Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Włącz się w dyskusję o symbolach miasta! Udział wezmą czołowi bydgoscy specjaliści od estetyki i historii

Dodano: 17.10.2024 | 12:41

Na zdjęciu: Czy cieszące się popularnością rzeźby Jerzego Kędziory wiszące m.in. na terenie Młynów Rothera staną się nowym symbolem Bydgoszczy?

Fot. Wiktoria Marciniak

Młyny Rothera zapraszają na trzecie spotkanie w ramach projektu „Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście”. Tym razem gośćmi będą specjaliści od estetyki i historii miasta: dr Ewa Raczyńska-Mąkowska, Marek Iwiński, Honorata Gołuńska i Maciej Bakalarczyk.

Cykl rozmów o mieście organizowany przez Młyny Rothera to niezwykła okazja do rozmowy o Bydgoszczy – zarówno o jej historii, jak i o przyszłości. W ramach pierwszej, lipcowej odsłony odbył się panel dyskusyjny „O tożsamości Fordonu” i spotkanie „Żywa biblioteka w Fordonie”. Wrześniowe spotkanie było natomiast poświęcone miastotwórczej roli rzek.

Organizatorzy zachęcają mieszkanki i mieszkańców miasta do aktywnego uczestnictwa zarówno w spotkaniach i dyskusjach, jak i w wydarzeniach towarzyszących. – Zależy nam na prowadzeniu dialogu o Bydgoszczy. Dodatkowo podczas realizacji zadania damy początek wspólnemu archiwum społecznemu, w którym znajdą się nasze fotografie wraz z krótkim opisem. Zależy nam na wszystkich fotografiach zarówno tych starszych, jak i młodszych – podkreślają Młyny.


Magdzińskiego Fest już w ten weekend. To będzie impreza! [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]


Tematem poniedziałkowego (21 października) spotkania będzie symbolika miejska. – Symbole są nieodłączną częścią życia człowieka i kultury, tworząc sens i kształtując naszą rzeczywistość. Podczas panelu dyskusyjnego spróbujemy porozmawiać o współczesnej symbolice miasta Bydgoszczy, o tym: co i dlaczego mieszkańcy uznają za symbole miasta, a także jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Będzie to jednocześnie okazja, żeby poruszyć temat tożsamości osiedlowej – zachęcają do uczestnictwa Młyny Rothera.

Placówka kultury i nauki na Wyspie Młyńskiej zachęca do uczestnictwa w spotkaniu i podzielenia się opiniami na temat tego, co rozumiemy przez hasło „symbol Bydgoszczy” i jakie skojarzenie jako pierwsze przychodzi nam na myśl, a także na temat swoich ulubionych miejsc w mieście. – Podczas wydarzenia będzie obecny archiwista, z którym będziecie mogli podzielić się waszymi wspomnieniami, opowieściami i zdjęciami związanymi z tym, jak wy widzicie symbole Bydgoszczy. Wszystkie zebrane materiały staną się częścią naszego archiwum społecznego – precyzują organizatorzy.

Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście. W dyskusji udział wezmą czołowi bydgoscy specjaliści od estetyki i historii

W poniedziałkowej dyskusji wezmą udział: dr Ewa Raczyńska-Mąkowska – konserwatorka, Honorata Gołuńska – historyczka sztuki, muzeolożka, Marek Iwiński – plastyk Miasta oraz Maciej Bakalarczyk – menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. Dr Raczyńska-Mąkowska w latach 90. była miejską konserwatorką zabytków, a do niedawna także wykładowcą na kierunku Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej i członkinią rady ds. estetyki miasta. Interesuje się rewitalizacją i kształtowaniem przestrzeni miejskich, znaczeniem miejsca, partycypacją społeczną oraz rewitalizacją przez sztukę. Jest autorką i współautorką wielu tekstów związanych z obszarami jej zainteresowań.

Honorata Gołuńska to historyczka sztuki, muzeolożka, a przy tym bydgoszczanka od pokoleń. Współpracuje z instytucjami kultury i placówkami naukowymi w zakresie popularyzacji sztuki, kuratorstwa wystaw oraz prowadzenia prac badawczych. Jest autorką strony “Zaprojektowane w Bydgoszczy” poświęconej architekturze i sztuce użytkowej miasta nad Brdą. Marek Iwiński jest Plastykiem Miasta. To artysta malarz, grafik, projektant i wykładowca akademicki.

Maciej Bakalarczyk jest menadżerem Starego Miasta i Śródmieścia, członkiem rady estetyki i prezesem Stowarzyszenia Bydgoszcz G10. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami i projektami wnętrz. Od lat kolekcjonuje perły bydgoskiego designu – od opakowań, plakatów, radioodbiorników Eltry po meble z BFM. Nadal buduje makietę Bydgoszczy z 1920 roku. Na co dzień lubi pograć w piłkę, zwłaszcza z synem, oraz przeszukiwać meandry bydgoskiej historii.

Spotkanie odbędzie się w ten poniedziałek o godzinie 18:00 na II pietrze w Spichrzu Zbożowym (prawe skrzydło Młynów od Wyspy Młyńskiej – by do niego dotrzeć, należy wejść schodami/wjechać windą na I piętro, a następnie kierować się w lewo do skrzydła (wejście do sali prowadzi po schodach, a następnie prosto). Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments