Dr Maciej Słupski ze szpitala Jurasza z tytułem profesora. To wybitny bydgoski chirurg
Dodano: 04.01.2023 | 10:17Na zdjęciu: Nowy profesor - dr hab. n. med. Maciej Słupski - to kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej szpitala Jurasza.
Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Bydgoszcz ma nowego profesora. Ten zaszczytny tytuł – w dyscyplinie nauki medyczne – otrzymał dr hab. n. med. Maciej Słupski, kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej szpitala Jurasza.
Dr hab. Maciej Słupski to chirurg, transplantolog, kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra Antoniego Jurasza. Pochodzi z Olsztyna, lecz w wieku licealnym związał się z Bydgoszczą. W młodości, poza nauką w szkole podstawowej i średniej uczęszczał także do szkoły muzycznej, lecz ostatecznie wybrał studia medyczne.
Maciej Słupski – pionier bydgoskiej transplantacji
Jednym ze sporych osiągnięć dra Słupskiego było zapoczątkowanie przeszczepów wątroby w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wspominał w rozmowie z Radiem PiK, kilkanaście lat swojej pracy zawodowej poświęcił transplantacjom i chirurgii wątroby, których uczył się m.in. na stażu we Francji. To zaowocowało przeprowadzeniem w 2017 roku pierwszego w Bydgoszczy i regionie przeszczepu wątroby.
– Pierwsze przeszczepienie miało miejsce 27 stycznia 2017 roku. Wykonaliśmy w sumie 41 transplantacji, w tym pięć pilnych i trzy retransplantacje. Aktualnie mamy jedenastu biorców na liście oczekujących i osiemnastu pacjentów w trakcie badań – wspominał w listopadowej rozmowie z serwisem urzędu marszałkowskiego. W wywiadzie wspomniał też o planach rozwoju robotycznej chirurgii wątroby i trzustki – już w styczniu 2023 w szpitalu Jurasza ma stanąć robot Da Vinci, który ma umożliwić dokonywanie kolejnych zabiegów.
Zasługi i dorobek naukowy (ponad 90 publikacji) dra Słupskiego zostały docenione przez Prezydenta RP. Postanowieniem z dnia 21 listopada 2022 roku, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej szpitala Jurasza otrzymał tytuł profesora nauk medycznych w dyscyplinie nauki medyczne.
CZYTAJ TAKŻE: Uwaga Fordon! Nowy punkt udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej
- W Fordonie powstaje Centrum Hodowli i Uprawy Roślin [ZDJĘCIA] - 28 kwietnia 2026
- Znamy datę otwarcia parku handlowego, który powstaje w miejscu CH Glinki - 28 kwietnia 2026
- Nowy mural w Bydgoszczy. Upamiętnia 75 lat Politechniki Bydgoskiej - 28 kwietnia 2026












