Rok wojewody Michała Sztybla na sesji rady miasta. Dużo informacji o S10 Bydgoszcz – Toruń
Dodano: 27.11.2024 | 14:05Na zdjęciu: Michał Sztybel objął stanowisko wojewody 20 grudnia 2023 roku. Po niemal roku wystąpił na sesji bydgoskiej rady miasta z podsumowaniem swojego urzędowania.
Fot. Szymon Fiałkowski
Wojewoda Michał Sztybel podsumował rok swojego urzędowania podczas dzisiejszej (27 listopada) sesji Rady Miasta Bydgoszczy. – Jestem wojewodą kujawsko-pomorskim, uwzględniając to, jakie miasto jest największe – powiedział. Podczas wystąpienia poruszył ważne tematy: budowę drogi ekspresowej S10, terenów pozachemowskich, Akademii Muzycznej. Nie zabrakło też nowych informacji dotyczącej roli Bydgoszczy podczas polskiej prezydencji w UE czy kolejnej transakcji na linii wojsko – Politechnika Bydgoska.
Wystąpienie wojewody wcześniej przez lata związanego z bydgoskim samorządem otworzyło listopadową sesję rady. Jej przewodnicząca Monika Matowska wyraziła radość, że wojewoda przyszedł na sesję i w swoim stylu wbiła szpilkę w przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, krytykując poprzedniego przedstawiciela rządu w terenie Mikołaja Bogdanowicza za to, że mimo zaproszeń ani razu nie pojawił się na obradach.
– Na każde zaproszenie odpowiem pozytywnie. Sam się nie będę naprzykrzał – zaczął Sztybel. W swojej informacji przedstawił najważniejsze elementy dotyczące administracji rządowej w Bydgoszczy. Wpierw poruszył temat prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju do 2050 roku. – Wyraźnie podkreślam, że na tym etapie prac nie rozstrzyga się to, jakie miasto jest metropolią, a jakie nie – powiedział.
Odniósł się tym samym do cytowanej pod koniec października przez Radio PiK wypowiedzi wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, nawiązującej do stanowiska minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, który miał stwierdzić, że w województwie „nie będzie ani bydgosko-toruńskiej, ani bydgoskiej, ani toruńskiej metropolii o znaczeniu ponadregionalnym”. Na te słowa błyskawicznie zareagował Sztybel, przytaczając stanowisko takie, jak na dzisiejszej sesji.
@metropoliabydgoska.pl Primark w Bydgoszczy już jest otwarty! Byliście czy dopiero się wybieracie? ???? #bydgoszcz #primark #primarkbydgoszcz #metropoliabydgoska #bydgoszczanie #metropoliabydgoskapl #bydgoszczcity #zielonearkady ♬ YMCA – Village People
Warto dodać, że Radio PiK podało później oświadczenie wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, który podkreślił, że cytowane przez rozgłośnię wypowiedzi to „odredakcyjny, niezgodny z moimi poglądami, zapis fragmentu mojej wypowiedzi umieszczony przed materiałem źródłowym z anteny”. Wracając do sesji – wojewoda podkreślił, że stanowisko minister rozstrzyga jednak, że Bydgoszcz i Toruń rozwijają się osobno i nie można ich zestawiać razem, ale to nie znaczy, że jakiekolwiek decyzje dotyczące metropolii już zapadły.
Później Sztybel podkreślał spore znaczenie Bydgoszczy w kraju z uwagi na wojskowe instytucje: poza jednostkami NATO silną kartą miasta jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Ujawnił także, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zakupić akademiki przy ulicy Koszarowej od Politechniki Bydgoskiej na potrzeby rozwoju placówek wojskowych – więcej o transakcji napiszemy w osobnym tekście. W kwestii nowej jednostki NATO – JATEC (Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina) wojewoda zaznaczył, że jej działania „już się toczą”, a formalnie rozpocznie ona działalność w 2025 roku.
Co z budową S10? Padła deklaracja dotycząca prac na odcinku Solec – Toruń
Podczas sesji wojewoda sporo miejsca poświęcił drodze ekspresowej S10. Na prezentowanej przez niego tabeli zawarto daty wszczęcia postępowania dotyczącego uzyskania decyzji ZRID (drogowego „pozwolenia na budowę”), wydania postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz wydania (na razie jednej) decyzji i inne informacje: jeśli chodzi o rozpoczęcie procedur, daty wyglądają następująco:
- odcinek 1 Bydgoszcz Południe – Bydgoszcz Park Przemysłowy (Emilianowo) – 28 listopada 2023
- odcinek 2 Emilianowo – Solec Kuj. – 31 maja 2024
- odcinek 3 Solec Kuj. – Toruń Zachód – 28 listopada 2023
- odcinek 4 Toruń Zachód – Toruń – 7 października 2024
– Już w lipcu 2023 roku poprzedni wojewoda ogłosił, że wnioski są złożone i deklarował szybkie wydanie ZRID-ów, ale na dzień 15 października 2023 (wyborów parlamentarnych – przyp. red.) żaden nie był prawidłowo złożony. Postępowania wszczynano później, ponieważ wnioski nie zawierały wszystkich załączników potrzebnych do wydania takiego pozwolenia – tłumaczył obecny przedstawiciel rządu.
