Wirus, który czeka w ukryciu
Dodano: 04.12.2017 | 10:20Postęp medycyny to również postęp w diagnostyce.
Na zdjęciu: Dzisiaj znamy już więcej wirusów, które wywołują Wirusowe Zapalenie Wątroby - mówi dr n. med. Paweł Rajewski.
Fot. Archiwum
O wirusowym zapaleniu wątroby rozmawiamy z dr n. med. Pawłem Rajewskim – specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem
Dorota Kowalewska: Panie doktorze, wirusowe zapalenie wątroby jest wywoływane przez wirusy. Czy tylko na jeden z nich istnieje skuteczna szczepionka?
Dr n. med. Paweł Rajewski: Właściwe na 2, a nawet w niektórych krajach na 3. W tej chwili mamy skuteczną szczepionkę, która chroni przed wirusem typu B oraz przenoszonymi drogą pokarmową A i w niektórych krajach E. Wiele osób obawia się zakażenia wirusem HIV, a nie zdaje sobie sprawy, że wirus zapalenia wątroby typu B jest o wiele łatwiej się zakazić. I niestety, wiele osób żyje przez lata z wirusem, który czyni ogromne szkody w organizmie, prowadząc do marskości czy raka wątroby. A tak łatwo jest go wykryć, podobnie jak pozostałe wirusy.
– Coraz więcej tych wirusów. Jeszcze niedawno mówiło się tylko o typach A, B i C.
– Postęp medycyny to również postęp w diagnostyce. Dzisiaj znamy już więcej wirusów, które wywołują Wirusowe Zapalenie Wątroby. Wiemy również, że różne są drogi zakażenia. Wirus typu A i E wnikają do organizmu głównie drogą pokarmową. Przez brudne ręce, złe warunki sanitarne. Typ B i C głównie przez kontakt z zakażoną krwią, przez kontakty seksualne, czy okołoporodowo.
– A pominięty przez pana typ D?
– To ciekawe, bo zakażenie wirusem typu D możliwe jest wyłącznie u osób zakażonych wirusem typu B.
– Każdy z nich wywołuje inne objawy i inny rodzaj Wirusowego Zapalenia Wątroby.
– Tak. Dlatego skutki zakażenia są mniej lub bardziej poważne. Warto podkreślić, że dzisiaj dość skutecznie umiemy leczyć zakażenia tymi wirusami w tym najbardziej niebezpiecznymi, czyli zakażenie wirusem typu B i C. Dlatego warto się badać, zanim choroba poczyni w organizmie ogromne spustoszenia.
Dr n. med. Paweł Rajewski jest specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem – pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy i w Poradni Chorób Wątroby, Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych oraz Zaburzeń Metabolicznych CM Gizińscy w Bydgoszczy.
- O co warto zapytać podczas rozmowy o pracę? - 9 sierpnia 2018
- Praca zdalna – wady i zalety - 9 sierpnia 2018
- Ekspert ceniony na rynku pracy - 9 sierpnia 2018