Bydgoszcz
21C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 23 • L 20
28C
Nd
27C
Pon
26C
Wt
23C
Sr
23C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMonumentalna instalacja z wikliny powstaje na Wyspie Młyńskiej [ZDJĘCIA]
Wyspa_Mlynska_istalacja_Fot_Ryszard_Wszołek_35
28.07.2020 | 11:32

Monumentalna instalacja z wikliny powstaje na Wyspie Młyńskiej [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Prace nad instalacją z wikliny rozpoczęły się w poniedziałek, 28 lipca i potrwają do 1 sierpnia.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

W związku z obchodami stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy, studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego postanowili upamiętnić to wydarzenie monumentalną formą z wikliny. Pomysł i projekt został pozytywnie oceniony w organizowanym przez miasto konkursie „Bydgoszcz jest Polska – 1920”. Na lokalizację wybrano Wyspę Młyńską.

Prace nad wiklinową konstrukcją rozpoczęły się w poniedziałek, 28 lipca. Są prowadzone przez zespół dziesięciu studentów z kierunków Architektura Wnętrz, Architektura oraz Wzornictwo pod opieką dr. Piotra Tołoczko i mgr Agnieszki Walther z Katedry Architektury Wnętrz. Forma, która upamiętni stulecie powrotu Bydgoszczy do Polski, przypomina ósemkę i jest wariantem wstęgi Möbiusa. – Zaprojektowana z jednej wiązki wikliny o metrowej grubości zawija się w dwie pętle splecione ze sobą na środku – podkreśla UTP. Konstrukcja ma mieć w najwyższym punkcie dwa metry wysokości i osiem metrów średnicy. Uczelnia dodaje, że jej celem nie jest funkcja użytkowa, ale będzie można na niej usiąść lub położyć się i odpocząć w naturalnym otoczeniu wody.


CZYTAJ TAKŻE: 16 chętnych na budowę nowego budynku dla UTP


Dzieło studentów i pracowników bydgoskiej uczelni jest wykonywane z wikliny, która rosła w malowniczym terenie pradoliny Wisły w Brukach Kokocka. To jeden z najpopularniejszych naturalnych materiałów – wyplata się z niej kosze, tworzy naturalne ogrodzenia lub umacniania cieki wodne. Doskonale sprawdza się również w rzeźbach – jej właściwości techniczne i estetyczne pozwalają na wyplatanie monumentalnych form przestrzennych. Rzeźby z wikliny w sposób naturalny wpasowują się w otoczenie. Eksponują siłę i dynamikę napięć, które tkwią w materiale. Są również efemeryczne. Potrafią wypuścić liście, zmieniać kolor i kształt, by po kilku latach rozpaść się.

Prace nad instalacją na Wyspie Młyńskiej potrwają do 1 sierpnia. Warto dodać, że zespół pod kierownictwem dr. Tołoczko i mgr. Walther zrealizował już kilka monumentalnych form z wikliny w Ciechocinku, Toruniu, Solcu Kujawskim i Tleniu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści