Bydgoszcz
17C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H 17 • L 17
21C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBIZNESO co warto zapytać podczas rozmowy o pracę?
09.08.2018 | 15:12

O co warto zapytać podczas rozmowy o pracę?

Na zdjęciu:

Fot.

Przygotowując się do spotkania w sprawie pracy, w Twojej głowie może pojawić się mnóstwo pytań i wątpliwości. O co warto zapytać podczas rozmowy rekrutacyjnej? O czym nie możesz zapomnieć?

  • Jakie będą moje obowiązki?

Jest to istotna kwestia – w końcu szukasz nowej pracy nie tylko ze względu na odpowiednie zarobki, ale i ciekawe zadania, prawda? Dowiedz się, jakie będą Twoje główne obowiązki, z kim będziesz współpracować i jak może wyglądać przykładowy dzień pracy na stanowisku, które Cie interesuje.

  • Czy firma zapewnia szkolenia i kursy?

W ofertach pracy można często spotkać się z informacją odnośnie szkoleń i kursów przyuczających nowych pracowników do ich obowiązków. Często jednak w praktyce nie ma to pokrycia… Dlatego, jeśli zależy Ci na prawidłowym i jak najlepszym wykonywaniu swoich zadań, zapytaj o to wprost.

  • Dlaczego szukacie nowego pracownika?

Jeśli poprzedni pracownik z różnych powodów nie był zadowolony ze współpracy z firmą – niech nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, gdy i Ty będziesz po pewnym czasie rozglądać się za nowym stanowiskiem. Może się też zdarzyć, że Twój poprzednik dostał awans, przeniesiono go na inny dział czy stanowisko. Zapytaj o to, by rozwiać swoje wątpliwości… bądź potwierdzić obawy – wtedy możesz rozejrzeć się za ofertami pracy na Pracuj.pl.

  • Umowa o pracę czy umowa-zlecenie?

Rodzaj umowy zawieranej z pracodawcą to istotna kwestia, o której lepiej wiedzieć zanim zdecydujesz się na pracę w firmie. Może się okazać, że otrzymasz umowę o pracę – z dostępem do wszystkich świadczeń i ubezpieczeń – nawet bez okresu próbnego lub będziesz pracować przez pół roku na umowie-zleceniu. Zastanów się czego oczekujesz i jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

  • Godziny i czas pracy

Warto dowiedzieć się już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, jakie są zasady ustalania grafiku, czy czas pracy jest stały? A może jest elastyczny, dzięki czemu pracę będziesz mogła/mógł połączyć ze studiami? Zapytaj również o to, czy do pracy będziesz przychodzić wyłącznie w tygodniu czy również w weekendy.

  • Jakie dostanę wynagrodzenie?

Oprócz informacji o obowiązkach, rodzaju umowy i godzin pracy ważna jest również wysokość wynagrodzenia oferowana przez pracodawcę. Podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz zostać zapytana/-y o to, jakie masz oczekiwania finansowe lub będziesz mogła/mógł sam podać jaka kwota Cie interesuje. Pamiętaj o tym, że kwota brutto to całość wynagrodzenia, przed odprowadzeniem składek, a „na rękę” otrzymasz kwotę netto.

  • Czy jest coś jeszcze, o czym powinnam/powinienem wiedzieć?

Możliwe, że Twojemu rozmówcy coś umknęło, nie zdążył powiedzieć Ci o jakiejś istotnej sprawie. Jesteśmy tylko ludźmi, dlatego dla pewności zapytaj, czy poinformowano Cię o najważniejszych kwestiach.

  • Kiedy otrzymam informację o wynikach rekrutacji?

Jeśli zakwalifikujesz się do następnego etapu rekrutacji lub gdy pracodawca będzie chciał nawiązać z Tobą współpracę – na pewno się z Tobą skontaktuje. Warto się dowiedzieć jak długi może okazać się czas oczekiwania na odpowiedź. Ta informacja pozwoli Ci również nie czekać w nieskończoność na odzew firmy, która nie zamierza Cię zatrudnić.


Podobne wpisy

Powiązane treści