Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Naukowcy z UKW współtworzyli aplikację do analizy emocji. Narzędzie zostało docenione złotym medalem

Dodano: 23.09.2021 | 09:49

Na zdjęciu: nagrodzony zespół tworzą pracownicy Instytutu Informatyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: dr Krzysztof Tyburek, dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni oraz dr hab. Piotr Prokopowicz, prof. uczelni.

Fot. Szymon Fiałkowski

Badacze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zostali nagrodzeni złotym medalem na międzynarodowych targach w Kanadzie. Nagroda została przyznana za opracowaną wspólnie z francuskimi naukowcami aplikację do analizy emocji. Narzędzie może być wykorzystane m.in. w medycynie oraz zarządzaniu bezpieczeństwem publicznym.

Jak informuje Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy UKW, nagrodzony zespół tworzą pracownicy Instytutu Informatyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: dr Krzysztof Tyburek, dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni oraz dr hab. Piotr Prokopowicz, prof. uczelni i przedstawiciele EFREI Paris: dr Catherine Marechal, prof. Katarzyna Węgrzyn-Wolska oraz dr Lamine Bougueroua.




Badacze z Polski i Francji otrzymali złoty medal oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowych Targach iCAN 2021 – International Invention and Innovation Competition w Kanadzie. Laur został przyznany za stworzenie aplikacji do analizy emocji. Oparta na sztucznej inteligencji platforma pozwoli na przeanalizowanie stanu emocji wyrażanego przez badanego człowieka lub grupę ludzi (przechodniów na ulicy, widzów na evencie, kibiców na stadionie itp.).

Opracowana aplikacja analizuje dźwięki wydawane przez nich i dokonuje oszacowania ich stanu emocjonalnego. Tym samym proponowana aplikacja rozwiązuje problem prostych, tanich, dokładnych, wielozadaniowych lub dostosowanych do konkretnego celu, łatwych w użyciu systemów rozpoznawania emocji – podkreśla rzecznik prasowy bydgoskiego uniwersytetu.

Wynik tej analizy, a więc fakt, czy grupa prezentuje pozytywne, neutralne czy negatywne emocje, może pomóc w lepszym zarządzaniu bezpieczeństwem zarówno w ludzkich zbiorowościach zorganizowanych (kibice na stadionach), jak i w typowych sytuacjach na ulicy (grupa stojąca w parku czy na placu). Aplikacja może być zainstalowana w smartfonie i przy wykorzystaniu jego mikrofonu przeanalizować sytuację, dając użytkownikowi wskazówki umożliwiające jego optymalną reakcję adekwatnie do stanu emocjonalnego grupy osób.

Aplikacja dostrzeżona została już nie tylko w Polsce i Francji, gdzie zespół ją opracowujący uzyskał granty na badania, ale i podczas kanadyjskich targów iCAN 2021. Trwają prace nad dalszym rozwojem systemu w kierunku m.in. analizy emocji podczas rozmowy telefonicznej, co może pomóc przy budowie np. systemów telemedycznych nowej generacji – wyjaśnia Zieliński.