Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Konkurs rozstrzygnięty! Tak będzie wyglądał kampus Akademii Muzycznej [WIZUALIZACJE]

Dodano: 24.05.2016 | 14:52
Akademia Muzyczna Bydgoszcz

Pierwsza nagroda powędrowała do warszawskiej pracowni Plus3 Architekci.

Na zdjęciu: Zwycięska praca przygotowana przez warszawskich architektów.

Fot. Plus3 Architekci / mat. prasowe Akademii Muzycznej

Warszawska pracownia Plus3 Architekci została zwycięzcą konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną nowego kampusu Akademii Muzycznej. Kontrowersji przy tym wyborze jednak nie zabrakło.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bydgoska uczelnia chce zbudować kampus za 100 milionów złotych. Właśnie ogłosiła konkurs

Siedmioosobowa komisja konkursowa w podsumowaniu oceniła, że zwycięski projekt jest najlepszy pod względem użytkowym. Jego atutem ma być także „czytelne rozdzielenie przestrzeni dostępnej dla gości od strefy zaplecza sal koncertowych” oraz „przestronne foyer w interakcji z parkiem i oczkiem wodnym”. Przypomnijmy, że kampus ma stanąć na przekazanym przez miasto terenie między ulicami: Kamienną, Sułkowskiego, Chodkiewicza oraz Gdańską i wykorzystywać jego naturalne uwarunkowania, w tym wspomniany zbiornik wodny.

Decyzja o przyznaniu pierwszej nagrody firmie Plus3 Architekci nie zapadła jednak jednogłośnie. Zdanie odrębne od końcowej decyzji komisji złożył bowiem jej przewodniczący – Marek Dunikowski z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Czytamy w nim między innymi, że „wybór jest błędny z punktu widzenia jakości architektury” oraz „jej walorów stylistycznych dla tej funkcji”.

Jako lepszą propozycję Dunikowski wskazał koncepcję Biura Projektów Lewicki Łatak (wizualizacje poniżej), która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Również ona doczekała się sporej porcji słów pochwalnych – doceniono między innymi umiejscowienie brył budynków kampusu na cokole powiązanym z wodą i parkiem. „Projekt ma olbrzymi potencjał, aby stać się ikoną architektoniczną miasta” – napisał sąd konkursowy w uzasadnieniu przyznania drugiej nagrody.

Zwycięzcy konkursu mają teraz czas do marca przyszłego roku, aby wstępną koncepcję zamienić na kompleksowy projekt architektoniczny. Po jego akceptacji ogłoszony ma zostać przetarg na wykonanie prac budowlanych. Miałyby one rozpocząć się pod koniec przyszłego roku. Kampus miałby być gotowy do użytku w 2020 roku. Wstępny koszt jego budowy jest szacowany na około 100 milionów złotych. Środki na ten cel miałyby pochodzić głównie z budżetu centralnego w ramach tzw. kontraktu terytorialnego (umowy między rządem a samorządami na realizację strategicznych inwestycji w poszczególnych regionach kraju).

Za pierwszej miejsce w konkursie pracownia Plus3 Architekci otrzymała 30 tysięcy złotych. O dziesięć mniej przypadło architektom z Biura Projektów Lewicki Łatak. Komisja konkursowa przyznała również trzy wyróżnienia warte siedem tysięcy złotych – otrzymały je: Pracownia Architektoniczna 1997, spółka WXCA oraz Pracownia Projektowa F-11 Marcin Furtak. Łącznie do rywalizacji stanęło osiemnaście podmiotów.