Stan obecny wygląda następująco: 30 października wydano ZRID na odcinek 1. – To ważna rzecz, bo prace się już toczą. Trwa porządkowanie terenów i przygotowanie placów budowy, wykonawca formalnie przejął zadanie – zaznaczył Sztybel. W przypadku pozostałych odcinków, wciąż toczy się postępowanie o wydanie pozwoleń. Wojewoda zwrócił uwagę na kolumnę z datami wydania postępowania przez bydgoski oddział RDOŚ. – Jest to o tyle istotne, że jest to kamień milowy, którego brak nie pozwala mi wydać „pozwolenia na budowę” – sprecyzował. Warto dodać, że 12 listopada wpłynęło odwołanie od decyzji dla odcinka nr 1, lecz jak wyjaśniał wojewoda na portalu X, nie zagraża ona inwestycji.
Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Odwolanie nie wstrzymuje jej. Odwołanie złożył jeden z właścicieli jednej z nieruchomości. Nie widzę zagrożenia.
— Michał Sztybel (@MichalSztybel) November 21, 2024
Postanowienie RDOŚ dotyczące odcinka Stryszek – Emilianowo zostało wydane 2 września, a dla odcinka Solec – Toruń Zachód – 3 października. – Od tego momentu wykonawca musi dostosować projekt do wymogów tego postanowienia. Kiedy otrzymam poprawiony projekt, urzędnicy weryfikują jego zgodność z postanowieniem RDOŚ i decyzją środowiskową. Wtedy urząd wysyła informacje o możliwości zapoznania się z dokumentacją do wszystkich stron postępowania; również właścicieli wszystkich nieruchomości, co istotnie wpływa na opóźnienie procedur – wyjaśniał radnym wojewoda. Z jego strony padła też deklaracja dotycząca ZRID na odcinek nr 3.
– Nie chciałbym mówić, że to wydarzy się w grudniu – bo wystarczy, że ktoś nie odbierze listu poleconego – ale jesteśmy na takim etapie, że najpóźniej w pierwszych dniach nowego roku będzie wydany ZRID na odcinek trzeci
– usłyszeliśmy podczas sesji. W przypadku odcinków 2 i 4 trwa ponowne przystąpienie do oceny oddziaływania na środowisko. Uwagi do odcinka Bydgoszcz Park Przemysłowy – Solec Kuj. można składać do 12 grudnia, a do Toruń Zachód – Toruń Południe do 6 grudnia. Procedura wynika z faktu, że każda zmiana ujęta w projekcie na wniosek służb środowisk powoduje ponowne wyłożenie projektu. – Nikt nie pracuje jednak nad zmianą przebiegu S10. Będzie realizowana w kształcie proponowanym we wnioskach do ZRID. Uwagi środowiskowe dotyczą głównie kwestii technicznych, np. wymogów dotyczących przejść dla zwierząt – zaznaczył wojewoda.
Kiedy pojedziemy nowymi odcinkami S10?
– W skrócie: około dwa lata od wydania ZRID. Odcinek nr 1 ma szanse być gotowy pod koniec 2026 roku – jeżeli chodzi o pozostałe to będzie to rok 2027
– podkreślił Sztybel. Wyraził on tez swoje zdanie na temat Via Pomeranii, o czym napiszemy w osobnym tekście.
Zachem i kierunek lekarski na Politechnice
Nadal nierozwiązanym problemem jest oczyszczenie terenów pozachemowskich. W trakcie 12 miesięcy sprawowania funkcji wojewoda z ramienia Koalicji Obywatelskiej powołał zespół ekspercko-doradczy w sprawie Zachemu: wedle założeń ma on na celu „skoordynowanie wieloaspektowych działań w celu poprawy stanu środowiska na terenach dotkniętych problemami związanymi z zanieczyszczeniem i degradacją”.
– Ma on na celu np. informowanie o składanych wnioskach, bo RDOŚ też składa wnioski – powiedział. Dodał, że miasto Bydgoszcz złożyło wniosek o środki w ramach KPO, który jest w trakcie rozpatrywania. Przytoczył też temat rozliczenia VAT, o którym mówił w sobotę europoseł Marcin Sypniewski. – Wniosek obejmuje badania oraz określenie rozwiązań, które miałyby być zrealizowane w przyszłości. Nie jesteśmy na etapie mówienia o kosztach samej remediacji – zaznaczył wojewoda.
