[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zobacz panoramę Bydgoszczy z Wyspy Młyńskiej. Punkt widokowy w Młynach Rothera od teraz czynny codziennie

Dodano: 20.02.2022 | 19:28

Na zdjęciu: Widok, który rozpościera się z punktu widokowego w Młynach Rothera.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Punkt widokowy w Młynach Rothera został otwarty na stałe! Od teraz bydgoszczanie oraz turyści mogą już codziennie podziwiać z niego panoramę miasta. Sprawdź, w jakich godzinach jest otwarty Punkt Widokowy Młyny Rothera.

Młyny Rothera to zabytkowy obiekt na Wyspie Młyńskiej, składający z Młyna oraz skrzydeł, nazywanych Spichrzem Zbożowym i Mącznym. Od kilku lat trwa jego rewitalizacja; aktualnie przestrzeń Młynów jest stopniowo oddawana do użytku dla mieszkańców Bydgoszczy i turystów. Wiosną 2021 roku otwarto zewnętrzne tarasy z fontanną, a jesienią na parterze Młyna uruchomiono ogólnodostępną przestrzeń Zaczyn. Można w niej poznać historię Młynów, jak i plany ich dalszej adaptacji, a także dowiedzieć się, jakie wydarzenia odbędą się w ich wnętrzach. W ogólnodostępnej przestrzeni regularnie gości dyrektor Parku Kultury (instytucji zajmującej się zagospodarowaniem Młynów Rothera) Sławomir Czarnecki, a w weekendy funkcjonuje także minikawiarnia Parzymy Tutaj.

Wraz z otwarciem przestrzeni na parterze Młynów Rothera uruchomiono także inną, wyczekiwaną atrakcję – punkt widokowy, z którego można zobaczyć panoramę Bydgoszczy. Pierwsi goście weszli na niego w ostatnie Święto Niepodległości; później otwierano go przy okazji weekendowych wydarzeń na terenie obiektu. –  Był on już nawet świadkiem zaręczyn – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. Teraz każdy może z niego skorzystać do woli – od piątku, 18 lutego Punkt Widokowy Młyny Rothera jest otwarty codziennie.

Punkt Widokowy Młyny Rothera – godziny otwarcia

Punkt widokowy Młyny Rothera dostępny jest w godzinach otwarcia Zaczynu, czyli od poniedziałku do czwartku w godz. 12:00 – 20:00 i od piątku do niedzieli między 12:00 a 20:00. Wstęp jest bezpłatny. Lokalizacja: ulica Mennica 10.

Młyny Rothera – dalsze plany

Wnętrza Młynów Rothera zostały oddane do użytku w stanie deweloperskim w kwietniu 2021 roku. W ostatnich miesiącach rozpoczął się drugi etap inwestycji – aranżacja i wyposażanie przestrzeni oraz budowanie oferty instytucji. Mimo że zagospodarowanie wnętrz dopiero się zaczyna, w ostatnich miesiącach w obiekcie na Wyspie Młyńskiej odbyły się pierwsze wydarzenia, m.in. Mózg Festival, Vintage Photo Festival, Debaty Horyzonty Edukacji czy Pippi w Bydgoszczy. Wnętrza dawnych zbożowych magazynów były również tłem do sesji promującej nowe koszulki Zawiszy Bydgoszcz; odbyły się w nich również zdjęcia do teledysków Pawbeatsa.

We wrześniu 2022 roku ma zostać oddana do użytku pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera – „Węzły”. Będzie ona ulokowana na pierwszych dwóch kondygnacjach Spichrza Zbożowego (czyli w skrzydle od strony Przystani Bydgoszcz). Ekspozycję przygotuje spółka Trias Avi. Wystawa „Węzły” będzie opowiadać o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek.

Zwiedzający dowiedzą się m.in. jak ważne dla rozwoju tego miasta są infrastruktura i szlaki wodne. Zgodnie z panującymi obecnie trendami, oprócz wspomnianej narracji, wystawa będzie zachęcała do interakcji i samodzielnego eksperymentowania. Jako bydgoszczanin mogę potwierdzić, że płynąca przez miasto Brda, pobliska Wisła i Kanał Bydgoski miały i mają ogromny wpływ na budowanie wspólnoty i tożsamości mieszkańców – wyjaśnia Dawid Polasik, dyrektor handlowy Trias Avi.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Teatr Polski w Bydgoszczy doczeka się rozbudowy. Prace mają potrwać półtora roku


Poza wystawą „Węzły”, w Spichrzu Zbożowym ulokowana zostanie również restauracja. Aktualnie trwają poszukiwania najemcy przygotowanych pod nią lokali. Ponadto, w Spichrzu Zbożowym powstanie przestrzeń przeznaczona na potrzeby organizacji, artystów i innych podmiotów. W jej ramach na drugiej kondygnacji powstaną lokale przeznaczone na coworking (miejsce do wspólnej pracy i spotkań branży kreatywnej), a na ostatniej – sale wielofunkcyjne. Na trzecim piętrze ulokowano biura instytucji.

We wschodnim skrzydle Młynów – Spichrzu Mącznym – na parterze ulokowane zostanie bistro oraz sklep z pamiątkami, designem i księgarnią. Na kolejnej kondygnacji powstanie klubokawiarnia i przestrzeń ogólnodostępna. W Spichrzu Mącznym znajda się również pracownie edukacyjne, jak i pracownia kulinarna: w jej przestrzeni umieszczone zostaną elementy wyposażenia dawnej piekarni Bigońskich. Pracownie edukacyjne znajdą się na drugim, jak i na ostatnim piętrze Spichrza Mącznego – trzecia kondygnacja zostanie przeznaczona na Centrum Wiedzy o Mózgu.

W Młynie Rothera znajduje się główne wejście do gmachu, ulokowane od strony ulicy Mennica – obecnie funkcjonuje tam przestrzeń Zaczyn. W kolejnych etapach adaptacji zabytku na Wyspie Młyńskiej Młyn zyska kolejne funkcje: na pierwszym piętrze powstanie nowoczesna sala konferencyjna, która pomieści do 150 osób. Na drugim poziomie znajdzie się przestrzeń na stałą wystawę interaktywną „Młyn-Maszyna”,  a na trzecim przestrzeń na ekspozycje czasowe.

Rewitalizacja, a następnie częściowe oddanie do użytku Młynów Rothera to motor napędowy zmian na Wyspie Młyńskiej. Z tekstu poniżej dowiesz się więcej na temat planów modernizacji urokliwego zakątka w sercu Bydgoszczy.

Wyspa Młyńska przejdzie lifting. Co zmieni się w 2022 roku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments