Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miejska część budynku dyrekcji kolei przy Dworcowej idzie pod młotek. Cena – 10 milionów złotych

Dodano: 17.06.2022 | 10:54

Na zdjęciu: Przetarg na sprzedaż miejskiej części gmachu przy Dworcowej 63 odbędzie się 3 sierpnia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Urząd miasta wystawił na sprzedaż lokale znajdujące się w gmachu dawnej dyrekcji kolei przy ulicy Dworcowej 63. W marcu na taki ruch wyrazili zgodę radni – pomimo różnych planów na zagospodarowanie okazałego zabytku, żadnego z nich nie udało się zrealizować, stąd ratusz zdecydował się na pozbycie nieruchomości. Przetarg odbędzie się w sierpniu – cena wywoławcza to prawie 10 milionów złotych.

Majestatyczny, trzykondygnacyjny obiekt przy ulicy Dworcowej 63 powstał w latach 1886-1889 według projektu berlińskiej pracowni Martina Gropiusa i Henio Schmiedena. Umiejscowiono w nim dyrekcję Kolei Wschodniopruskiej. Elewację zaprojektowano w stylu eklektyczno-manierystycznym z detalem w stylu renesansu niderlandzkiego. Na elewacjach zastosowano czerwoną i żółtą cegłę licową. Detale kamienne wykonano ze śląskiego piaskowca i sztucznego kamienia. Wewnątrz obiektu umieszczono trzy dziedzińce: dwa skrajne kwadratowe i środkowy mniejszy prostokątny. Gmach jest podpiwniczony i zwieńczony wysokim dwupoziomowym poddaszem.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także w okresie po II wojnie światowej gmach dalej służył wielu ważnym instytucjom kolejowym. Mieściła się w nim m.in. dyrekcja Francusko-Polskiego Towarzystwa Kolejowego, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego wybudowało magistralę węglową Śląsk – Porty (jej odcinek przebiega przez Bydgoszcz) a także Centralne Biuro Rozrachunków Zagranicznych PKP.

W ostatnich latach dyrekcja kolei miała zyskać zupełnie nową funkcję – w 2013 roku rada miasta, po wcześniejszym zakupie lokali od PKP, zgodziła się na przekazanie części gmachu Collegium Medicum UMK. Przy Dworcowej mieli kształcić się studenci nowego wydziału – stomatologii. Po pięciu latach nieruchomość wróciła jednak do miasta – uczelnia zrezygnowała bowiem z planów utworzenia kierunków dentystycznych. W ostatnich latach ratusz szukał nowego pomysłu na zagospodarowanie zabytkowej substancji, ale żadna z instytucji państwowych nie chciała przejąć pomieszczeń. W marcu bydgoscy radni zdecydowali zatem o wystawieniu na sprzedaż miejskiej części budynku przy Dworcowej.

Dyrekcja kolei Bydgoszcz – przetarg

Na początku czerwca wydział mienia i geodezji ogłosił przetarg na sprzedaż dwóch nieruchomości zlokalizowanych w XIX-wiecznym obiekcie. Warto nadmienić, że część budynku należy do Centrum Medycznego „Nad Brdą” – nowy nabywca miejskiej części nie będzie zatem jedynym właścicielem całej dawnej dyrekcji. Przetarg obejmuje dwie części gmachu: jednej na parterze, składającej się z siedmiu pomieszczeń o łącznej powierzchni niespełna 200 mkw. oraz drugiej, znacznie większej – o powierzchni 5000 mkw. – która obejmuje wszystkie kondygnacje. Mieszczą się w niej aż 232 pomieszczenia.

Zgodnie z planem miejscowym dla tego obszaru Śródmieścia, lokale dawnej dyrekcji kolei mogą zostać przeznaczone na mieszkania i usługi. Przetarg na sprzedaż miejskiej części zaplanowano na 3 sierpnia; cenę wywoławczą określono na 9,570 miliona złotych. Czy sprzedaż pomieszczeń w zabytkowym budynku okaże się sukcesem? Mimo wysokiej ceny wywoławczej i sporego wyzwania, jakim jest adaptacja zabytkowego gmachu, zainteresowały się nim podmioty związane z branżą medyczną, hotelarską i szkolnictwem wyższym. To stwarza szansę, że w sierpniu poznamy nowego właściciela części obiektu, a w kolejnych miesiącach – dalsze plany na jego wykorzystanie.