Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy Duracz ustąpił Gollobowi? Pytamy, czy nowe nazwy ulic już obowiązują

Dodano: 09.01.2018 | 14:58

Wielu mieszkańców nie wie, czy obowiązują już nowe nazwy ulic podlegających ustawie dekomunizacyjnej.

Na zdjęciu: Wojewoda może zmienić decyzję rady miasta o zachowaniu nazwy al. Planu 6-letniego.

Fot. Stanisław Gazda

13 grudnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił ostateczną decyzję w sprawie nowych nazw ulic, które były objęte ustawą dekomunizacyjną. Mieszkańcy nie wiedzą jednak, czy zaczęły one oficjalnie obowiązywać.

Ustanowienie nowych patronów ulic, poza kontrowersjami związanymi z polityką, wzbudziło powszechny sprzeciw. Wielu mieszkańców (głównie z Fordonu, na terenie którego dokonano największych zmian) obawia się konieczności wyrabiania nowych dowodów osobistych czy paszportów. Na grudniowej konferencji wojewoda Bogdanowicz przypomniał jednak, że zgodnie z zapisami ustawy obywatele nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Zmiany nazw nie spowodują też konieczności opłat w księgach wieczystych, rejestrach i ewidencjach.

Warto jednak wiedzieć, że nowe nazwy ulic już obowiązują. Zgodnie z przepisami, stało się to 28 grudnia, kiedy to decyzja o zmianach została opublikowana w dzienniku urzędowym wojewody kujawsko-pomorskiego. Inaczej wygląda kwestia dotycząca ulic Przodowników Pracy i Planu 6-letniego. Na grudniowej sesji rada miasta podjęła uchwałę w sprawie przywrócenia ich dotychczasowych nazw – decyzją Bogdanowicza otrzymały one imię Bernarda Śliwińskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Uchwała podjęta przez Radę Miasta została przekazana do opublikowania w dzienniku urzędowym urzędu wojewódzkiego. Wejdzie ona w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Na razie nie została opublikowana – wojewoda ma na to 30 dni. Ponadto wojewoda może również unieważnić te uchwały – przekazuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Reasumując – ulice na Kapuściskach formalnie noszą nazwy Śliwińskiego i Kaczyńskiego. O tym, czy zostaną przywrócone ich dotychczasowe nazwy, zdecyduje wojewoda.

Niebawem nastąpi też wymiana tabliczek z nazwą ulic. Jak informuje Stachowiak, ZDMiKP jest na etapie przetargu na na ich wykonanie – otwarcie ofert jest przewidziane na 19 stycznia. Tabliczki mają być gotowe na przełomie stycznia i lutego.

Do tematu wrócimy.