400 gruntówek czeka na utwardzenie. Ratusz pyta, co należy zmienić w programie budowy ulic
Dodano: 09.03.2021 | 07:03Na zdjęciu: Ulica Sowia na Osowej Górze będzie utwardzana w drugiej edycji programu budowy ulic osiedlowych. Drogowcy pracują już nad trzecią odsłoną, która miałaby się rozpocząć w 2023 roku.
Fot. Jakub Soboczyński
Rozpoczynają się wstępne prace nad trzecią edycją programu utwardzania dróg gruntowych. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz przesłał do rad osiedli pismo, w którym zwraca się do nich o wnoszenie uwag w sprawie kryteriów kolejności budowy ulic. Kolejna odsłona oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji miałaby ruszyć w 2023 roku.
W ramach drugiej edycji miejskiego programu utwardzania gruntówek zlecono przygotowanie koncepcji przebudowy 16 dróg. Na liście najbliższych inwestycji znalazły się ulice: Krynicka, Kudowska, Przyłubska, Rajdowa, Wejherowska, Gradowa, Wycieczkowa, Odrzańska, Bortnowskiego, Gościeradzka, Podhalańska, Platynowa, Pszczelna, Sowia, Kogucia i Strusia. Wraz z początkiem 2021 roku rozpoczęły się konsultacje społeczne projektów przebudowy – w styczniu mieszkańcy mogli złożyć uwagi do wstępnych projektów przebudowy czterech ulic, a w lutym i marcu – do kolejnych dziewięciu.
Niebawem wytyczne dotyczące budowy ulic będą poddane kolejnej aktualizacji. Oznaką rozpoczęcia przygotowań do trzeciej edycji programu jest pismo zastępcy prezydenta Mirosława Kozłowicza, które pod koniec lutego trafiło do rad osiedli. Kozłowicz prosi w nim lokalnych społeczników o zgłaszanie uwag do kryteriów utwardzania gruntówek. Zastępca prezydenta przypomina, że w pierwszej odsłonie programu przy ustalaniu kolejności inwestycji brano pod uwagę sześć wyznaczników: rok nadania nazwy ulicy, liczbę mieszkańców, zagrożenie zalaniem po opadach deszczu, ważność drogi w układzie transportowym, wskaźnik długości dróg gruntowych do sumy długości dróg na osiedlu oraz ulokowanie przy ulicy budynków użyteczności publicznej.
Zobacz również:
Gruntowny bilans ZDMiKP. W kolejce do utwardzenia jest jeszcze 400 ulic
Kryteria i dokonane na ich podstawie decyzje wzbudziły spore kontrowersje wśród bydgoszczan. Krytykowali oni głównie kwestie uzależnienia kolejności utwardzania od roku nadania nazwy, co wpływało szczególnie niekorzystnie na pozycję ulic w Fordonie, który został przyłączony do Bydgoszczy w 1973 roku, ale także na innych osiedlach. Przykładowo: Prądy zostały włączone w granice miasta w 1954 roku, co obniżało notowania znajdujących się tam gruntówek w porównaniu chociażby do sąsiedniego Miedzynia, który jest częścią Bydgoszczy od 100 lat. Sami drogowcy zauważyli natomiast, że w praktyce nie sprawdziło się założenie dotyczące zalewania gruntówek.
– Mieszkańcy interpretowali zapis dotyczący zagrożenia zalaniem inaczej niż my. W założeniach programu chodziło o sytuację, gdy długotrwałe bądź intensywne opady prowadzą do zalania nieruchomości znajdujących się przy ulicy – wskazywał w kwietniu 2018 roku zastępca dyrektora ZDMiKP do spraw inwestycji drogowych Maciej Gust. Drogowcy już wówczas deklarowali, że pracują nad kryteriami w wersji 2.0.
Na początku 2019 roku władze Bydgoszczy zwróciły się do rad osiedli z prośbą o przesyłanie uwag w zakresie dotychczasowych zapisów i ewentualne propozycje nowych kryteriów. Na apel prezydenta zareagowała m.in. Rada Osiedla Miedzyń-Prądy, która przedstawiła urzędnikom kilka propozycji zmian. Społecznicy z zachodniej części Bydgoszczy chcieli wzmocnić – poprzez podwyższenie ilości przyznawanych punktów – następujące kryteria: „Wskaźnik długości dróg gruntowych do sumy długości dróg na osiedlu” oraz „Ważność ulicy lokalnej w układzie transportowym miasta”. Zdaniem osiedlowych radnych, stworzyłoby to szkielet ulic zbiorczych, do których można by dobudowywać ulice przyległe.
Ostatecznie miasto przyjęło, że wskaźnik decydujący o kolejności utwardzenia gruntówek będzie obliczany ze specjalnego wzoru matematycznego, pod który podstawia się trzy kryteria: gęstość zaludnienia, istotność ulicy w układzie drogowym miasta i współczynnik długości dróg gruntowych w stosunku do ogółu dróg lokalnych na danym osiedlu w zestawieniu ze współczynnikiem osiedla o najmniejszej liczbie utwardzonych dróg lokalnych. Na podstawie obliczeń wyznaczono nową listę rankingową ulic; zgodnie z jej zapisami w obecnie trwającej odsłonie programu twardą nawierzchnię ma zyskać 16 gruntówek, wspomnianych na początku artykułu.
Tempo utwardzania piaszczystych ulic jest jednak wciąż niezadowalające. Prace na ostatniej drodze objętej pierwszą edycją programu, czyli Kaplicznej na Siernieczku, zakończyły się latem ubiegłego roku. Opieszałość realizacji inwestycji na drogach gruntowych stał się gorący po ostatnich opadach śniegu i późniejszych roztopach, które odsłoniły katastrofalny stan wielu dróg. Symbolem trudnej sytuacji stała się ulica Janowiecka na Miedzyniu – mieszkańcy tej części miasta masowo alarmowali w mediach społecznościowych o olbrzymich dziurach na tej drodze. Podobnie wyglądały gruntówki w Fordonie, na Osowej Górze czy Czyżkówku. Teraz drogowcy przygotowują się do realizacji pierwszych prac w ramach drugiej edycji, ale równocześnie zastanawiają się nad kształtem trzeciej odsłony programu – stąd też Kozłowicz pyta rady osiedla o propozycje zmian w kryteriach.
– Bardzo proszę o odpowiedź do końca marca, tak aby trzecia edycja programu mogła ruszyć już na podstawie nowej uchwały rady miasta z początkiem 2023 roku – zaznacza zastępca prezydenta. I dodaje, że kolejne kilkanaście miesięcy, aż do rozpoczęcia nowej odsłony, ma być czasem na zbieranie przez drogowców danych i ich analizą, a także obliczeniem nowej punktacji. A to według Kozłowicza „wiąże się z dużym nakładem pracy”.
W 2019 roku, według danych ZDMiKP, na terenie miasta było aż 480 nieutwardzonych ulic. Jak wspomnieliśmy wyżej, trwają prace przygotowawcze nad utwardzeniem kolejnych 16 ulic, a w kolejce na realizację czekają także ulice, które powstaną w ramach programu 25/75: Szuwarowa, Szczupakowa, Błękitna, Cedrowa, Krzywa, Podnóże, Cytrusowa (II etap), Legnicka (fragment), Nefrytowa, Brylla + Chełkowskiego (fragment), Maciejowicka + fragmenty: Gliwicka/ Oleśnicka/Jeleniogórska/Planty. Trzy ulice: Chmurna, Gersona (II etap) i Kotowicza powstaną natomiast w ramach budżetu obywatelskiego.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024