Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szkielety i ceramika z XII wieku. Interesujące odkrycia w rejonie Zbożowego Rynku [ZDJĘCIA]

Dodano: 14.02.2020 | 12:13

Na zdjęciu: Szkielety znalezione w podziemiach kamienicy przy Zbożowym Rynku

Fot. Szymon Fiałkowski

Szkielety, fragmenty ceramiki ze średniowiecza oraz pozostałości dawnych budowli – na takie znaleziska natrafili archeolodzy podczas prac w podziemiach przeznaczonego do rozbiórki budynku przy Rondzie Bernardyńskim.

Badania na terenie kamienicy prowadzą Anna i Andrzej Retkowscy. Jak podkreślają, ich działania są związane z tym, że w rejonie ronda Bernardyńskiego pod ziemią znajdują się pozostałości dawnych obiektów – pałacu hrabiego Czapskiego z drugiej połowy XVIII wieku i kościoła św. Stanisława z XVI wieku, przy którym znajdowało się hospicjum i przytułek dla biednych. Obiekt sakralny znajdował się tuż za murami miasta i Bramą Kujawską, w rejonie budynku Zbożowy Rynek 3, wyburzonego kilkanaście miesięcy temu. To na nim znajdowały się relikty dawnej świątyni – tonda (płaskorzeźby w kształcie koła) – trafiły one do Muzeum Okręgowego.

Pałac Czapskiego został rozebrany w XIX wieku. Potem w jego miejscu powstała secesyjna kamienica, która została zburzona w 1945 roku. Przypuszcza się, że obiekt został podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w styczniu 1945 roku wkroczyli do Bydgoszczy. To na nich miejscu powstała kamienica, która niebawem zniknie z krajobrazu przebudowywanego ronda Bernardyńskiego.

Podczas poszukiwań Retkowscy znaleźli około pół metra pod podłogą jednej z piwnicy ludzkie szczątki. Według ich ustaleń, w obszarze piwnicy dokonano czterech pochówków. – Niektóre szczątki znajdują się w układzie anatomicznym, niektóre leżą w bezładzie – poinformowali. Jak przyznają, nie byli tym faktem zdziwieni, gdyż przy kościele znajdował się cmentarz. Według ich badań, obszar nekropolii sięgał aż do podwórka wyburzanej kamienicy. Na razie przy szkieletach nie znaleziono żadnych przedmiotów, które mogłyby pomóc określić przypuszczalną datę dokonania pochówków. Decyzja o przyszłości szczątek należą do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – jeśli ich struktura nie będzie naruszona, pozostaną one w miejscu ich odkrycia.

– Dzięki tym pracom będziemy wiedzieć więcej o historii nowożytnej Bydgoszczy – dowiemy się, gdzie znajdował się cmentarz

– zaznaczyła Anna Retkowska.

Podczas prac archeolodzy znaleźli jednak nie tylko ludzkie szkielety. Pod ziemią znaleźli m.in. pozostałości średniowiecznej (pochodzącej nawet z XII wieku) oraz nowożytnej ceramiki i naczyń czy kości zwierzęce. – One pozwolą nam umieścić w czasie rozwój osadnictwa w tym miejscu, poza murami miasta – powiedziała archeolog. Badacze dodają, że w tym rejonie – po wschodniej stronie ulicy Bernardyńskiej – znajdował się najstarszy bydgoski kościół św. Idziego (pochodzący z XI wieku, jeszcze sprzed czasów nadania Bydgoszczy praw miejskich), co wpływało na tempo osadnictwa przy dzisiejszym Zbożowym Rynku.

Jak podkreślił rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński, prace archeologiczne w budynku przy Zbożowym Rynku zakończą się w przeciągu najbliższych dni. – Później rozpocznie się rozbiórka budynku. Będzie ona prowadzona w profesjonalny i bezpieczny sposób, gdyż obok prowadzony jest ruch, a obiekt przeznaczony do rozbiórki jest połączony z budynkiem zamieszkałym – dodał. Wyburzenia mają ruszyć w przyszłą środę.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W REJONIE ZBOŻOWEGO RYNKU I RONDA BERNARDYŃSKIEGO

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments