Przetarg na przewozy kolejowe w województwie wreszcie ogłoszony
Dodano: 17.09.2021 | 15:26Na zdjęciu: Otwarcie ofert w postępowaniu przewidziano na 18 października.
Fot. Szymon Makowski
Urząd marszałkowski ogłosił przetarg na obsługę połączeń kolejowych w regionie od grudnia 2021 do grudnia 2030 roku. Postępowanie zapowiadano już na wiosnę, jednak toruńscy urzędnicy zwlekali kilka miesięcy z jego rozpoczęciem – ogłoszono m.in. konsultacje rynkowe. Przewoźnicy będą mieli miesiąc na złożenie ofert – termin ich otwarcia ustalono na 18 października.
Przetarg na prowadzenie przewozów kolejowych w regionie aż do 2030 roku miał zostać ogłoszony już w kwietniu. I to w specyficznej formule: kolejowy tort podzielono na dziesięć, a nie jak we wcześniejszych postępowaniach – na trzy pakiety połączeń. Tak się jednak nie stało – w maju samorząd województwa opóźnił jego rozpoczęcie, tłumacząc się koniecznością weryfikacji przyjętych założeń. W tym celu ogłosił konsultacje rynkowe.
Postępowania nie udało się ogłosić także w lipcu – a koncepcja, zakładająca uruchomienie go wiosną zakładała, że to właśnie w tym miesiącu urzędnicy wybiorą operatorów odpowiedzialnych za przewozy na danych liniach. Wszystko po to, by mieli oni kilka miesięcy na przygotowanie taboru i kwestii organizacyjnych przed rozpoczęciem przewozów w ramach „nowego rozdania”.
Na trzy miesiące przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy i zakończeniem dotychczas obowiązującej umowy na przewozy kolejowe urząd marszałkowski podał, że postępowanie zostanie wszczęte „do 13 września”. – Obecnie dopracowujemy ostatnie dokumenty. W dniu ogłoszenia przetargu poinformujemy o tym fakcie osobnym komunikatem – przekazało na początku września biuro prasowe urzędu. Ostatecznie kluczowy dla wielu mieszkańców województwa przetarg rozpoczął się 17 września.
Przewoźnicy mogą ubiegać się o obsługę wspomnianych dziesięciu pakietów połączeń. Pierwszy z nich (A) obejmuje linie komunikacyjne Kaliska – Włocławek – Toruń – Bydgoszcz, Bydgoszcz – Inowrocław, Mogilno – Inowrocław – Toruń oraz Bydgoszcz – Toruń – Jabłonowo Pomorskie (oraz Brodnicę, po planowanej elektryfikacji linii kolejowej nr 208). Pakiet B1 obejmuje połączenia z Bydgoszczy przez Nakło do stacji Wyrzysk Osiek, do Torunia oraz do Gdyni, a także z Torunia przez Jabłonowo Pomorskie do Olsztyna. Pakiet B2 to linie Piła – Bydgoszcz, Laskowice – Smętowo (Gdynia), Jabłonowo Pomorskie – Iława (Olsztyn) ,(Poznań) – Inowrocław – Bydgoszcz oraz Toruń – Inowrocław – Mogilno (Poznań).
Pakiety dotyczące linii niezelektryfikowanych (C,D,E,F,G,H) dotyczą m.in. trasy z Bydgoszczy przez Tucholę do Chojnic, z Bydgoszczy do Chełmży czy z Wierzchucina do Szlachty. Pakiet I objął natomiast prowadzenie przewozów po linii kolejowej nr 33 na odcinku Brodnica – Rypin, lecz jego realizacja jest uwarunkowana dostępnością tras u zarządcy infrastruktury kolejowej.
Otwarcie ofert zaplanowano na 18 października. Zgodnie z zapisami, operatorzy kolejowi będą musieli uruchomić połączenia od 12 grudnia tego roku.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024