Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Umowa na wykonanie rewitalizacji Teatru Kameralnego podpisana. Prace ruszą za tydzień

Dodano: 20.04.2018 | 18:06

Na zdjęciu: Symboliczna wymiana dokumentów pomiędzy Rafałem Bruskim a przedstawicielami firmy Ebud.

Fot. BB

Miasto podpisało umowę z firmą Ebud na przeprowadzenie prac remontowych w Teatrze Kameralnym. Prezydent Rafał Bruski zapowiedział też prace na Rybim Rynku, informując jednocześnie, że próbował negocjować dzierżawę działki przy spichrzach należącej do prywatnego przedsiębiorcy.

Przetarg na realizację inwestycji został rozstrzygnięty 17 kwietnia. Ebud był jednym przedsiębiorstwem, który zgłosił się do udziału w postępowaniu. Stąd też możliwe było przyspieszenie terminu podpisania umowy. W ramach przebudowy powstanie zupełnie nowa konstrukcja obiektu, w którym znajdzie się sala teatralna z widownią na 234 osoby wyposażona w garderobę z sanitariatami. W północnej części zostaną ulokowane biura, a w znajdującym się obok teatru zabytkowym budynku wykonanym w technologii szachulcowej ma powstać kawiarnia.


CZYTAJ WIĘCEJ: Remont Teatru Kameralnego pochłonie 26 milionów złotych. Przetarg wygrała bydgoska firma


Jest to bardzo ważny dzień dla miasta. Bydgoszcz pięknieje – osoby, które odwiedzają nasze miasto, coraz częściej są nim zafascynowane i zachwycone. Odbudowa Teatru Kameralnego to kolejny etap działań, nowa wartość estetyczna w mieście. Kolejny kwartał Bydgoszczy ulega silnym przekształceniom nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym. Życie w mieście estetycznym i pięknym jest przyjemniejsze – podkreślił prof. Dariusz Markowski, przewodniczący rady ds. estetyki, która miała znaczący wpływ na ostateczny wygląd obiektu.

Umowa na wykonanie prac opiewa na 26 milionów złotych. Dodatkowe środki na ten cel (początkowo miasto planowało wydać na ten cel mniej niż 20 milionów złotych) pochodzą z budżetu miasta. Prace mają ruszyć w najbliższych dniach – w przyszłym tygodniu nastąpi przekazanie placu budowy. Na początek zostaną wykonane rozbiórki, potem wykonawca przejdzie do robót fundamentowych.

Po przywróceniu świetności teatru kolejnym krokiem ratusza ma być rewitalizacja Rybiego Rynku. Projekt jest owiany tajemnicą – wiadomo, że członkowie rady estetyki chcą przywrócenia w tym miejscu dźwigu portowego. W tym celu poszukiwali zdjęć przedstawiających dawny wygląd placu. Próbowaliśmy uzyskać od prezydenta więcej informacji na temat tej inwestycji.

Mogę państwu obiecać, że jak remont Teatru Kameralnego będzie zbliżał się do końca, to Rybi Rynek odzyska swoją świetność. Pan profesor podesłał mi kilka zdjęć dźwigów, które stały na Rybim Rynku. Myślę, że jeden z nich tam powstanie i nad tym będziemy pracować. Na plac nie możemy mieć zbyt wielkiej koncepcji, bo jest to obszar zabytkowy. Ingerencja – znając naszych konserwatorów – to jest przede wszystkim szukanie historii – powiedział Rafał Bruski. 

Projekt przebudowy jest już gotowy i znajduje się w rękach drogowców. Prezydent podkreślił, że problemem związanym z Rybim Rynkiem jest działka przy spichrzach należąca do prywatnego inwestora prowadzącego tam parking. Bruski wyjawił, że miasto chciało wydzierżawić ten teren.

Plan przewiduje odbudowę spalonych spichrzy, ale nie możemy tego nakazać. Podjąłem próbę wydzierżawienia tego miejsca za jakieś uczciwe pieniądze, ale nie udało nam się porozumieć. Jak otoczenie będzie ładniejsze, to nakażemy doprowadzenie tego obszaru do porządku – stwierdził Bruski.