Sezon trwa, a Ogród Botaniczny UKW jest zamknięty. Kiedy będzie otwarty?
Dodano: 11.05.2022 | 15:04Na zdjęciu: Na bramie ogrodu botanicznego UKW od strony ulicy Niemcewicza znajduje się tabliczka z informacją, że jest on zamknięty "do odwołania". Uczelnia zapewnia jednak, że niebawem jego część zostanie udostępniona mieszkańcom.
Fot. BB
Ogród Botaniczny UKW przechodzi obecnie rewitalizację. Mieszkańcy Śródmieścia – ale nie tylko – wyczekują jego otwarcia. Tabliczka o zamknięciu terenu zielonego „do odwołania” niepokoi tych, którzy kochają odpoczynek wśród wielu gatunków roślin. Uczelnia informuje jednak, że niebawem część ogrodu zostanie udostępniona dla zwiedzających.
Rewitalizacja Ogrodu Botanicznego UKW to jedna z zapowiadanych inwestycji w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bydgoszczy. Przed rokiem – dokładnie 29 kwietnia 2021 roku – podpisano umowę w sprawie dofinansowania inwestycji pomiędzy miastem Bydgoszcz, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego oraz urzędem marszałkowskim. Później wybrano wykonawcę prac, w ramach których Ogród Botaniczny UKW zyska nową – dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – nawierzchnię ścieżek, a także oświetlenie i monitoring. Ponadto, przewidziano realizację nowego pomostu nad stawem i ogrodzenia pasieki oraz gruntowną modernizację pawilonu nad stawem oraz obiektów magazynowych. – W jednym z nich powstanie obiekt dydaktyczno-kulturalny – dodaje Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy uniwersytetu.
Przedstawiciel uczelni podkreśla, że prace na terenie przy kampusie głównym UKW przebiegają planowo. Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy chętnie odwiedzali ogród są jednak zaniepokojeni, że na bramie od strony ulicy Niemcewicza widnieje tabliczka „Ogród Botaniczny UKW zamknięty do odwołania”. – A dopiero co wisiała kartka z informacją, że otwarcie nastąpi w maju – żali się mieszkanka Śródmieścia. Zaniepokojone są także osoby, które przyjeżdżały do ogrodu nawet z dalekiego Fordonu. – Liczyłam na to, że wraz z rozpoczęciem sezonu urokliwy Ogród Botaniczny UKW będzie otwarty, a przyjechałam i zobaczyłam, że bramy są zamknięte – mówi nam mieszkanka Fordonu. Ma ona jednak nadzieję na to, że po zakończeniu rewitalizacji ogród zyska nowe, wygodne ławki czy jeszcze więcej pięknych roślin.
Zapytaliśmy zatem rzecznika Zielińskiego, czy tak uwielbiany przez bydgoszczan ogród zostanie choć częściowo otwarty. – Dla mnie i dla wielu mieszkańców Śródmieścia jest to bardzo ważna sprawa. W trudnych czasach jest on potrzebny dla zachowania zdrowia psychicznego. Jego charakter pomaga znaleźć chwilę spokoju w zgiełku miasta – apeluje mieszkanka centrum, prosząc naszą redakcję o interwencję. Przedstawiciel UKW ma jednak dobre informacje.
– W tej chwili prowadzone są m.in. prace związane z prowadzeniem instalacji nawadniających pod ścieżkami, co uniemożliwia teraz udostępnienie Ogrodu zwiedzającym. Otwarcie części Ogrodu Botanicznego UKW dla publiczności na okres letni planujemy niebawem, na przełomie maja i czerwca. Dostępne będzie jedynie wejście od ul. Powstańców Wielkopolskich – zapewnia nas Zieliński. Niezależnie od prowadzonych prac, UKW w miarę możliwości prowadzi na terenie ogrodu działalność dydaktyczną: zorganizowane grupy ze szkół i przedszkoli po zaplanowaniu wizyt, pod przewodnictwem i opieką pracowników UKW, odwiedzają dostępne w danej chwili części „Botanika”.
– Prace w Ogrodzie Botanicznym zaplanowane są do jesieni przyszłego roku. Łączna wartość inwestycji to 2,93 mln zł
– dodaje rzecznik uniwersytetu. Warto również wspomnieć, że przy wejściu do ogrodu od strony skrzyżowania ulic Niemcewicza i Powstańców Wielkopolskich w ubiegłym roku powstał pierwszy w Bydgoszczy parklet – przekształcenie fragmentu przestrzeni ulicy, który dotychczas wykorzystywany był do parkowania czy był wyłączony z ruchu. Projekt przekształcenia szerokiego skrzyżowania nieopodal placu Weyssenhoffa został zgłoszony w 2019 roku do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przez członków stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych i dzięki głosom mieszkańców został przeznaczony do realizacji.
Teraz Społeczny Rzecznik Pieszych podkreśla, że nowe miejsce przeznaczone dla pieszych wygospodarowane z jezdni cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców. Na ławkach przesiadują mieszkańcy, a nowe trawniki i drzewa dodają uroku śródmiejskiej zabudowie wokół placu Weyssenhoffa, a także pomagają w zatrzymaniu wody oraz dodają nieco chłodu.
Ogród Botaniczny UKW – historia
Historia bydgoskiego „Botanika” sięga 1930 roku, kiedy to w rejonie obecnych ulic Powstańców Wielkopolskich i Niemcewicza otwarto szkolny ogród botaniczny. Po drugiej wojnie światowej, w 1946 roku stał się on ogrodem miejskim, a w 1951 roku został włączony do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. W roku 1977, kiedy instytut przeniósł się do nowej lokalizacji, bydgoski „botanik” ponownie stał się ogólnodostępnym parkiem miejskim. W 1995 roku, staraniem ówczesnego wojewódzkiego konserwatora przyrody Marka Wilcza park zyskał status pomnika przyrody „Arboretum”, a Cztery lata później został przekazany Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego i służy Zakładowi Botaniki Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska. W ogrodzie można spotkać aż 600 gatunków drzew i krzewów oraz 700 gatunków roślin zielnych.
- 20. festiwal „Szlagier”. Młodzież z całej Polski śpiewała na zaproszenie MDK nr 5 - 18 listopada 2024
- Budżet Bydgoszczy 2025. Co planuje ratusz? [LISTA INWESTYCJI + KWOTY] - 15 listopada 2024
- Premiera Monopoly i Festiwal Nauki. Wydarzenia w Bydgoszczy 15-17 listopada [LISTA] - 15 listopada 2024