Nowe wieści o ściekach z Osielska. Wójt komentuje zarzuty o bierności i mówi o spotkaniu z udziałem Bruskiego
Dodano: 19.07.2019 | 11:27Na zdjęciu: Jak informuje wójt Osielska Wojciech Sypniewski, jedno ze spotkań ws. ścieków z prezesem MWiK odbyło się z udziałem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego
Fot. Stanisław Gazda/archiwum
Kolejny odcinek sprawy faktur za ścieki w gminie Osielsko. Radny „Sąsiadów” Andrzej Wiekierak zaapelował do wójta o podjęcie działań w sprawie zadłużenia gminy wobec MWiK, zarzucając Wojciechowi Sypniewskiemu bierność. Wójt odpiera zarzuty, uważając je za bezpodstawne.
Przypomnijmy: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy wysyłają do gminy Osielsko (ale też do innych gmin) faktury za dostarczanie do oczyszczalni złej jakości ścieków. MWiK twierdzi, że wartości siarkowodoru czy zawiesiny ogólnej znajdujące się w nieczystościach znacznie przekraczają dopuszczalne normy. Gmina uważa jednak, że żądania bydgoskiej spółkI są bezpodstawne. – Moim zdaniem faktury są bezprawne, bo opierają się na aneksie, którego nie podpisywaliśmy – mówił w kwietniu wójt Wojciech Sypniewski. Same faktury są odsyłane z powrotem do wierzyciela wraz z wyjaśnieniami.
Zobacz również:
Ściekowy alarm w Osielsku. Spór wójta i MWiK
Zadłużenie gminy wobec MWiK sięga już ponad trzech milionów złotych. Osielsko dostało już sądowy nakaz zapłaty zaległych faktur. – 2 lipca udzieliłem pełnomocnictwa kancelarii radców prawnych – spółce partnerskiej z Poznania – do reprezentowania gminy w sprawach z powództwa spółki MWiK o zapłatę w związku z doręczeniem nakazu zapłaty przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy – stwierdził na ostatniej sesji rady gminy wójt Sypniewski. Dodał też, że zgodnie z prawem gmina zgłosiła skargę od nakazu. –Dokumentacja przekazana do sądu liczy około stu stron. Czekamy teraz na rozstrzygnięcie – stwierdził Sypniewski. Ponadto poinformował, że podobny dokument, ale na o wiele wyższą kwotę otrzymała gmina Solec Kujawski.
Nowe informacje na temat sporu o ścieki poznaliśmy przy okazji odpowiedzi wójta na interpelację radnego Andrzeja Wiekieraka z klubu radnych „Sąsiedzi”. Wiekierak prosił w niej wójta o podjęcie rozmów z prezesem bydgoskich wodociągów Stanisławem Drzewieckim. – Jako klub radnych „Sąsiedzi” apelujemy o pilne rozpoczęcie kontroli ścieków zrzucanych do gminnej sieci kanalizacji sanitarnych przez wszelkie podmioty gospodarcze lub tak jak poczyniła gmina Białe Błota, podjęcie rozmów z MWiK w zakresie współdziałania w wspominanym zakresie – stwierdził radny. W swoim piśmie do wójta Wiekierak podkreślił, że naliczanie kolejnych kar może wpłynąć na okrojenie najbliższych inwestycji w gminie oraz podwyżki opłat za ścieki. Zarzucił też Sypniewskiemu brak działań. – Dalszą bierność w tym zakresie będzie przez nas odbierana jako działanie na szkodę gminy Osielsko i jej mieszkańców – zakończył radny „Sąsiadów”.
Wójt Sypniewski w odpowiedzi na pismo Wiekieraka odrzuca zarzuty o swoją bierność w sprawie ścieków. – Nie jest prawdą, że wykazuje bierność w przedmiocie dążenia do rozmów z prezesem MWiK. Rozmowy były prowadzone. Rada gminy była informowana o wszystkich odbytych spotkaniach – broni się wójt. Potem przedstawia listę spotkań z przedstawicielami MWiK, które odbyły się 4 kwietnia, 11 i 25 maja, 12 czerwca i 3 grudnia 2018 roku. Ponadto, 10 i 22 stycznia 2019 roku wójt rozmawiał z prezesem Drzewieckim w obecności prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Ostatnie spotkanie Sypniewskiego z szefem bydgoskich wodociągów miało miejsce 4 marca – wójtowi Osielska towarzyszył jego odpowiednik z Dobrcza.
– Niestety, jak Państwa Radnych informowałem, część spotkań trudno nazwać partnerskimi. Nie wyrażono zgody na uczestnictwo pracowników merytorycznych urzędu gminy w spotkaniu, które odbyło się w obecności prezydenta miasta. Na ostatnim spotkaniu prezes MWiK nie pozwolił na złożenie wyjaśnień dyrektorowi naszego Gminnego Zakładu Komunalnego – twierdzi Sypniewski. Dodaje też, że jest otwarty na rozmowy z bydgoskimi wodociągami, ale „na równorzędnych, partnerskich zasadach”. Ponadto wójt informuje, że przedstawiciele GZK występowali do MWiK o wyjaśnienie wątpliwości, ale do dziś nie otrzymali żadnej odpowiedzi.
Co z problemem ścieków zamierza zrobić gmina? – Do końca miesiąca zaplanowane są kolejne kontrole jakości ścieków przez dwa niezależne laboratoria – podaje Sypniewski. Ich wyniki mają być podane do publicznej wiadomości na stronie GZK.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024