Politechnika Bydgoska oknem Bydgoszczy na świat. Na uczelni odbędzie się międzynarodowa konferencja z akcentami artystycznymi
Dodano: 08.09.2022 | 19:55Na zdjęciu: Jednym z obiektów prezentowanych na wystawie będzie także wspomniana monumentalna rzeźba wiklinowa, która powstała podczas International Wicker Workshop realizowanych na kampusie Politechniki Bydgoskiej z udziałem studentów i pracowników Wydziału Sztuk Projektowych oraz tureckiej uczelni Ondokuz Mayıs University.
Fot. BB
Politechnika Bydgoska jest organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej realizowanej w ramach projektu EcoSET. To zwieńczenie projektu, prowadzonego przez trzy wydziały uczelni. W ramach konferencji będzie miało miejsce otwarcie czterech wystaw prac studentów i pracowników Wydziału Sztuk Projektowych oraz artystów z Turcji.
Projekt EcoSET jest realizowany przez trzy wydziały PBŚ: Hodowli i Biologii Zwierząt, Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Sztuk Projektowych w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Jego celem jest trwała wymiana wiedzy, doświadczeń i odkryć pomiędzy uczelniami wyższymi i placówkami naukowymi na całym świecie. Ma to służyć zwiększeniu potencjału badawczego naukowców i wspólnemu wykorzystaniu infrastruktury placówek rozsianych po całym globie.
Dotychczas w ramach projektu EcoSET zostały zorganizowane m.in. następujące działania:
- wizyty naukowe, studyjne oraz staże naukowe pomiędzy partnerami uczestniczącymi w projekcie
- dofinansowanie publikacji w renomowanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym
- dofinansowanie udziału w międzynarodowych konferencjach dla pracowników Politechniki Bydgoskiej
- międzynarodowa konferencja młodych naukowców w Molise, we Włoszech
- międzynarodowe warsztaty z wikliny z udziałem studentów i pracowników uczelni tureckiej
– Wymiana doświadczeń na poziomie międzynarodowym jest olbrzymią szansą zarówno dla bydgoskich naukowców, jak i studentów Politechniki Bydgoskiej. Działania podjęte w projekcie służą nie tylko podniesieniu poziomu dydaktyki bydgoskiej uczelni, ale mogą też otworzyć nowe międzynarodowe perspektywy – zarówno naukowe, jak i biznesowe – dla jej absolwentów – podkreśla uczelnia.
SPRAWDŹ TAKŻE: Rok Politechniki Bydgoskiej. Uczelnia wymienia sukcesy i stojące przed nią wyzwania
W ramach projektu EcoSET został podjęta współpraca między 12 uczelniami z 9 krajów: Danii, Turcji, Niemiec, Czech, Węgier, Włoch, USA, Portugalii i Polski. Zwieńczeniem działań będzie konferencja, która odbędzie się w dniach 12-14 września na kampusie Politechniki Bydgoskiej przy ulicy Kaliskiego. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane wyniki i rezultaty dotychczasowej współpracy. Będzie to również okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń w obszarach m.in. inżynierii lądowej i transportu, zootechniki i rybactwa, sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.
Elementem konferencji będzie otwarcie wystaw prac studentów i pracowników Katedry Architektury Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej oraz artystów z Turcji. Ideą przewodnią dzieł w wykonaniu społeczności bydgoskiej uczelni koncentruje się wokół ekologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną prace zrealizowane podczas ostatniego roku akademickiego, poruszające także także problem wojny w Ukrainie, która jest nie tylko katastrofą humanitarną, ale także ekologiczną. Jednym z obiektów prezentowanych na wystawie będzie także wspomniana monumentalna rzeźba wiklinowa, która powstała podczas International Wicker Workshop realizowanych na kampusie Politechniki Bydgoskiej z udziałem studentów i pracowników Wydziału Sztuk Projektowych oraz tureckiej uczelni Ondokuz Mayıs University.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Fordonie powstała monumentalna rzeźba z wikliny. Jest ozdobą kampusu Politechniki Bydgoskiej [ZDJĘCIA]
Spośród wykładowców Katedry Architektury Wnętrz swoje prace zaprezentują prof. dr hab. Aleksandra Simińska, dr hab. Anna Frąckowicz, prof. PBŚ, mgr sztuki Ariel Śliwiński, mgr sztuki Agnieszka Walther i mgr sztuki Mikołaj Lubczyński. Ponadto, na terenie fordońskiego kampusu zaprezentowane zostaną prace graficzne przedstawicieli Uniwersytetu Ondokuz Mayıs w Samsun – prof. dra hab. Ali Seylana, dr hab. Özlem Ayvaz Tunc oraz kilkunastu pracowników uczelni
Więcej szczegółów na temat całego projektu można znaleźć na stronie: ecoset.utp.edu.pl/pl/
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024