Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kilkanaście przypadków łamania ciszy wyborczej w regionie. Najwięcej – w Bydgoszczy

Dodano: 12.07.2020 | 11:35

Na zdjęciu: Lokale wyborcze w niedzielę, 12 lipca otwarte są od godziny 7:00 do 21:00. Do ich zamknięcia obowiązuje cisza wyborcza.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od soboty od północy aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godzinie 21:00 obowiązuje cisza wyborcza. W całym kraju odnotowano jednak już ponad 250 przypadków jej złamania. W województwie kujawsko-pomorskim – kilkanaście.

W sobotę pierwsze dane na temat przypadków łamania ciszy, czyli niedozwolonej agitacji za jednym z kandydatów bądź działania na szkodę innego, podała Komenda Główna Policji. Z jej informacji wynikało, że w sobotę trafiły 253 zgłoszenia dotyczące nielegalnych działań. Zdecydowana większość została zaklasyfikowana jako wykroczenia, ale ponad 20 to przestępstwa. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów czy umieszczania na nich obraźliwych napisów.

Kilkanaście przypadków łamania ciszy wyborczej w regionie. Najwięcej - w Bydgoszczy

Zobacz również:

Burza w sieci po alercie RCB. Ostrzeżenie o wyborach?

Policjanci przypominają, że to właśnie im należy zgłaszać każdy przypadek naruszania ciszy wyborczej. Dotyczy to nie tylko wspomnianego uszkodzenia plakatów czy banerów kandydatów, ale także zwoływania zgromadzeń czy organizacji pochodów, jak również wygłaszania przemówień dotyczących wyborów i kandydatów. Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie.

W naszym regionie w sobotę oraz w niedzielę odnotowano jedenaście przypadków złamania ciszy wyborczej. – W większości przypadków dotyczyło to uszkodzenia plakatów czy banerów – mówi podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Najwięcej przypadków łamania ciszy wyborczej w regionie odnotowano w Bydgoszczy. W sobotę były to trzy przypadki, kolejny trafił do policji w niedzielę. Niezgodne z prawem zachowania miały miejsce także w Aleksandrowie Kujawski, Żninie i Sępólnie (sobota) oraz Tucholi, Nakle i Grudziądzu (niedziela). – Dotyczyło to między innymi znalezienia ulotek za wycieraczką samochodu lub w skrzynkach na listy czy też zniszczenia lub kradzieży banera wyborczego – wylicza Kowalska.

 

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna od 20 do nawet pięciu tysięcy złotych.