Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

36. AFF-Era Filmowa coraz bliżej. W Pałacu Młodzieży zobaczymy filmy o wolności

Dodano: 06.11.2023 | 11:21

Na zdjęciu: AFF-Era Filmowa przyciąga wielu młodych ludzi.

Fot. Mariusz Marecki

Pałac Młodzieży po raz kolejny zaprasza do Bydgoszczy na AFF-Erę Filmową. W dniach 17-19 listopada 2023 młodzież – ale nie tylko będzie z uwagą oglądać świetne filmy polskie i zagraniczne, wysłucha mądrych wystąpień filmoznawców, z zaangażowaniem uczestniczyć w warsztatach, rozmawiać ze sobą, uczyć się i dobrze się bawić. Zawsze gościmy szkolne grupy zorganizowane spoza Bydgoszczy – ostatnio było to aż 130 osób.

36. edycja AFF-ery to kolejna odsłona imprezy, nagrodzona tytułem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej oraz Bydgoskim Grantem Oświatowym. – Każda AFF-Era przebiega pod innym hasłem. W 2022 roku, w którym odbyły się aż dwie edycje, były to „Artysta, sztuka i kicz” oraz „Ucieczki i podróże”. Wcześniej AFF-Erowicze oglądali filmy i rozmawiali m.in. o przyjaźni, motywach żydowskich, latach 30., miłości, kinie grozy, kulturze latynoamerykańskiej czy autorytetach – wyjaśnia Dominik Wierski, koordynator wydarzenia.

Co Pałac zaplanował na ten rok? Tematem AFF-Ery jest wolność – kino często opowiada o wolności, walce o nią, jej poszukiwaniu i utracie w sposób bardzo złożony i różnorodny. Jest motywem wielokrotnie podejmowanym przez filmowców polskich i zagranicznych, a dzięki rozlicznym kontekstom historycznym, filozoficznym i literackim dla uczniów i nauczycieli stanowić będzie znakomite uzupełnienie i rozwinięcie treści obecnych w podstawie programowej języka polskiego, ale też zajęć z filozofii, wiedzy o kulturze, godziny wychowawczej czy historii.

AFF-Era pozwoli postawić młodym ludziom ważne i aktualne pytania o otaczającą ich rzeczywistość, pragnienia, ale też obawy i obowiązki. W ten sposób program naszego wydarzenia odzwierciedlać będzie istotne kwestie społeczne, etyczne, pokoleniowe i kulturowe. Jak zawsze pokażemy różnorodne filmy i spojrzymy na główny temat z wielu perspektyw. Każda z nich skłoni do zadania wielu pytań o istotę wolności, zjawiska, które są dla niej zagrożeniem czy też drogi, które do niej prowadzą. Wśród zagadnień, które odnaleźć będzie można w tegorocznym programie, są m.in. wolność blisko natury, wolność ekonomiczna, wolność i sztuka, bunt jako droga do wolności, ale i jej wypaczone pojmowanie – wyjaśnia Wierski.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy Bydgoszcz to miasto dla młodych? Ważne głosy i pomysły na debacie Bydgoszcz G10


AFF-Era to zarówno kino wybitnych autorów, jak i twórców wkraczających do wielkiego świata kina. Wśród reżyserów, których filmy zostaną pokazane w Pałacu są dokumentaliści Andrzej Fidyk i Erik Gandini, wielcy twórcy kina amerykańskiego Stanley Kubrick i Nicholas Ray, uznany współautor kina moralnego niepokoju Feliks Falk, debiutant Piotr Biedroń, czy wreszcie reprezentujący młody, pulsujący aktualnością głos światowego kina Felix van Groeningen, Pawo Choyning Dorji, Mounia Meddour.

W programie dominują filmy fabularne, ale będzie też mocna reprezentacja dokumentu i animacji – tę drugą stanowić będzie blok filmów z Festiwalu Animocje, który koordynuje jego dyrektor Weronika Płaczek. Prelekcje przed filmami wygłoszą znakomici filmoznawcy: prof. Piotr Zwierzchowski, dr hab. Mariusz Guzek, dr Marcin Kowalczyk, dr Marcin Jauksz i dr Piotr Pławuszewski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments