Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pierwsze koncepcje na Osiedle BociaNowe. Budowa ruszy w przyszłym roku [WIZUALIZACJE]

Dodano: 18.04.2018 | 18:22
osiedle Bocianowe Bydgoszcz Moderator Inwestycje

W przyszłym roku ruszy realizacja wielkiego kompleksu mieszkaniowego na północy Śródmieścia.

Na zdjęciu: Koncepcja projektowa budynków autorstwa pracowni WXCA, które zostanie teraz poddana ocenie mieszkańców.

Fot. Moderator Inwestycje

W środę Moderator Inwestycje zaprezentował koncepcje architektoniczne nowego osiedla mieszkaniowego, które ma powstać na terenach poprzemysłowych pomiędzy ulicą Rycerską a Pomorską.

O planach inwestycyjnych znanej bydgoskiej firmy na Bocianowie informowaliśmy po raz pierwszy w grudniu. Wtedy to Moderator złożył wniosek o rozbiórkę magazynu, będącego niegdyś siedzibą dworca towarowego, znajdującego się obok pętli Rycerska. Deweloper oznajmił, że wiąże się to z realizacją nowego projektu, w ramach którego miałoby powstać nawet do 1500 lokali.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wielka inwestycja przy pętli Rycerska. Powstanie nawet do 1500 mieszkań


Moderator włączył mieszkańców Bydgoszczy w proces tworzenia koncepcji nowej inwestycji. W lutym odbył się konkurs na nazwę osiedla – spośród ponad dwóch tysięcy propozycji Moderator wybrał Osiedle BociaNowe – nazwę której autorką jest Martyna Janicka.

Dziś deweloper pokazał pierwsze, wstępne koncepcje zagospodarowania terenu. Jedną stworzyła warszawska pracownia WXCA, a drugą bydgoska pracownia Archhouse, która zaprojektowała m.in. budynek River Tower. Teraz Moderator chce zasięgnąć opinii mieszkańców – proces konsultacji społecznych ma potrwać kilka miesięcy. – Rewitalizacja terenów poprzemysłowych to w tej chwili obowiązujący trend w Europie i w kilku miastach w Polsce: Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, a ja bym bardzo chciała, by nastąpiło to także w Bydgoszczy – stwierdziła Małgorzata Dysarz, kierownik marketingu Moderator Inwestycje.

Jak zapowiada właściciel firmy Adam Gudell, realizacja całej inwestycji potrwa około siedem-osiem lat. Gudell obiecuje, że Moderator nie pójdzie w kierunku „szybko i dużo”. Samo scalanie terenu – nie tylko od PKP, ale też innych właścicieli – było długotrwałym procesem. – To, co tutaj robimy, jest dla nas czymś zupełnie nowym. Potrzebujemy się trochę tego nauczyć, dlatego też tempo jest wolniejsze – podkreśla Gudell.

Firma rozważa obecnie dwie wizje zagospodarowania przestrzeni na Bocianowie – pierwsza to realizacja wysokich budynków, druga – budowy osiedla bardziej kameralnego. Gudell zapewnia, że przy opracowaniu ostatecznej koncepcji duże znaczenie będzie miał głos bydgoszczan. Koncepcje WXCA i Archhouse są bliższe idei budowy kilkupiętrowych obiektów, w których otoczeniu znajdą się jednak mniejsze budynki.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Tak będą wyglądały budynki BTBS przy pętli Rycerska [WIZUALIZACJE]


W ramach inwestycji nastąpi wyburzenie hali dawnego dworca towarowego, pełniącej obecnie funkcję magazynów – nie jest jednak wykluczone, że pozostawiona zostanie jej część, znajdująca się najbliżej pętli Rycerska. Moderator zamierza za to odnowić budynek administracyjny składu celnego, znajdujący się na samym froncie przyszłego osiedla. Na wizualizacji pracowni WXCA możemy zobaczyć, że obiekt miałby pełnić funkcję „bramy” nowego kompleksu, w której znajdą się lokale usługowe i handlowe.

Istotnym elementem, który wpłynie na kształt osiedla, jest przygotowywany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną plan miejscowy dla terenu Bocianowa. Zakłada on przedłużenie ulicy Chocimskiej do ulicy Zygmunta Augusta, ale z tego co udało się nam dowiedzieć, na razie nie znalazły się w nim zapisy, które umożliwiłyby połączenie tramwajowe pętli Rycerska z ulicą Gdańską. O pozostawienie rezerwy pod budowę linii w miejscu przeznaczonej do likwidacji bocznicy kolejowej apelowało wielu mieszkańców, biorących udział w konsultacjach społecznych w sprawie rozbudowy trasy W-Z. Nowy plan zagospodarowania ma zostać uchwalony na przełomie 2018 i 2019 roku. Gudell podkreśla, że miejscy urbaniści są w stałym kontakcie z deweloperem. Odbyli też spotkanie z przedstawicielami warszawskiej pracowni WXCA.

Droga między ulicą Chocimską a Zygmunta Augusta jest dla nas bardzo ważna. Będzie ona główną drogą publiczną obsługującą całe nasze osiedle. Dostosować realizacje obiektów do drogi, której nie ma, jest bardzo ciężko. Będziemy naciskać na miasto, aby jak najszybciej zrealizowało inwestycję drogową – stwierdził właściciel Moderatora.


ZOBACZ: Tu powstanie Osiedle BociaNowe [ZDJĘCIA]


Początek budowy pierwszego etapu Osiedla BociaNowe ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Inwestycja zacznie się od strony ulicy Pomorskiej, sukcesywnie obejmując tereny w kierunku pętli tramwajowej. Nowe obiekty mają być wyposażone w parkingi podziemne – część miejsc będzie jednak zlokalizowana na powierzchni, po stronie trasy W-Z. – Wnętrze osiedla będzie absolutnie wyłączone z ruchu kołowego. To ma być przestrzeń tylko dla pieszych i rowerzystów – zapewnia Gudell.

W najbliższych miesiącach Moderator planuje udostępnić poprzemysłowy teren do zwiedzania podczas dnia otwartego. Wnętrze hali niebawem zostanie też wykorzystane do działań kulturalnych – fundacja Czarny Karzeł będzie realizowała w niej projekt w ramach programu Bydgoszcz Kręci, w którym udział wezmą Czesław Mozil czy Bisz.

Błażej Bembnista