Sztybel relacjonował też działania dotyczące utworzenia kierunku lekarskiego na Politechnice Bydgoskiej. Przypomniał o decyzji radnych dotyczącej przekazania uczelni szpitala miejskiego i zgód ministrów zdrowia oraz nauki. – Wbrew pozorom nie było to takie oczywiste, bo kontrola Polskiej Komisji Akredytacyjnej była naprawę szczegółowa i nie była “polityczna”. Politechnika spełniła wszystkie wymagania formalne, które nie były łatwe, a ze względu na to, że pierwotnie były wątpliwości, czy decyzja była oparta na czynnikach merytorycznych, to musiała przejść ponowną ocenę PKA – mówił radnym.
Wojewoda chwalił się także przyznaniem przez rząd dodatkowych 150 milionów złotych na rzecz nowego kampusu Akademii Muzycznej. – To środki konieczne do zakończenia budowy i funkcjonowanie uczelni. Bez tego inwestycja nie zostałaby zakończona – podkreślił. Dotacja dla AMuz częściowo trafi na waloryzację kontraktu z wykonawcą zadania, a częściowo na wyposażenie nowych sal, które są poza zakresem inwestycji.
– Główny powód to klauzule waloryzacyjne. Jeżeli wzrosną ceny, to wykonawca ma prawo żądać zmian. Gdyby tych środków nie przyznano, to wykonawca mógłby iść do sądu i najprawdopodobniej wygrałby sprawę – dodał Sztybel w odpowiedzi na pytanie radnego Michała Krzemkowskiego. Na liście wykonanych zadań Sztybel zapisał także otwarcie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, które od 1 stycznia będzie obsługiwało telefony alarmowe z całego województwa. Do Bydgoszczy trafi też jedna dodatkowa karetka pogotowia; zespół ratownictwa medycznego będzie stacjonował na osiedlu Leśnym.
CZYTAJ TAKŻE: Operatorzy numeru 112 przenoszą się do Bydgoszczy. Będą pracować w nowej siedzibie [ZDJĘCIA]
Szybel mówił także o przywróceniu delegatury ABW w Bydgoszczy (poza miastem i spółkami Nitro-Chem czy Belma „opiekuje się” także rafinerią Orlenu w Płocku), wsparciu dla bydgoskich szpitali (na 17 inwestycji mają trafić środki o wartości 300 milionów złotych) czy bydgoskim wniosku w ramach KPO na termomodernizację placówek miejskich i wymianę oświetlenia. – Jest on najwyższy w Polsce – opiewa na pół miliarda złotych, ale będzie podzielony na mniejsze – zauważył. Nadal jest w trakcie rozpatrywania.
Istotną z punktu widzenia gospodarki odpadami jest dotacja dla ProNatury w kwocie 60 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę biogazowni, która „domknie system”. – Pozostałą kwotę na realizację inwestycji pokryje niskooprocentowany kredyt – dodał były wiceprezydent. Mówiąc o nowych programach rządu, wojewoda podkreślił, że bydgoskie kluby sportowe otrzymały łącznie 4,3 miliona złotych z programu „Klub Pro” (m.in. CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe czy LOTTO-Bydgostia).
W przyszłym roku wielki koncert w Bydgoszczy
Od 1 stycznia 2025 roku Polska obejmuje półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Wydarzenia w randze ogólnokrajowej z tej okazji odbędą się tylko w pięciu miastach – wśród nich znalazła się Bydgoszcz. Prezydencję zwieńczy koncert „Europejskie Święto Muzyki”. – Będzie to duże wydarzenie muzyczne wpisujące się w to, że Bydgoszcz jest Miastem Muzyki UNESCO – powiedział Sztybel. Dodał także, że w mieście odbędzie się jedna z pięciu konferencji dotyczących bezpieczeństwa państwa w różnych obszarach.
– Bydgoszcz wskazano jako miasto do organizacji – wraz z Ministerstwem Cyfryzacji – do organizacji wydarzenia dotyczącego bezpieczeństwa cybernetycznego – ogłosił radnym. Nie bez znaczenia zatem jest w tym rola ministra Krzysztofa Gawkowskiego i wiceministra Pawła Olszewskiego.
Prezydent Rafał Bruski, co nie było zaskoczeniem, podziękował wojewodzie i swojemu wieloletniemu współpracownikowi za za dotychczasową, bieżącą współpracę. – W kwestii kierunku lekarskiego na Politechnice Bydgoskiej różne siły działały w różną stronę, ale dzięki panu wojewodzie udało się to doprowadzić do końca – chwalił kolega partyjny dodając, że obecnie „żaden samorząd nie jest pokrzywdzony”.
– Jestem wojewodą kujawsko-pomorskim, uwzględniając to, jakie miasto jest największe – podkreślał natomiast Sztybel, deklarując, że może wystąpić także na sesji w Toruniu. – Czuję się wojewodą całego województwa – dodał.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024