Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

94-letnia mieszkanka Szwederowa oszukana. Seniorka straciła 70 tysięcy złotych

Dodano: 21.10.2024 | 11:09

Na zdjęciu: 94-letnia mieszkanka szwederowa oszukana.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

94-letnia mieszkanka Szwederowa oszukana. Seniorka straciła 70 tysięcy złotych. Były to oszczędności jej życia. 

Do zdarzenia doszło w środę (16 października). Funkcjonariusze z bydgoskiego Szwederowa otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą na wypadek komunikacyjny.

Pokrzywdzona została 94-letnia kobieta, która odebrała telefon od mężczyzny, który poinformował ją, że jej córka spowodowała wypadek i potrąciła ciężarną kobietę. Oszust poinformował seniorkę, że ma ona przekazać 100 tysięcy złotych, a wówczas jej córka nie będzie zatrzymana.

CZYTAJ TAKŻE: Tragiczny w skutkach wypadek na drodze wojewódzkiej. Są pierwsze ustalenia policjantów [ZDJĘCIA]

Kobieta oddała wszystkie swoje oszczędności – było to 70 tysięcy złotych. Pieniądze spakowała w reklamówkę, a następnie zawiesiła ją na ogrodzeniu posesji. Chwilę później na miejscu pojawiła się kobieta, która odebrała pieniądze. Seniorka dopiero po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła całą sprawę na policję.

Policjanci apelują

Należy pamiętać, aby nigdy i pod żadnym pozorem nie przekazywać jakichkolwiek kwot pieniędzy nieznanym osobom. W większości przypadków dopiero po pewnym czasie ofiara orientuje się, że została oszukana, przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, „na prokuratora” są coraz popularniejsze i są to oszustwa, w których ofiarami są najczęściej osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, lekarza, policjanta czy prokuratora.

Bardzo ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo osób starszych w naszych rodzinach. Należy powiedzieć im o zagrożeniach i  opisać przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Natomiast jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na policję. 112 to numer alarmowy, pod którym można uzyskać pomoc.

0 0 votes
Article Rating
Julia Januszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 godzin temu

Seniorzy powinni mieć zastrzeżone numery telefonów, lub zakaz trzymania gotówki w domu. Te numery powinna znać tylko policja, oraz rodzina i nikt więcej. Żaden urząd, żadna przychodnia, nikt. Bo niestety, jeżeli każdy może zadzwonić do takiego seniora, to w końcu znajdzie się taki, który tego seniora oszuka

wodkaaa
wodkaaa
53 minut temu

Jeśli rodzina wyedukowałaby seniorkę to nie byłoby problemu. Edukować również mogła Tevapis, tevatusk i pokazaywać komunikaty.