Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Adrianna Sułek trzecią wieloboistką świata! Medal okraszony rekordem kraju

Dodano: 13.07.2018 | 19:35
Adrianna Sułek

Zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz wskoczyła na podium po ostatniej konkurencji dwudniowych zmagań.

Na zdjęciu: Adrianna Sułek po oficjalnym podsumowaniu rezultatów siedmioboju podczas MŚ U-20 w Tampere.

Fot. IAAF / transmisja na YouTube

Adrianna Sułek z Zawiszy Bydgoszczy wywalczyła w fińskim Tampere brązowy medal mistrzostw świata do lat 20 w siedmioboju. I przy okazji poprawiła własny rekord Polski, który ustanowiła nieco ponad miesiąc temu podczas wielobojowego krajowego czempionatu w Suwałkach.

Piątek, godzina 18:21. Sułek wpada na metę po wyczerpującym biegu na 800 metrów. Przez długi czas znajdowała się na czele stawki, osiągając najlepszy spośród trzech biegów międzyczas na połowie dystansu (1:02.90). Ostatecznie nieco osłabła na finiszu, ustępując miejsca Brytyjce Niamh Emerson oraz Austriaczce Sarah Lagger. Ale nie to było najważniejsze. Najistotniejszy był czas – 2:12.38. Siada na krześle umieszczonym na wysokości linii mety i czeka. Ponad dwanaście sekund za nią linię mety przekracza Kubanka Adriana Rodriguez, blisko siedemnaście sekund później melduje się na niej Australijka Celeste Mucci.

Po chwili staje się jasne – dzięki temu Sułek nie tylko odrabia stratę do obu zawodniczek, ale wyprzedza je rzutem na taśmę i sięga po brązowy medal juniorskich mistrzostw świata! Sama długo nie może w to uwierzyć, siada na przemoczonym tartanie miejscowego stadionu i płacze. Do dziękujących widzom za doping podczas dwudniowych zmagań koleżanek dołącza jako ostatnia.

Droga po brąz nie była jednak usłana różami. Po dwóch konkurencjach (100 metrach przez płotki oraz skoku wzwyż) zawodniczka Zawiszy była dopiero szesnasta. Nie wyszedł jej właśnie skok wzwyż, w którym pokonała poprzeczkę zawieszoną zaledwie na wysokości 1,62 m (na początku czerwca w Suwałkach skoczyła 1,77 m; jej rekord życiowy to 1,79 m). Później dość niespodziewanie drobna zawodniczka pchnęła kulę na odległość 13,21 m, bijąc swój rekord życiowy i wygrywając rywalizację w grupie B. Jej ulubiona konkurencja – bieg na 200 metrów (z czasem 24,02 s) pozwolił jej ponownie zameldować się w czołówce – na szóstej pozycji. W skoku w dal osiągnęła najlepszy wynik w tym sezonie – 6,06 m (pod koniec czerwca w tej konkurencji zdobyła złoto mistrzostw Polski juniorek we Włocławku, skacząc równe 6 metrów). To dało jej awans na pozycję piątą. O jedną lokatę w dół przesunęła się po rzucie oszczepem, w którym nie czuje się najlepiej. Znowu pobiła jednak „życiówkę” – 39,35 m. I to dało jej nie najgorszą – jak się okazało – pozycję wypadową do podsumowującego siedmiobój biegu na 800 metrów…

Końcowa kolejność czołowej trójki w ostatnim biegu na dystansie dwóch okrążeń okazała się też podziałem miejsc na podium. Po złoto sięgnęła Brytyjka Emerson – 6253 punktów (najlepszy wynik w tym roku na świecie w gronie juniorek), a po srebro – Austriaczka Lagger – 6225 pkt. Sułek zebrała 5939 pkt., o 38 punktów bijąc rekord kraju uzyskany sześć tygodni temu we wspomnianych Suwałkach).

CZOŁÓWKA 7-BOJU KOBIET – MISTRZOSTWA ŚWIATA U-20, TAMPERE (FINLANDIA)
1. Niamh Emerson (Wielka Brytania) – 6253 pkt.
2. Sarah Lagger (Austria) – 6225 pkt.
3. ADRIANNA SUŁEK (POLSKA, ZAWISZA BYDGOSZCZ) – 5939 pkt. (rekord kraju)

4. Adriana Rodriguez (Kuba) – 5910 pkt.
5. Celeste Mucci (Australia) – 5865 pkt.