600-lecie Fordonu. W sobotę wielkie świętowanie [PROGRAM]
Dodano: 04.07.2024 | 10:59Na zdjęciu: Fordon ma 600 lat.
Fot. BB
Fordon obchodzi 600. urodziny. Historia dawnego miasta, a od 1973 roku części Bydgoszczy, sięga XVI i XV wieku. Z tej okazji w sobotę, 6 lipca na starofordońskim nabrzeżu odbędą się uroczyste obchody tej rocznicy.
3 lipca (według niektórych źródeł dzień później) 1424 roku król Władysław Jagiełło wystawił w Gnieźnie akt lokacyjny dla miasta, mającego się nazywać zgodnie z brzmieniem dokumentu Fordan. Nazwa pochodziła od poboru cła wodnego od statków przepływających Wisłą. Nowy dokument lokacyjny potwierdzał akt, dokonany w 1382 roku przez księcia Władysława Opolczyka – ten jednak lokował miasto na terenie Wyszogrodu, a nie dzisiejszego Starego Fordonu.
W tym roku Fordon obchodzi sześćsetlecie istnienia. Do 1973 roku było to osobne miasto, które włączono do Bydgoszczy celem rozbudowy większego ośrodka o wielki kompleks mieszkaniowy. Początkowe plany zakładały, że wprowadzi się tutaj od 160 do nawet 200 tysięcy osób. Ostatecznie wprowadziło się tu około 70 tysięcy mieszkańców – CZYTAJ WIĘCEJ.
600-lecie Fordonu. Program obchodów
Uroczyste świętowanie 600 lat Fordonu rozpoczęło się wczoraj (3 lipca) od nasadzenia pamiątkowego dębu w Poczcie Dębów Honorowych na alei Ossolińskich. Kulminacją będą sobotnie wydarzenia na nabrzeżu Wisły.
600-lecie nadania praw miejskich Fordonowi rozpocznie się o godzinie 12:00 od Jarmarku i Targów Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego. Będzie można spróbować smaków Doliny Dolnej Wisły – sznytek, pyr i zakolców z jagnięciną, gęsiną, masłem, serami, piklami czy sosami. Podczas tej części imprezy przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu zademonstrują swoje talenty kulinarne w ramach bloku „Trzy kuchnie trzech kultur Starego Fordonu”.
12:00 – 12:30 – W jeden kwadrans gęś na stole. Wykonanie okrasy z kołudzkiej rasy – Piotr Lenart i Błażej Mirota;
13:30 – 14:00 – Gęsie Pipki i Czulent Czule za rączkę z Damianem Amonem Rączką;
15:00 – 15:30 – Food na Prętko. Kotlet i wurst barani „prętko” wysmażany z Rafaelem Prętkim;
15:00 – 18:00 – Kocioł kapusty w nim baran nietłusty – degustacja. Baranina z Gzina w kapuście transportowanej łodzią z Bruków Unisławskich.
Już od 11:00 będzie można skorzystać z badań profilaktycznych oraz oferty Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W Starym Fordonie będzie możliwość wyrobienia karty EKUZ, potwierdzenia Profilu Zaufanego, uzyskać pomoc w logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta czy wykonać analizę składu ciała. Na stanowiskach ekspertów medycznych będzie można zbadać ciśnienie i poziomu cukru, wykonać testy z krwi w kierunku HCV oraz nauczyć się samobadania piersi na fantomach.
CZYTAJ TAKŻE: Jak dwa miasta stały się jednym. Historia przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy
– Ponadto przygotujemy dla dzieci tzw. kącik malucha (kolorowanki, quizy na temat zdrowia),a także podłogową grę edukacyjną o tematyce zdrowotnej. Dla dzieci mamy też drobne prezenty (bańki mydlane, długopisy, szkło powiększające, jabłuszka) – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.
Od 13:00 do 18:00 będzie można wziąć udział w bezpłatnych rejsach łodzią „Wiślana”. Zaplanowano dziewięć rejsów po 12 osób. Wejściówki będą do odbioru od 12:00 na nabrzeżu przy napisie FORDON. Atrakcją turystyczną będą też dwa spacery: w godzinach 14:00-16:30 Bartosz Masiełajć (przewodnik PTTK i ByLOT opowie o historii Fordonu, a od 13:30 do 14:30 Katarzyna Kociniewska (przewodnik ByLOT i PTTK) opowie o przyrodniczych aspektach Wisły w okolicy Fordonu.
Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się o godzinie 16:00. Będzie ono połączone z promocją albumu z okazji 600-lecia Fordonu. – Do druku trafił bogato ilustrowany album „Fordon nad Wisłą na pocztówce i zdjęciu 1893-1973” autorstwa Damiana Rączki. Wydawcą jest Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury. Znajdziemy w nim 200 pocztówek i zdjęć, niepublikowanych drukiem, co pozwoli prześledzić historię dawnego miasta i jego mieszkańców – informuje Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Publikację będzie można nabyć w dniu wydarzenia (cena to 130 złotych).
Od 16:30 rozpoczną się koncerty. Najpierw wystąpi Jurek Paterski, o 17:30 zespół Kuracja, godzinę później – Roan, a o 19:30 zagra Golden Life.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024