Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Muzeum Okręgowe nabyło wyjątkową monetę. Wybito ją w Bydgoszczy

Dodano: 14.12.2019 | 10:25

Na zdjęciu: Trojak koronny Zygmunta III Wazy.

Fot. Wojciech Woźniak/MOB

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kupiło unikatową monetę – trojaka koronnego Zygmunta III Wazy, wybitego w mennicy bydgoskiej.

Cenny numizmat pochodzi z pierwszego, niebywale ważnego okresu funkcjonowania bydgoskiej mennicy, kiedy była ona prywatnym zakładem Stanisława Cikowskiego – generalnego administratora ceł koronnych i podkomorzego ziemi krakowskiej. Wyjątkowość tego trojaka (nazwa monety pochodzi od wartości nominału, równego trzech groszy) i znaczenie dla muzealnej kolekcji monet z mennicy bydgoskiej wynika z jego nietypowego charakteru. W przeciwieństwie do wszystkich innych bydgoskich trojaków, bitych w latach 1594 – 1601, nie jest on opatrzony datą roczną, a co więcej – zawiera charakterystyczny błąd w zapisie nazwy Polski na rewersie: cyfra „0” nieprawidłowo została wkomponowana w napis POLONI, sprawiając wrażenie litery „O”. W pierwotnym zamyśle stanowiła część brakującej daty – 95 (1595). Wiadomo to stąd, ponieważ znane są trojaki bite tym samym stemplem, ale ów błąd został poprawiony. Bardzo możliwe, że wadliwy egzemplarz (egzemplarze) wychwycone zostały jeszcze w mennicy i nigdy nie trafiły do obiegu pieniężnego.

Moneta została wystawiona na aukcję Warszawskiego Centrum Numizmatycznego, która odbyła się 16 listopada. Dzięki staraniom bydgoskiego muzeum, udało się ją nabyć do kolekcji. Trojak ten, poprzez swoją nietypowość, stanowi niezwykle ważne źródło poznania historii mennicy bydgoskiej z okresu, kiedy była ona dopiero formowana. Każda moneta z tej fazy funkcjonowania bydgoskiego zakładu jest więc istotna, natomiast numizmat występujący tylko w jednym egzemplarzu i do tej pory nieznany, to źródło nie do przecenienia.

Moneta zostanie teraz odpowiednio przygotowana do jej ekspozycji. W niedługim czasie nastąpi jej prezentacja w Europejskim Centrum Pieniądza, przy ul. Mennica 4. Tam każdy mieszkaniec naszego miasta oraz turysta będzie miał możliwość podziwiania tego unikalnego środka płatniczego.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments