Jesienią w Bydgoszczy będzie rządzić design. Bydgoskie Dni Projektowe już niebawem
Dodano: 31.08.2022 | 13:26Na zdjęciu: Bydgoskie Dni Projektowe nie bez powodu odbywają się w Bydgoszczy. To miasto, które ciągle się zmienia oraz ma bogatą tradycję związaną z historią licznych biur projektowych i polskim wzornictwem przemysłowym.
Fot. BB
Bydgoskie Dni Projektowe to nowy, miejski festiwal. Odbędzie się on tej jesieni w Bydgoszczy. Wydarzenie jest poświęcone polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia – organizatorem są Młyny Rothera we współpracy z Fundacją Bochińskich.
Bydgoskie Dni Projektowe to nowe wydarzenie z dizajnem w roli głównej, którego organizatorem są Młyny Rothera a kuratorką została Beata Bochińska – historyczka sztuki i była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Festiwal skierowany jest nie tylko do profesjonalistów i profesjonalistek związanych z branżą projektową, ale przede wszystkim do każdego, kto w aktywny sposób kształtuje swoją przestrzeń. Jak przekonują organizatorzy, miłośnicy i miłośniczki pięknych przedmiotów oraz twórczego podejścia do życia świetnie się w nim odnajdą.
Pierwsza edycja Bydgoskich Dni Projektowych odbędzie się w dniach 14-16 października 2022 w Bydgoszczy. Towarzyszące im wystawy czasowe będzie można zwiedzać do końca grudnia 2022 r. Zespół współtworzą utalentowane kuratorki i twórczynie nie tylko z Polski, ale także ze Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Na festiwal składają się m.in. wystawy w wersji hybrydowej, hackathon kreatywny czy warsztaty.
Najnowsze wydarzenie na polskiej scenie projektowej ma celebrować twórcze podejście do życia. Tematem pierwszej edycji Bydgoskich Dni Projektowych jest WYMIANA: doświadczeń, zasobów, opinii. Proces ten jest bardziej demokratyczny niż nam się wydaje i świetnie oddaje ideę Bydgoskich Dni Projektowych.
– Nie bez znaczenia jest doświadczenie pandemii, które zweryfikowało nasze funkcjonowanie. Żyjemy między światem online i offline – codzienne nawyki i konsumpcja kultury zmieniają się bardziej dynamicznie niż kiedykolwiek, co staje się wyzwaniem dla projektantów i dla każdego z nas. W czasie festiwalu możecie liczyć na mnóstwo innowacji, których doświadczycie w Młynach Rothera i na własnym smartfonie – podkreśla Beata Bochińska.
Bydgoskie Dni Projektowe nie bez powodu odbywają się w Bydgoszczy. To miasto, które ciągle się zmienia oraz ma bogatą tradycję związaną z historią licznych biur projektowych i polskim wzornictwem przemysłowym. Natomiast miejski charakter festiwalu szczególnie mocno akcentuje udział zaangażowanych mieszkańców i mieszkanek, którzy są nie tylko użytkownikami, ale i współprojektantami bydgoskiej przestrzeni.
– Miasto samo w sobie od zawsze ściera pewne idee, a nam jako świeżej, dużej instytucji jest to szczególnie bliskie. W tych murach powstają wydarzenia na zupełnie nowym poziomie a my stajemy się kulturalnym sercem Bydgoszczy, dlatego powołanie do życia Bydgoskich Dni Projektowych to dla mojego zespołu fantastyczne doświadczenie, które chcemy powtarzać – dodaje Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera. W sam festiwal aktywnie zaangażowani są twórcy i twórczynie związani lub wywodzący się właśnie z Bydgoszczy. Wydarzenie warto odwiedzić także z czystej ciekawości, co kryje się w spichrzach przekształconych na park kultury. Młyny Rothera to jedna z największych bydgoskich inwestycji ostatnich lat.
Bydgoskie Dni Projektowe – co nas czeka?
Bydgoskie Dni Projektowe odbędą się 14-16 października 2022. W tym czasie na uczestników i uczestniczki będą czekać strefy pełne kreatywności i innowacji. Pierwsza z nich to Strefa Odkryć, opierająca się na wystawach w modelu klasycznym i oprowadzania 360, których kuratorkami są: Agnieszka Stanasiuk, artystka, projektantka tkanin i organizatorka warsztatów sitodruku, Katarzyna Hodurek-Kiek, kustoszka w kieleckim Muzeum Zabawy i Zabawek oraz Anna Siedlecka, projektantka i współtwórczyni inicjatyw wspierających polski design. Wystawy towarzyszące można obejrzeć do końca roku.
Kolejna to Strefa Poszukiwań z wymianą idei, której towarzyszyć będzie Dizajn challenge – hackathon dla zespołów kreatywnych oraz architektoniczna ekspozycja Cyfrowe Młyny, czyli pokaz skanów 3D budynków Młynów Rothera wraz z Wyspą Młynską. Strefa Rozwoju będzie natomiast po brzegi wypełniona warsztatami: dla sympatyków dizajnu, którzy chcą zacząć przygodę z kolekcjonowaniem wzornictwa oraz dla projektantów, miłośników projektowania czy technologii.
Kuratorką festiwalu jest Beata Bochińska, Organizatorem są bydgoskie Młyny Rothera. Partnerem strategicznym i realizatorem jest Fundacja Bochińskich.
CZYTAJ TAKŻE: Święto ulicy Pomorskiej i Londynka! Zaplanowano wiele atrakcji
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024