zlokalizowany na północ od linii kolejowej Bydgoszcz Wschód – Fordon – czytamy w historii Politechniki Bydgoskiej.

W 1972 roku zatwierdzono plan wielkiej inwestycji. Koncepcja budowy Ośrodka Szkół Wyższych przeznaczonego dla 15 tysięcy studentów została opracowana przez architektów z bydgoskiego „Miastoprojektu” pod kierownictwem generalnego projektanta Zdzisława Kostrzewy. Przy tworzeniu wizji „Miastoprojekt” współpracował z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

W uczelnianym miasteczku w Fordonie planowano umieścić wszystkie wydziały Akademii Techniczno-Rolniczej – jednostki powstałej pół wieku temu z połączenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej i bydgoskiej filii poznańskiej Akademii Rolniczej, a także przyszłej Akademii Medycznej. Pierwszą część kompleksu – cztery budynki przeznaczone dla instytutu telekomunikacji i elektrotechniki – oddano do użytku w 1977 roku. 6 października odbyła się w nich uroczysta inauguracja roku akademickiego ATR z udziałem premiera Henryka Jabłońskiego. Wielka inwestycja, która miała objąć tereny od dzisiejszego Auchan aż do rejonu ulicy Andersa, zatrzymała się w związku z kryzysem gospodarczym panującym w drugiej połowie lat 70. i początku lat 80.

CZYTAJ WIĘCEJ W PUBLIKACJI „JAK POWSTAWAŁ NOWY FORDON” [KLIKNIJ TUTAJ]

Dziś makietę i plan Ośrodka Szkół Wyższych w Fordonie możemy zobaczyć na wystawie, która powstała z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia budowy kampusu w Fordonie. Znajduje się ona w budynku głównym uczelni przy ulicy Kaliskiego 7; będzie można ją oglądać przez najbliższe dwa tygodnie, a następnie plansze staną na ulicy Mostowej.

Na wystawie zobaczymy także plan budynków wielkiego kampusu oraz liczne zdjęcia archiwalne, dokumentujące zarówno wmurowanie kamienia węgielnego, jak i kolejne inwestycje uczelni – także te powstałe w XXI wieku: od Auditorium Novum i Regionalne Centrum Innowacyjności po budowę nowego budynku dydaktycznego i Akademickiego Centrum Sportu.

To szczególny dzień. 50 lat temu serce uczelni zaczęło bić w Fordonie – podkreślił rektor PBŚ prof. Marek Adamski. Od pół wieku trwa też proces konsolidacji uczelni w jednym miejscu, z czym związane są kolejne inwestycje. – Obecnie realizujemy największy plan inwestycyjny od wielu lat. Polega on nie tylko na budowie nowej infrastruktury, ale też dostosowywania istniejących już budynków do nowych potrzeb – dodał rektor.

Nowe szklarnie, remont akademików i zmiana oblicza stołówki. To plany Politechniki Bydgoskiej na najbliższe pięć lat

W najbliższej pięciolatce Politechnika Bydgoska zmierza do realizacji kilku ważnych inwestycji. Pierwszą z nich jest rozpoczęta w ubiegłym roku budowa II etapu Akademickiego Centrum Sportu, składającego się ze stadionu piłkarskiego z bieżnią czy boisk do siatkówki i koszykówki. 26 lutego odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego dla zadania, wartego 42 miliony złotych. Rektor Adamski zaznaczył, że ubiega się o dofinansowanie inwestycji z środków samorządu województwa.

Najbliżej na inwestycyjnej osi czasu uczelni jest budowa centrum ogrodnictwa przy ulicy Suchej. Nowoczesne szklarnie będą wykorzystywane w badaniach Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii – obecnie trwa przetarg na ich budowę. Nową siedzibę zyska też Wydział Sztuk Projektowych, który wprowadzi się do obiektu dawnej stołówki, a później Restauracji Uniwersyteckiej. Jak podkreśla rektor PBŚ, budynek przy Andersa 1 idealnie nadaje się nie tylko na cele dydaktyczne, ale też wystawy (do tego ma służyć m.in. przeszklone atrium). W budynku głównym fordońskiego kampusu planowane jest stworzenie nowej strefy gastronomicznej dla studentów i pracowników PBŚ. Ma ona oferować szybko dostępne posiłki.

By przygotować uczelnię do przenosin wydziałów z centrum, trwają prace nad adaptacją powstałych pół wieku temu budynków przy Kaliskiego 7. – W najbliższych dniach i tygodniach otwieramy kolejne pracownie, m.in. projektowania uniwersalnego czy bibliotekę materiałową. Wzbogacamy też modelarnię – zaznaczył prof. Adamski. Nowe pracownie będą służyć kilku wydziałom. Politechnika planuje też zwiększyć liczbę instalacji fotowoltaicznych oraz powstanie laboratoriów naukowo-dydaktycznych związanych z cyberbezpieczeństwem (uczelnia prowadzi przetarg na dokumentację przebudowy parteru budynku F dla potrzeb Akademickiego Centrum Sieciowo – Komputerowego).

Uczelnia przygotowuje się także na remont akademików. W grudniu minister nauki Dariusz Wieczorek ogłosił, że 87 szkół wyższych – w tym PBŚ – otrzyma dotacje na remont domów studenta. Oczekiwana inwestycja jest na razie na etapie zdobywania kolejnych funduszy. Te mogłaby przynieść sprzedaż akademika przy ulicy Koszarowej – według naszych informacji obiektem było zainteresowane wojsko, lecz ostatecznie do transakcji nie doszło. Rektor podkreśla jednak, że największym kapitałem Politechniki Bydgoskiej są jej pracownicy, którzy chcą przekuwać swoje pomysły na inwestycje.

Politechnika będzie też inwestować poza kampusem – w związku z październikowym uruchomieniem studiów na Wydziale Medycznym, po formalnym przejęciu od miasta Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego na jego terenie nastąpi budowa centrum symulacji medycznej i prosektorium. – Z zapewnień ratusza wynika, że procedura przekazania szpitala skończy się w czerwcu – dodał dr Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju PBŚ. Więcej o medycynie na Politechnice Bydgoskiej napiszemy w najbliższych dniach.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments