Nowa sygnalizacja na Fordońskiej irytuje kierowców. Czy zacznie funkcjonować poprawnie?
Dodano: 22.10.2025 | 12:23Na zdjęciu: Kierowcy jadący Fordońską skarżą się na regularnie zapalające się czerwone światło na skrzyżowaniu z Traktorzystów.
Fot. nadesłane
Na skrzyżowaniu Fordońskiej z Traktorzystów uruchomiono sygnalizację świetlną. Jej obecny program co chwilę wstrzymuje ruch na trasie z Fordonu do centrum – nawet wtedy, kiedy z podporządkowanych ulic nie wyjeżdża żaden pojazd. Mieszkańcy są zniecierpliwieni oczekiwaniem: zapytaliśmy ZDMiKP o powody takiego działania świateł.
Prowadzona od wakacji przebudowa skrzyżowania Fordońskiej z Traktorzystów była wykonywana na zlecenie inwestora zewnętrznego – Grupę Plichta, która ma tu kompleks salonów samochodowych. Wcześniejsze prace na ulicy Traktorzystów wykonał natomiast McDonald’s.
Roboty utrudniły ruch na Fordońskiej – jezdnia była zwężona, co nawet w wakacje wywoływało spore utrudnienia. Najważniejsze prace zostały już zakończone: dobudowany zostanie nowy pas do skrętu w lewo, jadąc od strony Fordonu. Przeniesione zostało przejście dla pieszych, które po przebudowie znajduje się na wschodniej stronie skrzyżowania. Najważniejszą zmianą jest jednak uruchomienie sygnalizacji świetnej: nastąpiło to w ostatnich dniach i wpłynęło na płynność ruchu.
– Niedawno uruchomiona sygnalizacja świetlna na ul. Fordońskiej na wysokości nowego McDonalda jest tak źle wyregulowana i/lub tak czuła na pojazdy z ulic podporządkowanych, że korki w tym miejscu na Fordońskiej tworzą się nawet poza godzinami szczytu – napisał do nas Czytelnik. Inny przyznaje: – Te nowe światła koło MC na Fordońskiej to jakiś dramat. Co jadę, to czerwone. Sprawdziliśmy: faktycznie sygnalizacja zatrzymuje przejazd Fordońską nawet w wypadku, kiedy na Traktorzystów nie stoi żaden pojazd.
Katarzyna Muszyńska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wskazuje, że w tym miejscu cały czas trwają prace drogowe, co powoduje ciągłe wybudzanie systemu detekcji.
– Obecnie wyłączony z ruchu jest okresowo jeden z wlotów skrzyżowania (prowadzący do salonów samochodowych, położonych po południowej stronie ulicy Fordońskiej), na którym pracujące pojazdy budowy najeżdżały na pętle indukcyjne w nawierzchni, przywołując na żądanie sygnał zielony, jakby chciały wyjechać na ul. Fordońską. Obecnie sytuacja już nie występuje, a sygnalizacja pracuje normalnie, dostosowując zgłoszenia do rzeczywistego zapotrzebowania pojazdów – podkreśla.
Po zakończonej inwestycji prywatnego inwestora (na wlocie południowym) sygnalizacja będzie w pełni akomodacyjna, czyli długość światła zielonego będzie dostosowywana do zgłoszeń pojazdów, a długość sygnału zielonego wydłużana dynamicznie, dostosowując się do aktualnego natężenia ruchu.
- Zmiana w organizacji ruchu na Pod Skarpą zaskoczyła kierowców. Znamy szczegóły - 14 listopada 2025
- Pierwsze szczegóły budżetu miasta na 2026 rok. Władze Bydgoszczy uważają, że jest „bezpieczny i rozwojowy” - 14 listopada 2025
- Ostatnia szansa, aby skorzystać z jesiennej edycji RestaurantWeek! - 14 listopada 2025
















