Coraz więcej nowych mieszkań w Bydgoszczy. Miasto wyznacza kolejne tereny pod inwestycje
Dodano: 25.09.2018 | 00:27Na zdjęciu: Osiedle Paryskie Budlexu to przykład inwestycji na terenach poprzemysłowych.
Fot. Stanisław Gazda/archiwum
Analizujemy sytuacje budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego na terenie Bydgoszczy. Ile nowych mieszkań oddano do użytku w 2017 roku? Jak wygląda średni wiek bydgoskich mieszkań? Jakie są perspektywy rozwoju tego segmentu inwestycyjnego?
Wraz z upadkiem komunizmu minął czas budowy nowych osiedli mieszkaniowych, charakteryzujących się wysoką intensywnością zabudowy. Nowe mieszkania zaczęły powstawać w miejscu likwidowanych zakładów przemysłowych i na nieużytkach, stanowiąc uzupełnienie struktury istniejących osiedli. Wypełnianie przestrzeni nowymi obiektami – zwłaszcza na terenie Fordonu czy Czyżkówka przyniosło jednak konieczność rozwinięcia sieci połączeń autobusowych czy budowy infrastruktury drogowej. W większości przypadków – dopiero po oddaniu lokali do użytku, w wyniku nacisku mieszkańców.
W Bydgoszczy można jednak zaobserwować wzrost liczby inwestycji mieszkaniowych. Boom na rynku trwa, mimo rosnących cen robót budowlanych, a co za tym idzie – samych lokali. Statystyki pokazują, że sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dokładne szczegóły sytuacji w grodzie nad Brdą i Wisłą można znaleźć w raporcie, z którym mogli zapoznać się radni należący komisji gospodarki przestrzennej.
Dokument „Perspektywy budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego na terenie miasta Bydgoszczy” pokazuje, że od 20 lat liczba mieszkań w Bydgoszczy systematycznie rośnie – w 1995 roku było ich 123 657, a w 2016 – 148 901. Konsekwencją wzrostu liczby mieszkań jest spadek liczby osób na mieszkanie z 3,11 (1995) na 2,38 (2016). W ostatnich latach najwięcej lokali oddano do użytku oddano w 2008 roku – ponad 1500. Kryzys gospodarczy spowodował spadek tempa inwestycji, ale już w minionym roku liczba oddanych mieszkań była największa od dekady i wyniosła 1431. Dla porównania – w 2016 roku było ich zaledwie 864.
CZYTAJ WIĘCEJ: Moderator Inwestycje zaprezentował koncepcje na Osiedle BociaNowe [WIZUALIZACJE]
Czy tendencja wzrostowa zostanie utrzymana? Plany deweloperów na kolejne inwestycje są argumentem za tą tezą – CDI realizuje kolejny etap Platanowego Parku i niebawem zacznie budowę Osiedla Uniwersyteckiego w Fordonie, Moderator Inwestycje chce w przyszłym roku rozpocząć prace nad Osiedlem BociaNowe, ARD startuje z zabudową działki po Torbydzie, a AWZ niebawem ma ujawnić szczegóły inwestycji na działce po Befanie. A to tylko kilka z projektów, które mają w najbliższych latach zmienić oblicze miasta.
Opracowanie dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym informuje też o wieku bydgoskich zasobów. Największa część mieszkań (35%) powstała w latach 1971-1988 – wtedy bowiem wybudowano bloki na Wyżynach, Wzgórzu Wolności, Bartodziejach, Szwederowie i Fordonie. Mieszkania wybudowane przed 1945 rokiem stanowią 18% zasobów. Najmłodsze (z lat 2003-2017) stanowią 9,7% całości zasobów.
Raport (przygotowany przez Miejską Pracownie Urbanistyczną) wskazuje też tereny, gdzie powinna powstawać nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zauważyć, że wspomniane wyżej inwestycje w większości są zlokalizowane na obszarach poprzemysłowych. MPU, powołując się na zapisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wskazuje, że w pierwszej kolejności należy uzupełniać zabudowę w obszarach, gdzie struktura przestrzeni jest już zwarta. Są to tereny Śródmieścia, Czyżkówka, Szwederowa, Górzyskowa i Fordonu. Jednak najbardziej rekomendowanym przez miejskich urbanistów jest teren w obrębie stacji Bydgoszcz Wschód, który ma stanowić „naturalną kontynuacje osiedla Bartodzieje”. Pogląd, choć wizjonerski, jest dość kontrowersyjny ze względu na brak odpowiedniego skomunikowania tego terenu z centrum – jedynym sposobem dojazdu są przejazdy kolejowe w ciągu ulicy Inwalidów. MPU zakłada, że urbanizacja terenów obecnych ogródków działkowych wymaga wpierw stworzenia połączenia drogowego Inwalidów z aleją Armii Krajowej. Tory kolejowe wciąż będą sporą barierą komunikacyjną i naturalną granicą rozdzielającą ten obszar od osiedla Bartodzieje.
Poza Bydgoszcz Wschód, do terenów, które są w dalekiej perspektywie rozpatrywane jako obszar zabudowy mieszkaniowej, MPU zalicza również dawny poligon na Jachcicach, na którym mogłoby powstać ok. 680 tysięcy mkw. mieszkaniowej powierzchni użytkowej oraz Górny Taras Fordonu. „Zagospodarowanie powyższych rezerw pozwoli nie tylko na zamieszkanie w Bydgoszczy większej ilości mieszkańców, ale również na poprawę warunków mieszkaniowych obecnych mieszkańców oraz zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań do założonych standardów” – uzasadnia swoje zamierzenia MPU. Należy jednak mieć na uwadze, że budowa mieszkań w wyżej wymienionych lokalizacjach będzie możliwa dopiero po scaleniu zabudowy w centrum miasta i na osiedlach.
REZERWY TERENÓW POD ZABUDOWĘ MIESZKANIOWĄ [kliknij, aby powiększyć]
- Nie Wyzwolenia, a Andersa i Geodetów. DW256 z nowym przebiegiem przez Fordon - 30 czerwca 2025
- Wraca temat Centrum Kultury Fordon. Ratusz szuka projektanta, finansowania brak - 30 czerwca 2025
- Tragiczny bilans weekendu. Utonęły dwie osoby - 29 czerwca 2025