Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 19 • L 17
20C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZamiast asfaltu – zieleń i chodniki. Przy Ogrodzie Botanicznym UKW powstaje pierwszy w Bydgoszczy parklet [ZDJĘCIA]
05.08.2021 | 09:57

Zamiast asfaltu – zieleń i chodniki. Przy Ogrodzie Botanicznym UKW powstaje pierwszy w Bydgoszczy parklet [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Przebudowa skrzyżowania Powstańców Wielkopolskich z Niemcewicza to realizacja pomysłu stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, zgłoszonego do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przy skrzyżowaniu Powstańców Wielkopolskich i Niemcewicza, tuż przy bramie Ogrodu Botanicznego UKW powstaje pierwszy w Bydgoszczy parklet – miejsce przeznaczone dla pieszych wygospodarowane z jezdni. W miejscu połaci asfaltu powstaną też nowe nasadzenia zieleni.

Projekt przekształcenia szerokiego skrzyżowania nieopodal placu Weyssenhoffa został zgłoszony w 2019 roku do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przez członków stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych. Zadanie polegające na poszerzeniu przestrzeni dla pieszych na skrzyżowaniu Niemcewicza-Powstańców Wielkopolskich, przy wejściu do Ogrodu Botanicznego UKW) reklamowano jako pierwszy w Bydgoszczy parklet.

Parklet to forma przekształcenia fragmentu przestrzeni ulicy, która dotychczas wykorzystywany był do parkowania czy był wyłączony z ruchu. Tego typu rozwiązania stosowano m.in. w Łodzi czy Warszawie – często miały one jednak charakter tymczasowy. W przypadku bydgoskiego pomysłu zakładał on przemianę „na stałe” fragmentu skrzyżowania – czyli szerokich wlotów w ulice Niemcewicza, które nie były wykorzystywane w ruchu drogowym, a służyły przede wszystkim do parkowania. Pomysł zyskał uznanie mieszkańców i dzięki ich głosom został przeznaczony do realizacji w ramach BBO.


CZYTAJ TAKŻE: Wystartowała budowa nowego marketu w Fordonie [ZDJĘCIA]


Jak informuje urząd miasta, zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem plac przed „botanikiem” nabierze zupełnie nowego wyglądu. – Jezdnie w jego sąsiedztwie zostaną przewężone, a chodniki przebudowane. Pojawią się nowe nasadzenia. Nie zabraknie też  elementów małej architektury. Przejścia dla pieszych zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podkreśla ratusz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści