Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z budową osiedla przy ul. Kwiatowej w Osielsku? Radni przyjęli miejscowy plan

Dodano: 17.04.2024 | 07:32

Na zdjęciu: Radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla ul. Kwiatowej

Fot. IN

Ta sprawa ciągnie się od dłuższego czasu i budzi emocje wśród części mieszkańców. Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych przy ul. Kwiatowej w Osielsku.

W gm. Osielsko od dłuższego czasu podnoszony jest temat budowania bloków przez deweloperów, gęstej zabudowy i braku odpowiednio sporządzonych planów zagospodarowania przestrzennego. Tak było w przypadku działek położonych przy ul. Kwiatowej w Osielsku, gdzie parę lat temu wśród mieszkańców gruchnęła wieść, że ma powstać tutaj zabudowa wielorodzinna. Inwestor w przestrzeni medialnej tłumaczył, że działka o powierzchni czterech hektarów pozwala na stworzenie kameralnej niskiej zabudowy wielorodzinnej z dużą ilością zieleni.

Radni przyjęli plan

Mieszkańcy podnosili, że konieczne jest uchwalenie właściwego planu zagospodarowania przestrzennego. Prace jednak nad nim przeciągały się. 26 marca br. odbyła się ostatnia sesja Rady Gminy Osielsko tej kadencji. W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Kwiatowej w Osielsku. Radni przyjęli go.

Zabudowa wielorodzinna

Co zawiera plan? Obszar podzielono na tereny przeznaczone dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, jednorodzinnej, zieleń, drogę wewnętrzną. Dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przyjęto wysokość do dwóch kondygnacji nadziemnych oraz maksymalnie 10 metrów. Nachylanie dachów może wynosić od 1,5 do 45 stopni. Minimum 35 proc. powierzchni działki budowlanej należy pozostawić w formie biologicznie czynnej. Powierzchnia zabudowy wynosi do 65 proc. powierzchni działki lub terenu. Wskaźnik intensywności zabudowy to od 0,1 do 0,9.

Zabudowa jednorodzinna

Jeżeli chodzi o zabudowę jednorodzinną to w planie wykazano wysokość zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej do dwóch kondygnacji nadziemnych oraz maksymalnie 9 metrów, dachy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o nachyleniu od 20 do 45 stopni, minimalna powierzchnia nowo wydzielonych działek budowlanych 1000 metrów kwadratowych, minimum 50 proc. powierzchni działki budowlanej należy pozostawić w formie biologicznie czynnej, powierzchnia zabudowy do 50 proc. powierzchni działki lub terenu, wskaźnik intensywności zabudowy od 0,1 do 0,4.

Uwzględniono wnioski mieszkańców

Przed głosowaniem radny Przemysław Ziętara wyraził zadowolenie, że temat MPZ dla ul. Kwiatowej wreszcie po długich bataliach dobiega końca. Głos zabrał także Jacek Paliwoda reprezentujący założony w 2021 roku Społeczny Komitet Przeciw Budowie Bloków na ul. Kwiatowej w Osielsku. Zaznaczył on, że plan ten uwzględnia wszystkie wniesione przez mieszkańców uwagi. Podziękował także radnym za udzielone wsparcie, wójtowi, mieszkańcom.

Andrzej Różański przeciw

Przeciwny uchwaleniu tego planu był radny Andrzej Różański. Jak stwierdził ten plan uwzględnia interes tylko jednej strony tego postępowania, czyli interes mieszkańców. Nie uwzględnia on uwag właściciela terenu. Różański twierdzi, że ten plan jest sprzeczny z pozostałymi planami, które uchwalano. – Sądzę, że właściciel odwoła się do sądu i tę sprawę wygra, a my popełniamy tutaj błąd – mówił podczas sesji Andrzej Różański.

W przeprowadzonym głosowaniu jedynym radnym, który był przeciwko uchwaleniu planu był radny Andrzej Różański.

Bardzo trudny plan do opracowania

Radny Andrzej Wiekierak wyraził ubolewanie, że tak długo trwały prace nad tym planem. Natomiast wójt Wojciech Sypniewski przyznał, że był to najtrudniejszy plan jakim Gmina Osielsko się zajmowała. Samorządowiec podzielił przy tym uwagi radnego Różańskiego, że to pewnie nie koniec procedur. – Na dzisiaj moim zdaniem nic lepszego nie byliśmy w stanie przygotować – stwierdził Sypniewski.