Od jutra zmiany na Gdańskiej i Fordońskiej. Jak się poruszać po mieście?
Dodano: 30.06.2023 | 12:51Na zdjęciu: 30 czerwca to ostatni dzień kursowania tramwajów na Gdańskiej. Oby przerwa potrwała tylko dwa miesiące, a nawet krócej.
Fot. Nikodem Mulczyński
Od jutra – sobota, 1 lipca – wprowadzone zostaną spore zmiany w organizacji ruchu na terenie Bydgoszczy. W związku z budową zbiorników retencyjnych, zamknięte zostanie torowisko na Gdańskiej, a na Fordońskiej przy Kazimierza Wielkiego wyłączona z ruchu zostanie północna jezdnia. Jak w te wakacje poruszać się po Bydgoszczy?
Z uwagi na opóźnioną przez problemy wykonawcze realizację zbiorników retencyjnych i ślimaczącą się przebudowę ulicy Fordońskiej (pierwotny termin zakończenia budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego mija… 5 lipca) te wakacje upłyną w Bydgoszczy pod znakiem sporych utrudnień dla pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców. Przypomnijmy najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone już od jutra.
Gdańska zamknięta dla tramwajów
Z uwagi na prace kanalizacyjne, które będą prowadzone na Gdańskiej przy placu Wolności, Słowackiego oraz al. Mickiewicza, od 1 lipca do (najpewniej) 31 sierpnia ruch tramwajowy na tej ulicy zostanie wstrzymany. W związku z tym wprowadzone zostaną następujące zmiany w komunikacji:
- Linie nr 0, 1, 4 i 10 zostaną zawieszone
- Linia nr 2 jadąc z Kapuścisk zostanie skierowana od ronda Jagiellonów do pętli Niepodległości
- Linia nr 6 jadąc z Łęgnowa od ronda Jagiellonów zostanie skierowana do pętli Glinki
- Uruchomione zostaną trzy zastępcze linie autobusowe: weekendowa „W” Wilczak – Myślęcinek (kursy co godzinę od 10 do 18), Za T2 rondo Jagiellonów – Gdańska – Las Gdański (w weekendy niektóre kursy do pętli Myślęcinek przy zoo) oraz ZaT6 – r. Jagiellonów – Gdańska – Chodkiewicza – pętla Bielawy.
- Linie nr 71 i 77, jadąc w kierunku pętli Morska zostaną przekierowane z ulicy Śniadeckich w ulicę Krasińskiego do ronda Ossolińskich i dalej alejami Ossolińskich do placu Weyssenhoffa.
Modernizacja kanalizacji deszczowej oznacza utrudnienia również dla kierowców:
- Zamknięty zostanie odcinek Gdańskiej przy placu Wolności oraz od Śniadeckich do Mickiewicza (będą mogły się po nim poruszać tylko m.in. autobusy miejskie czy rowerzyści)
- Na odcinku od ulicy Śniadeckich do alei Mickiewicza będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy w stronę Myślęcinka
- Zamknięta dla aut niedojeżdżających do posesji zostanie też ulica Cieszkowskiego
- Z Gdańskiej nie będzie można skręcić w al. Mickiewicza
- Ulice 20 Stycznia 1920 (odcinek przy parku Jana Kochanowskiego) oraz Słowackiego będą ulicami dwukierunkowymi, obsługującymi przyległe posesje, z możliwością wyjazdu tylko na al. Mickiewicza
Fordońska – najpierw zamknięcie północnej, a potem południowej jezdni
Od soboty, 1 lipca zamknięta dla ruchu zostanie także północna jezdnia ulicy Fordońskiej oraz skrzyżowanie z ulicą Łęczycką. Wyłączony z ruchu przelotowego zostanie odcinek od Fabrycznej do Bałtyckiej. Prace mają na celu położenie warstwy ścieralnej nawierzchni na skrzyżowaniu i w jego obrębie. Na czas prac – według ZDMiKP mają potrwać do 7 lipca – ruch w obu kierunkach będzie możliwy jezdnią południową.
Dokończenie prac na nitce Fordońskiej w kierunku centrum ma na celu wprowadzenie kolejnych sporych zmian – drogowcy zapowiadają bowiem, że w drugim tygodniu lipca zamkną południową jezdnię i rozpoczną jej przebudowę. Wtedy ruch zarówno w stronę centrum, jak i Fordonu zostanie poprowadzony jezdnią północną.
Od 1 do 7 lipca wprowadzone zostaną następujące zmiany w komunikacji:
- linie nr 64, 69 i 89 w kierunku Barwnej i Błonia od przystanku Fordońska/Fabryczna do przystanku Skłodowskiej – Curie / Bałtycka zostaną skierowane ulicami Fordońską i Bałtycką.
