Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesAleksander Siemieniuta. Prywatne centrum wiedzy o Ukraińcach w Bydgoszczy [VIP TYGODNIA]
aleksander siemieniuta
09.03.2022 | 11:14

Aleksander Siemieniuta. Prywatne centrum wiedzy o Ukraińcach w Bydgoszczy [VIP TYGODNIA]

Na zdjęciu: Aleksander Siemieniuta od lat działa w Bydgoszczy.

Fot. VIP

Aleksander Siemieniuta mieszka w Bydgoszczy od wielu lat, ale nie zapomina o Ukrainie. W tym trudnym czasie dla jego rodaków stara się im pomagać jak tylko może.

Założyciel i prowadzący klinikę DENTALEX przy ul. Poznańskiej.  W 1991 roku przeprowadził się na stałe do Bydgoszczy i rozpoczął karierę zawodową w przychodni specjalistycznej SANITAS. W 2012 roku  rozszerzył swoją działalność o usługi implantologiczne. Powstała w ten sposób klinika VIP-IMPLANT, która przeprowadza szeroki zakres zabiegów chirurgicznych z użyciem najnowocześniejszego sprzętu dostępnego na rynku. Ważną rolę w doskonaleniu umiejętności odgrywa również coroczny udział doktora Siemieniuty w licznych (do 20 rocznie) kongresach, sympozjach oraz szkoleniach implantologicznych. Edukację zdobywał w Krymskiej Akademii Medycznej, Akademii Medycznej w Kijowie, szwajcarskiej Zimmer Biomet Institute oraz HürzelerZuhr Dental Education Institute z Monachium

To była notka oficjalna, ale Aleksander Siemieniuta znany jest nie tylko jako dentysta, ale też niezwykły gawędziarz, wielki ambasador Ukrainy w naszym mieście.

Po latach już wiem, że Saszka nie żartował, gdy opowiadał – fascynująco i ze swadą, o swoim dzieciństwie na Ukrainie, o studiach na Krymie, o tym, jak szlifował swój fach jako stomatolog w fabryce traktorów zatrudniającej trzy tysiące robotników. I o swoich pierwszych krokach w Polsce, gdzie przyszło mu handlować w hali przy Magdzińskiego, a później szukać przychodni, w której mógłby praktykować jako dentysta, żeby nostryfikować w Polsce ukraiński dyplom.

Aleksander Sieminiuta pomaga Ukrainie

Dzisiaj on i zatrudnieni przez niego ukraińscy dentyści leczą większość swoich rodaków mieszkających w naszym mieście. To swoiste prywatne centrum integracji Ukraińców w Bydgoszczy.

Saszka też koordynuje wiele inicjatyw pomocy dla uchodźców trafiających do naszego miasta. Wspólnie z przyjacielem z Londynu zakłada konto, z którego środki będzie kierunkowo przekazywał tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

Wiem, że sam przekazał z żoną kilkadziesiąt tysięcy złotych na pomoc, ale nie za bardzo chce o tym mówić. Teraz z przyjaciółmi wspólnie sfinalizowali zakup kamizelek kuloodpornych i starają się pozyskać środki na zakup drona, który ma trafić do Odessy.

Aleksander Siemieniuta służy też radą zarówno dla uchodźców, jak i tych, którzy by chcieli im pomóc. Służy też swoim numerem telefonu – 602 628 753. Można dzwonić do Saszki w każdej sprawie i w każdej chwili.

***
VIP Tygodnia to stały element Magazynu Towarzyskiego VIP Wojciecha Szczapy Romanowskiego, który przez ponad 20 lat ukazywał się na łamach bydgoskiej prasy. Od roku magazyn jest częścią portalu MetropoliaBydgoska.pl.