W Fordonie powstaje monumentalna rzeźba z wikliny. Będzie ozdobą kampusu Politechniki Bydgoskiej
Dodano: 30.05.2022 | 15:56Na zdjęciu: Monumentalna, naturalna rzeźba będzie ozdobą kampusu Politechniki Bydgoskiej w Fordonie.
Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ
Na terenie fordońskiego kampusu Politechniki Bydgoskiej rozpoczęły się międzynarodowe warsztaty wiklinowe. Efektem działań studentów z Polski oraz Turcji będzie monumentalna rzeźba, która ozdobi teren uczelni.
Warsztaty wiklinowe są częścią projektu EcoSET realizowanego na Politechnice Bydgoskiej. Jego hasłami są ekologia i zrównoważony rozwój. – Tegoroczne warsztaty będą jednak wyjątkowe – podkreśla Agata Bukaluk, koordynująca projekt EcoSET na Wydziale Sztuk Projektowych. Jak dodaje, w ramach projektu udało się nawiązać współpracę z turecką uczelnią Ondokuz Mayıs University.
– W związku z tym tegoroczne wydarzenie będzie wzbogacone o komponent międzynarodowy. Zaangażowanie studentów i wykładowców tureckiej uczelni pozwoli na wymianę myśli i spojrzenie na proces twórczy z perspektywy osób odmiennych kulturowo. Mamy nadzieję, że zachęci to polskich studentów do wyjazdów zagranicznych, które oferuje Politechnika Bydgoska np. w ramach projektu Erasmus+ – dodaje Bukaluk.
W poniedziałek, 30 maja na terenie fordońskiego kampusu Politechniki Bydgoskiej rozpoczęły się prace nad tworzeniem jednego z eksponatów – monumentalnej rzeźby wiklinowej, która powstaje pod okiem dr. Piotra Tołoczko z Katedry Architektury Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ. – W realizacji projektu z wikliny zostanie wykorzystany materiał naturalny, w pełni ekologiczny, który jest dobrem kulturowym regionu kujawsko-pomorskiego – mówi dr Tołoczko, który wraz z grupą swoich współpracowników i studentów stworzył kilka naturalnych rzeźb. Efekty ich twórczości mogliśmy obserwować między innymi dwa lata temu na Wyspie Młyńskiej, kiedy to z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz powstała rzeźba o kształcie wstęgi Möbiusa.
Jak zaznacza dr Szymon Różański, rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej rzeźba powstawać będzie przez 5 dni. Zakończenie prac zaplanowane jest na 3 czerwca; poprzedniego dnia odbędzie się też wystawa prac artystycznych jednego z gości zagranicznych, dr. Engina Guneya. Postępy można będzie obserwować na kampusie Politechniki Bydgoskiej w Fordonie. Rzeźbę z wikliny będzie można podziwiać na terenie uczelni przy ulicy Kaliskiego przez kolejny rok.
- Szkodnik atakuje podbydgoskie lasy. Konieczne będą opryski i wprowadzenie zakazów - 20 kwietnia 2025
- Bloki na bartodziejskiej Saharze? Wydano warunki zabudowy - 20 kwietnia 2025
- Bydgoska atrakcja zniszczona przez siły natury. Trwa zbiórka na odbudowę Leszego - 20 kwietnia 2025