- linia 33N (kierunek Piaski) od przystanku Fordońska / Fabryczna do przystanku Bałtycka / Skłodowskiej – Curie zostanie skierowana ulicami Fordońską i Bałtycką.
WIĘCEJ O ZMIANACH NA FORDOŃSKIEJ: Nie tylko Gdańska. Od 1 lipca spore zmiany w ruchu na Fordońskiej
Nowa organizacja ruchu na Starym Mieście
Od wczoraj (29 czerwca) obowiązują też zmiany organizacji ruchu w samym sercu miasta. Samochody nie mogą już jeździć przez Most Staromiejski oraz na odcinku ulicy Grodzkiej przy spichrzach. Na tym fragmencie dozwolony jest ruch wyłącznie pojazdów uprzywilejowanych i służb komunalnych. ZDMiKP nie likwiduje jednak parkingu na Mostowej przy placu Teatralnym. Wjazd na niego będzie możliwy wyłącznie od ulicy Focha. – Odcinek ten będzie dwukierunkowy, działający wyłącznie na tzw. prawoskrętach. Wyjazd z Mostowej nie będzie już sterowany sygnalizacją świetlną. Na istniejących sygnalizatorach uruchomione będzie tylko pulsujący sygnał ostrzegawczy – informował rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński.
Zmodyfikowana została również organizacja ruchu pod ratuszem: ruch kołowy od ul. Jezuickiej będzie się teraz odbywał poprzez ulicą Farną w kierunku ul. Przyrzecze, która na całym odcinku będzie jednokierunkowa i skierowana do ulicy Długiej. Tym samym ruch na niej został odwrócony w stosunku do dotychczasowej sytuacji.
Zmiany wprowadzono również na Długiej i Pod Blankami: na Pod Blankami – odcinek od Jana Kazimierza do Podwale – został odwrócony kierunek ruchu. Od teraz pojazdy mogą się poruszać wyłącznie w stronę placu Kościeleckich. Na Długiej wyłączony z ruchu jest fragment przy tramwaju (od strony Jana Kazimierza) poprzez zastosowanie słupków jak na przyległych ulicach, a odcinek od Jana Kazimierza do Podwale będzie dwukierunkowy, ale z możliwością wjazdu tylko od ul. Podwale. Więcej o zmianach na Starym Mieście piszemy TUTAJ.
Jak się poruszać po mieście podczas zmian?
Zastępcza komunikacja poruszająca się po Gdańskiej (ZaT2 i ZaT6) będzie kursować co 10-15 minut (T2) lub co 20-30 minut (T6). Konieczna będzie przesiadka z tramwaju na rondzie Jagiellonów i przejście pod ziemią. Na razie nic nie zapowiada też, że na tymczasowych przystankach przy Banku Pocztowym będą zatrzymywać się pozostałe linie poza 2 i 6. Trudno również spodziewać się pełnej synchronizacji pomiędzy przesiadką np. z linii 5 czy 6 na autobus.
Alternatywą dla dojazdu z Fordonu na północną część Gdańskiej jest linia nr 5, która kursuje do pętli Rycerska. To rozwiązanie wymaga jednak dłuższego spaceru przez Bocianowo, by dotrzeć na główną arterię Śródmieścia. Spacery – zwłaszcza przy letniej pogodzie – będą też lepszym rozwiązaniem w wypadku rejonu placu Wolności: dojście z Jagiellońskiej czy Focha może zająć mniej czasu niż przesiadki.
Nie zapominajmy też o innych liniach autobusowych: dojazd na Leśne jest możliwy liniami 52 (z Błonia i Starego Miasta, ma ona przystanek na rondzie Jagiellonów, a część kursów obejmuje też Myślęcinek), 65 (obsługuje wschodnią część Fordonu) czy 68 – alternatywa dla linii nr 4 z Glinek jadąca przez rondo Fordońskie. Gdańską przy muzeum wojsk przecinają natomiast linie 57 i 80, które dla części pasażerów mogą zastąpić np. linie nr 2.
A może rower lub hulajnoga?
Dla osób bez samochodu alternatywą mogą być też dwa kółka – nie tylko własne, ale też wypożyczane. Nadal funkcjonuje nieco zapomniany system roweru miejskiego. Przypomnijmy, że w obecnym sezonie z jednośladów można korzystać przez 30 minut za darmo. Nie należy też zapominać o możliwości wypożyczenia hulajnóg elektrycznych: najwięcej z nich w mieście należy do firmy Bolt.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024