Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Młyny Rothera i Teatr Kameralny walczą o głosy w ogólnopolskim plebiscycie

Dodano: 14.03.2022 | 12:22

Na zdjęciu: Wnętrze Młynów Rothera.

Fot. Szymon Fiałkowski

Młyny Rothera i Teatr Kameralny walczą o zwycięstwo w ogólnopolskim plebiscycie na najlepsze inwestycje miejskie, organizowanym przez Portal Samorządowy. Urząd miasta prosi bydgoszczan o głosy – dzięki nim rewitalizacje wykonane w centrum Bydgoszczy mają szanse na otrzymanie nagrody specjalnej.

Rewitalizacja Młynów Rothera oraz Teatru Kameralnego znalazła się wśród 25 inwestycji, które znalazły się w II etapie konkursu „Top Inwestycje Komunalne 2022” organizowanego przez Portal Samorządowy. Jak podkreślają organizatorzy, celem plebiscytu jest wyróżnienie i promocja zadań, które warto wskazywać jako przykłady ciekawych zadań prorozwojowych. Nominacje do II etapu były wybierane przez jury, które oceniało m.in. walory estetyczne inwestycji, wartość w stosunku do budżetu, współpracę z lokalną społecznością, montaż finansowy i aktywne gospodarowanie majątkiem.

Spośród 25 nominowanych obiektów Rada Konsultacyjna konkursu wybierze 10 laureatów. Warto dodać, że do 15 kwietnia trwa również głosowanie czytelników. – Inwestycja, która otrzyma najwięcej głosów zostanie uhonorowana nagrodą specjalną od czytelników – podkreśla Urząd Miasta Bydgoszczy, który zachęca do wsparcia w plebiscycie rewitalizacji Młynów Rothera i Teatru Kameralnego.

Rewitalizacja Teatru Kameralnego

Inwestycja przy skrzyżowaniu Grodzkiej i Podwale na Starym Mieście polegała na przebudowie budynku Teatru Kameralnego. W ramach inwestycji, oddanej do użytku we wrześniu 2021 roku, powstała sala teatralną z obrotową sceną i zapadnią oraz widownią mieszczącą 234 osoby, a także sale prób oraz sala wielofunkcyjna na 50 osób. Budynek wyposażono w podnośniki oraz windy dla osób z niepełnosprawnościami. Prace kosztowały ponad 30 milionów złotych, z czego 12,4 miliona to unijne dofinansowanie.

Młyny Rothera – rewitalizacja

Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej była realizowana w latach 2015-2021. Na początku przeprowadzono roboty zabezpieczające zabytkowy obiekt, a w latach 2018-2021 główne prace budowlane i konserwatorskie. W kompleksie budynków Młyna Rothera, obejmującym obiekt młyna, spichrzy: zbożowego oraz mącznego i tzw. łazienek, będą mieścić się sale wystawiennicze przeznaczone na wystawy stałe i tymczasowe, sale konferencyjne, edukacyjne, warsztatowe, pomieszczenia biurowe i techniczne. W Młynach Rothera funkcjonować będą również dwie dwukondygnacyjne restauracje, kawiarnia (na tarasie) oraz mała gastronomia w budynku tzw. łazienek. Na dachu budynku młyna zlokalizowano otwarty taras widokowy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Punkt Widokowy Młyny Rothera – godziny otwarcia

Młyny Rothera łączą się z przestrzenią Wyspy Młyńskiej dzięki kompleksowi drewnianych tarasów z fontannami i siedziskami, które od oddania do użytku w maju zeszłego roku są jedną z najbardziej popularnych atrakcji Bydgoszczy.

Aktualnie przestrzeń Młynów Rothera jest stopniowo oddawana do użytku dla mieszkańców Bydgoszczy i turystów. Wiosną 2021 roku otwarto zewnętrzne tarasy z fontanną, a jesienią na parterze Młyna uruchomiono ogólnodostępną przestrzeń Zaczyn. Można w niej poznać historię Młynów, jak i plany ich dalszej adaptacji, a także dowiedzieć się, jakie wydarzenia odbędą się w ich wnętrzach.

We wrześniu 2022 roku ma zostać oddana do użytku pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera – „Węzły”. Będzie ona ulokowana na pierwszych dwóch kondygnacjach Spichrza Zbożowego (czyli w skrzydle od strony Przystani Bydgoszcz). Ekspozycję przygotuje spółka Trias Avi. Wystawa „Węzły” będzie opowiadać o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek.

Plebiscyt Portalu Samorządowego – jak zagłosować na bydgoskie inwestycje?

Aby zagłosować na rewitalizację Młynów Rothera w plebiscycie „Top Inwestycje Komunalne 2022”, należy wejść na stronę Portalu Samorządowego (KLIKNIJ TUTAJ), a następnie kliknąć „Popieram”.