Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

55 lat Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. W maju obchody i forum naukowe

Dodano: 30.04.2024 | 16:03

Na zdjęciu: Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, jeden z dziewięciu wydziałów Politechniki Bydgoskiej, obchodzić wkrótce będzie 55-lecie swojego istnienia.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, jeden z dziewięciu wydziałów Politechniki Bydgoskiej, obchodzić wkrótce będzie 55-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w dniu 24 maja odbędą się uroczystości jubileuszowe, których integralną częścią będzie X Zjazd Absolwentów.

Wydział, którego pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 7 października 1969 roku – wówczas jako bydgoskiej filii Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu – po wielu przeobrażeniach przyjął obecną formę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że już w okresie międzywojennym rozpoczęto w Bydgoszczy rozwój nauk rolniczych. W 1919 roku utworzono Akademię Rolniczą na bazie Instytutu Nauk Rolniczych pamiętającego czasy cesarskich Niemiec oraz wybitnej kadry uczonych z Dublan, Krakowa, Lwowa i Poznania. Chodziło o rozpowszechnienie studiów rolniczych w zachodniej Polsce – w istniejącym już ośrodku w Poznaniu (Uniwersytet Poznański) oraz w Bydgoszczy, posiadającej także tradycje rolnicze. Zapleczem lokalowym były budynki przy ul. Bernardyńskiej 6, gdzie do dziś odbywają się niektóre zajęcia dla studentów, m.in. z chemii i z ogrodnictwa.

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii posiada pełne uprawnienia akademickie; w 1976 roku jako pierwszy w Bydgoszczy uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk rolniczych, a w 1984 roku stopnia doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Wydział prowadzi szeroko zakrojone badania naukowe w dyscyplinie wiodącej rolnictwo i ogrodnictwo, a w ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych uzyskał kategorię A.

W obrębie Wydziału funkcjonuje pięć katedr i osiem podległych im pracowni. Kształcenie odbywa się na pięciu kierunkach: agrotechnologia, biotechnologia, architektura krajobrazu, zielarstwo i fitoterapia oraz rolnictwo. Planowana jest również rekrutacja na projektowanie żywności niskoprzetworzonej od września tego roku. W ciągu 55 lat Wydział Rolnictwa ukończyło 11413 absolwentów. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy na obchody Jubileuszu i na bal absolwentów. Szczegóły zjazdu pod linkiem: wrib.pbs.edu.pl/pl/wydzial/jubileusz

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii organizuje seminarium o zdrowiu roślin

8 maja na Politechnice Bydgoskiej odbędzie się Seminarium naukowe poświęcone szeroko pojętemu zdrowiu roślin, organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, przypadającego 12 maja, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu podniesienia globalnej świadomości na temat znaczenia zdrowia roślin, od którego zależy zdrowie zarówno nasze, jak i naszej planety.

Wydarzenie wspólnie poprowadzą Wydział Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ oraz Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lekarski… i nie tylko! Cztery nowe kierunki studiów na Politechnice Bydgoskiej


Organizacja Seminarium ma na celu zwrócenie uwagi na niezmiernie ważną rolę roślin w naszym życiu i ekosystemach. Zdrowe rośliny, to klucz do bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności środowiskowej. Dzięki temu wydarzeniu chcemy nie tylko edukować, ale i inspirować do dalszego działania na rzecz ochrony naszej przyrody – mówi dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Pani Prof. dr hab. Anna Wenda-Piesik.

Program Seminarium obejmuje prelekcje w zakresie zagadnień dotyczących wpływu człowieka na zdrowie roślin, problematyki kwarantanny fitosanitarnej oraz zagrożeń związanych z wprowadzaniem obcych gatunków. Uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat wpływu mikroorganizmów i owadów na rośliny, a także metod biologicznego zwalczania agrofagów.

Podczas Seminarium wręczone zostaną nagrody laureatom konkursów filmowego oraz fotograficznego, których celem było podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowia roślin poprzez zaangażowanie młodzieży szkolnej, która w swoich pracach ukazała, jak kluczowa jest rola roślin w naszym życiu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments